gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Polonya’da WHITE STORK Sinagogu açıldı
Polonya’da WHITE STORK Sinagogu açıldı

Yahudi Cemaati, II. Dünya Savaşı’nda Nazilerin depo olarak kullandığı sinagogun büyük çaplı restorasyonunu tamamladı. Wroclaw şehrindeki açılışa 800’den fazla kişi katıldı.

Geçtiğimiz yıllarda büyük bir restorasyona giren büyük White Stork Sinagogu’nun yeniden açılışı, Polonya’nın Wroclaw şehrindeki 800 kişinin katıldığı törenle dikkat çekti. 

White Stork Sinagogu 1829’da inşa edildi. II. Dünya Savaşı sırasında, Almanlar burayı bir Nazi deposuna dönüştürdüler ve bu nedenle sinagog tamamen yıkılmadı. Ancak 1968’de komünist yönetiminde, yapı göz ardı edildi ve neredeyse tamamen harap oldu. 10 yıl önce White Stork Sinagogu, geçmiş yıllarda binanın onarımına başlayan Yahudi Cemaati’ne geri verildi.

Shavei İsrail’in Wroclaw temsilcisi ve sinagogun yeniden inşasının arkasındaki en büyük destekçilerden biri olan Haham Yitzhak Rapoport,  açılış törenine Wroclaw Yahudi Cemaati Başkanı ve Polonyalı Yahudi Cemaatleri Başkan Yardımcısı, İsrail Polonya Büyükelçisi, Wroclaw Belediye Başkanı, Polonya Baş Hahamı, Polonya Wroclaw Kardinali, Ortodoks Kilise Piskoposu, Polonya’daki Yahudi Cemaatler Başkanı ve Varşova Yahudi Cemaati Başkanı’nın katıldığını ifade etti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yahudi Cemaati, II. Dünya Savaşı’nda Nazilerin depo olarak kullandığı sinagogun büyük çaplı restorasyonunu tamamladı. Wroclaw şehrindeki açılışa 800’den fazla kişi katıldı.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008