gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Önce Çin’in yeni planını görelim... Esnek sistem Yuan’ı Dolar karşısında eritebilir
Önce Çin’in yeni planını görelim... Esnek sistem  Yuan’ı Dolar karşısında eritebilir

İki yıl aradan sonra Çin’in Yuan’ı yeniden esnek hale getirmesi farklı tepkilere sebep oluyor. Roubini,  Yuan’ın yeni uygulamalar sonucunda değer yitirmeye devam edeceğini savunuyor.

Nobel Ödüllü ekonomist Nouriel Roubini, Çin’in para birimi Yuan’ın esnek hale getirmek istemesinin, ABD’nin istediği gibi güçlenmesi yerine tam tersine zayıflaması anlamına geleceğini söyledi.

Roubini dış basında yaptığı açıklamada, Çin’in yeni sistemi nasıl uygulayacağını görmek gerektiğini ifade etti. Yuan’ın son aylarda Euro karşısında hızla yükseldiğini, Euro’nun değer kaybetmesi durumunda paradoksal sonuç olarak Yuan’ın da Dolar karşısında değer kaybedeceğini belirten Roubini, Çin’in Yuan’ın Dolar karşısında değerlenmesine izin vermesi durumunda bile, bu değerlenmenin ılımlı olacağını ifade etti.

Aynı zamanda Çin Merkez Bankası  Para Politikası Kurulu’na akademik başkanlık yapan Li Daoki de benzer şekilde Euro’nun Dolar karşısında gerilemeyi sürdürmesi  durumunda, Yuan’ın dolar karşısında değer yitireceğini söyledi.

Ayrıca, Yuan’ın değerinde çok büyük değişiklik beklenmemesi gerektiğini kaydetti. Açıklamada döviz kurunun “makul dengeli bir seviyede” tutulmasının ekonomik istikrara katlıda bulunacağı ve Çin ekonomisinin yeniden yapılanmasına yardımcı olacağı ifade edildi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İki yıl aradan sonra Çin’in Yuan’ı yeniden esnek hale getirmesi farklı tepkilere sebep oluyor. Roubini,  Yuan’ın yeni uygulamalar sonucunda değer yitirmeye devam edeceğini savunuyor.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008