gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Barış böyle olmaz
Barış böyle olmaz

Günlerdir artan gerilim ve 31 Mayıs günü yaşanan hatalar zinciri dünyanın her yerinden sivilin İsrail askeri ile karşı karşıya gelmesine neden oldu. Mavi Marmara gemisinde İsrail askerinin ateş açması sonucunda yaşanan kanlı olaylarda dokuz kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Türkiye-İsrail ilişkileri tarihindeki en büyük darbeyi aldı

Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için yola çıkan gemiler günlerdir dünya kamuoyunun gündemindeydi. İsrail ambargosunu delerek Gazze’ye ulaşma hedefindeki 600’den fazla aktivist günler öncesinden hedeflerine ulaşma konusunda kararlılıklarını belirtmeye başlamıştı. Mavi Marmara beş gün beklediği Antalya Limanı’ndan 28 Mayıs’ta ayrıldı. İsrail’a ulaşması tam üç gün sürdü. Herşeyin bu kadar göz önünde olduğu bir ortamda İsrail durumu doğru analiz edemedi.

Mavi Marmara gemisindeki aktivistleri hafife aldı, beklemediği bir direnişle karşılaştı ve kanlı bilançonun ortaya çıkmasına neden oldu.

İsrail günler öncesinden Gazze’ye ambargosunu kırmaya yönelik bir girişime nasıl karşılık vereceğini dünya kamuoyuna duyurdu. Yola çıkan gemilerin taşıdıkları insani yardımı Gazze’ye ulaştırmaları için izlenmesi gereken yol konusunda gerekli bilgilendirme yapıldı.

Son olarak telsiz aracılığı ile Mavi Marmara’ya talimatlara uyulmamsı durumunda bir operasyon düzenleneceği belirtildi. Tüm bu uyarılara rağmen yardım organizatörleri yoluna devam etti, İsrail operasyonunun başlamasına neden olan ve gemidekilerin İsrail askerleri ile çatışmaya girmesini engellemeyerek kanlı bilançonun ortaya çıkmasına onlar da neden oldu.   

Haberin devamı için tıklayınız:

http://www.salom.com.tr/news/detail/15839-Hatalarla-dolu-bir-mudahale.aspx

 

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
uluslarası sular NATİONEL WATERS!!!
uluslararası sularda saldıramassınız.orası sizin mülkünüz degil.bu yazdıgınızın her harfi dogruda olsa uluslararası sularda saldırmak vahşeti haklı çıkarmaz..
kamil dogu
2.6.2010 16:07:37
ÇOK KÖTÜ
Bence İsrail askerlerinin yapmış olduğu hareket resmen katliamdır. Krizin çözümü; İsrail hükümetinin kesinlikle özür dilemesidir.
Yavuz ÖZDEMİR
2.6.2010 17:47:44
onurlu yahudiler
bu saldırı ülkemizde bulunan onurlu, şerefli, türkiye için çalışan, vergi veren vatandaşlarımızı derinden üzmüştür. İsrail artık dünya yahudilerini temsil edemeyen nazi almanyasına benzemektedir. Bu da israil in varlığını artık sürdüremeyeceğinin en büyük kanıtıdır.
Erkan Karaca
2.6.2010 18:05:56
Neden Uluslarası Hukuk?
Barış değil savaş böyle olur. Size sorarım sorun yardım gemileri mi? yoksda uluslararası hukukun ihlali mi? Eğer barış istenseydi israel kendi sularında gemileri abluka altına alıp, güvertelere çıkmayıp aktivistleri bekletir bir süre sonra geri gönderebilirdi. Ve bu Israel in en doğal hakkıdır.
ahmet cemal
2.6.2010 22:08:18
sizin isiniz de zor
eminim ki hep israil kötü bisey yapsa,bazi kisiler gelip size hakaret ediyodur.burdan herkeze sesleniyorum ülkemizdeki yahudileri rahat birakin,adamlar zaten hic bisey yaptiklari yok eskilere göre cok az yahudi vatandasimiz kalmistir ülkemizde,kalanlari da kendimize küstürmeyelim.
taner
3.6.2010 10:53:24
EBEDİ DÜŞMAN
Bu bir krizin çözümü yoktur. İsrailli yetkililer inanılmaz derecede ahmakça davranarak kendilerine ebedi bir düşman kazanmışlardır. Bu millet bunu asla unutmaz ve affetmez. İsrailin artık bölgede tek dostu kalmamıştır. İsrail hükümeti olayın yegane suçlusudur.
mustafa öztürk
3.6.2010 23:23:02
..
suçlu belliyken, neden napılabiliri düşünmek yerine bu israili daha küçük düşürecek ucuz politikaya hala son verilmiyor. Tanrım, bundan en çok siz yahudi halkı zarar görüyor, denildiği gibi bugünkü hükümet gidici oysa yahudi halkı ?
elif.c
4.6.2010 13:50:12
KARDEŞİZ
ülkemizde yaşayan musevi kardeşlerimizle sorunumuz yok olmasıda söz konusu değildir.
rizeli
6.6.2010 03:30:57
Uluslararası sularda..
Zaten akdeniz bir israil gölüymüşte haberimiz yokmuş. Hadi ordan...
gerçek
8.6.2010 04:59:19
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008