gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’un sergi maratonu devam ediyor!
2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’un sergi maratonu devam ediyor!

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, İstanbul’un 8000 yıllık tarihi anlatan,  İmparatorluklar Başkenti ‘Efsane İstanbul’, Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam ederken, hayata geçirilen ‘Topkapı Sarayı’ndan Osmanlı Sultanlarının Hazineleri’ Sergisi Moskova Kremlin Sarayı Müzesi’nde sürüyor.

Sergiler için geliştirilen yeni kamusal sergi alanı modeli olan Sanat Limanı ise 4 farklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

‘Efsane İstanbul’ Sergisi

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM), İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın işbirliğiyle ve Sabancı Holding’in sponsorluğunda düzenlediği,“Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a - Bir Başkentin 8000 Yılı” sergisi 5 Haziran tarihinde açıldı. İstanbul’un, Marmaray Projesi kapsamındaki Yenikapı kazılarıyla daha da geriye giden 8000 yıllık eşsiz tarihini gözler önüne seren sergi, Bizantion’dan Nea Roma’ya, Constantinopolis’ten İstanbul’a; Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmış kentin görkemli tarihine ışık tutarken; ticaret, hediye ve 4. Haçlı Seferi’nde olduğu gibi yağma yoluyla çeşitli ülkelere dağılmış hazineleri bir araya getiriyor.

Sergide, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Katar, Macaristan, Portekiz, Rusya ve Yunanistan’daki önde gelen kurumlardan seçilen 500’ü aşkın eser yer alıyor. Türkiye’deki devlet müzeleri ile özel müze ve koleksiyonlardan seçilen eserlerle birlikte yurtdışından 39, Türkiye’den 19 olmak üzere toplam 58 müzeden seçilen eserler, Türkiye’de benzeri görülmemiş bir sergilemeyle, ilk kez bir arada sunuluyor...

‘Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a - Bir Başkentin 8000 Yılı’ sergisi, 4 Eylül 2010 tarihine kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde görülebilecek.

‘Osmanlı Sultanlarının Hazineleri’ Sergisi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Topkapı Sarayı Müzesi ve Kremlin Sarayı Müzesi ile işbirliği yaparak, ilk kez Osmanlı Sultanları’na ait eserleri Kremlin Sarayı’nda sanatseverlerle buluşturdu. Sergi, 15 Ağustos’a kadar Kremlin Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Moskova Kremlin Sarayı’nda, iki farklı salonda sergilenecek eserler Osmanlı-Rus ilişkilerinin 16. ve 17. yüzyıl barış dönemine ilişkin geniş bir resmi ortaya koyuyor.

Müzede birinci salonda sergilenen eserler Osmanlı sultanlarının saltanat sembollerini, kişisel eşyalarını ve sanat merakını gözler önüne seriyor. İkinci salonda ise sarayda gündelik yaşama ilişkin tören kaftanları, hat albümleri, Sultan portreleri, soyağacı ve saray yaşamı ile ilgili eserler yer alıyor.

Dünyanın iki önemli sarayı Topkapı ve Kremlin’e ait koleksiyonların ilk kez karşılıklı olarak ziyaretçilere sunulduğu sergiler, Türkiye ile Rusya arasındaki 16-17.yüzyıllardaki diplomatik, ticari ve kültürel ilişkilerin geçmişteki niteliğini ortaya koyarken, ileriye dönük olarak geliştirilmesi için de büyük anlam taşıyor.

Uluslararası Standartta Bir Sanat Mekânı

Antrepo No:5 Sanat Limanı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, İstanbul’da gerçekleşecek olan yerel ve uluslararası sergiler için talep edilen mekân ihtiyacını karşılamak üzere Tophane’deki Antrepo 5’i altı aylık bir çalışmayla İstanbul 2010 AKB Sanat Limanı adıyla, 19 Haziran’da hizmete açtı.

Dört uluslararası sergiyle İstanbullulara “merhaba” diyen Sanat Limanı, İstanbul için kalıcı nitelikte kamusal bir sergi merkezi modeli sunarken, yerli ve yabancı sanatçılar ve izleyiciler için İstanbul 2010 sürecinde bir bilgi, iletişim ve buluşma yeri olma işlevini de taşıyor.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2010 yılı sonuna kadar kamusal bir sergi alanı olarak İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinliklerine tahsis edilen Sanat Limanı’nda, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansına başvurmuş ve onaylanmış bağımsız bütçesi olan yerel ve uluslararası sergiler yer alacak.

Mekanda, haziran ayı sonlarında İstanbul’da gerçekleştirilecek Güneydoğu Avrupa Zirvesiyle eşzamanlı olarak düzenlenen  ‘Kredi Ötesi-Çağdaş Sanat ve Karşılıklı Güven’ sergisi, çağdaş sanat alanında bölgede ön plana çıkan çağdaş sanat kavram ve üretimlerini sunuyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmenliği’nin çağdaş sanat üretimini kentin tamamına yaygınlaştırılmasını hedeflediği Taşınabilir Sanat Projesi kapsamında hazırlanan ‘Uluorta’ ve ‘Küçük Kara Balığı’ sergileri de önümüzdeki ay boyunca Sanat Limanı’nda görülebilecek.

İstanbul’un belleğinde yer etmiş yedi obje, tespih, kahve fincanı, beşi bir yerde, rahle,  lokumluk, hamam seti ve boyacı sandığının yedi Türk tasarımcısı tarafından yorumlanarak, çağdaş tasarımlarla yeni hallerini aldığı ‘İstanbul Otherwise’ projesinin sergisi de Sanat Limanı’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, İstanbul’un 8000 yıllık tarihi anlatan,  İmparatorluklar Başkenti ‘Efsane İstanbul’, Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam ederken, hayata geçirilen ‘Topkapı Sarayı’ndan Osmanlı Sultanlarının Hazineleri’ Sergisi Moskova Kremlin Sarayı Müzesi’nde sürüyor.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008