gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
G-20 zirvesinin ardından
G-20 zirvesinin ardından

Amerika

KANADA: Toronto’da gerçekleşen G-20 zirvesinde biraraya gelen liderler küresel ekonomik büyümenin sağlanması için uygulanacak stratejileri tartıştılar. Bazı Avrupa ülkeleri harcamaları kısma yolunu savunurken, ABD ve Brezilya kendi ekonomilerini canlandırmak için yeterli çaba göstermedikleri gerekçesiyle Avrupa ve Japonya’yı eleştirdi. Liderler bankacılık sistemi için katı önlemler planlarken, Japonya Kuzey Kore’nin Asya için önemli bir tehdit olduğunu savundu. ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin 2013 yılına kadar bütçe açığını yarı yarıya azaltacağı vaadinde bulundu.

ABD: İran’ın nükleer faaliyetlerinin engellemesi amacını taşıyan tek taraflı yaptırımlar Senato ve Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi. İran’ın enerji ve bankacılık sektörlerini hedef alan ve İran’la iş ilişkileri içinde bulunan firmalara ceza verilmesini öngören yeni yaptırımların yasalaşması için Başkan Barack Obama tarafından da onaylanması gerekiyor.

Afrika

LİBYA: Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Saleh önderliğinde Libya’nın başkenti Trablus’ta bir araya gelen Libya, Mısır, Katar ve Irak devlet başkanları ile Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, oluşturulması planlanan Arap Ülkeleri Birliği için fikir alışverişinde bulundular. Arap ülkeleri arasında siyasal bir birlik oluşturulması fikri diğer on dört Arap ülkesi tarafından da destekleniyor.

Asya

ÇİN: Guizhou Eyaletinde şiddetli yağışların oluşturduğu heyelanlarda 150 kişi toprak altında kaldı, kayıp sayısı bilinmiyor. Geçen haftaki sellerde de ülkenin güney bölümünde 239 kişi ölmüş, 109 kişi kaybolmuştu.

KIRGIZİSTAN: Geçen haftalarda meydana gelen etnik çatışmaların ardından parlamenter rejimin güçlendirilmesi için referanduma sunulan anayasa değişikliklerine seçmenlerin yüzde 90’ından fazlası “evet” dedi.

GÜNEY KORE: Kore Savaşı’nın 60. yıl dönümü, Güney Kore’de düzenlenen törenlerle anıldı. Başkent Seul’deki törene katılan Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak, savaşa katılan tüm askerlere şükranlarını dile getirdi ve Kore yarımadasında barış sağlanması çağrısında bulundu. Güney Kore’ye ait bir geminin geçtiğimiz aylarda Kuzey Kore tarafından batırılması ve Kuzey Kore’nin füze denemeleri bölgedeki gerilimi arttırıyor.

TAYVAN: Tayvan’da on binlerce kişi Çin ile imzalanması planlanan ticaret anlaşmasını protesto etti. 1949 yılındaki iç savaşın ardından iki ayrı ülke haline gelen Çin ve Tayvan arasında imzalanacak anlaşma ile Çin’den yapılacak ihracattan alınan vergilerin azaltılması ve yatırıma yönelik sınırlamaların gevşetilmesi öngörülüyor.

AVUSTRALYA: İktidardaki İşçi Partisi’nin liderliğine ülkenin ilk kadın başbakanı olma sıfatını kazanacak olan Julia Gillard (48) seçildi.

Ortadoğu

İRAN: İran, Gazze’ye göndereceğini söylediği yardım gemisini İsrail’in kısıtlamaları nedeniyle yollamaktan vazgeçtiğini açıkladı.

BAE: BM Güvenlik Konseyi’nin 9 Haziran’da İran’a yeni yaptırımlar öngören kararı kabul etmesinin ardından Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, ülkedeki finans kuruluşlarından İran’la bağlantılı 41 hesabı dondurmasını ve BM Güvenlik Konseyi’nin belirlediği kuruluş ve bireylerin adına yapılan havaleleri durdurmasını istedi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, kabul edilen yeni yaptırımlar sebebi ile Batı’yı cezalandırmak için nükleer programı ile ilgili görüşmeleri ertelediğini açıkladı.

MISIR: İskenderiye kentinde bir gencin polis tarafından dövülerek öldürüldüğü iddiaları üzerine 2 bin kişinin katıldığı protesto gösterisi düzenlendi.  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu eski Başkanı ve ülkenin önde gelen muhalefet lideri Muhammed El Baradey’in de katıldığı gösterilerde Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek aleyhine sloganlar atıldı.

Avrupa

YUNANİSTAN: Yunan kabinesinin güvenlik ve asayişten sorumlu Bakanı Mikalis Krissohoidis’in üst düzey danışmanı Yarbay Yorgo Vassilakis hediye süsü verilmiş bomba ile öldürüldü. Bakan Krissohoidis’in hedef alındığı saldırı ülkeyi alarma geçirdi.

ESTONYA: Tüm kriterlere uymayı başaran Estonya, 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle Euro Bölgesi’nin on yedinci üyesi olacak.KKTC: Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı olmasıyla boşalan milletvekilliği koltuğunun yeni sahibi ile dört yıl görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için halk sandık başına gitti. Toplumcu Demokrasi Partisi adayı Hüseyin Angolemli iki oy farkla Gazimağusa milletvekilliğini kazandı.

İZLANDA: Meclisin 12 Haziran 2010’da eşcinsel evliliğine onay vermesinin ardından İzlanda Başbakanı Johanna Sigurdardottir bir süreden birlikte yaşadığı arkadaşı Jonina Leosdottir ile nikâh masasına oturdu.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008