gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Irak, ABD’den Yahudi arşivlerini istiyor
Irak, ABD’den Yahudi arşivlerini istiyor

Iraklı bir yetkili, ABD’nin 2003’te Amerika’ya taşınan, aralarında Bağdat Yahudilerine ait arşivlerin de bulunduğu milyonlarca belgeyi Irak’a geri vermeyi kabul ettiğini söyledi

48 bin konteyneri dolduran Irak’a ait arşiv  belgeleri, ABD’deki Hoover Institue’da bulunan Ulusal Arşivler’de korunuyor. Irak Kültür Bakanı Yardımcısı Taher Hamud; “Yetkililer ve Pentagon ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, 2003’te Amerika’ya götürülen Yahudi arşivleri ile milyonlarca belgenin geri verilmesi konusunda ABD ile anlaştık” dedi.

Bakan; “Diğer belgeler gibi, Yahudi arşivleri de bizler için büyük önem taşıyor. Çünkü bu arşivler kültürümüzün bir parçası oldukları gibi Irak’ta yaşamış Yahudi toplumunun geçmişi konusunda da ışık tutmaktadır” şeklinde konuştu. Irak geçmişte yoğun bir Yahudi nüfusuna ev sahipliği yaptı. Irak Yahudileri 1948’de kitlesel göçler halinde bu ülkeyi terk ettiler.

Irak Ulusal Arşivleri Müdürü Saad Iskander, ülke arşivlerinin % 60’nın (on milyonlarca belge) işgal sırasında ve çatışmalarda yangınlar ve bombardımanlar nedeniyle yok olduğunu söyledi. Ayrıca, ABD’ye taşınan çok değerli belgeler arasında Yahudi arşivleri ile Saddam Hüseyin ve Baas Partisi’ne ait özel belgeler bulunduğunu ileri sürdü.  Saad Iskander; CIA ve Pentagon’un, Saddam’ın El-Kaide ve terör ile ilişkisini, insan hakları ihlallerini bu belgelerden araştırdığını söyledi.

Kültür Bakanlığı’na bağlı müze müdürü Mohsen Hassan Ali, ABD askeri güçlerinin Irak’taki hükümet binalarının bodrum katlarında sudan hasar görmüş belgeler bulduklarını, karşı çıkılmasına rağmen arşiv belgelerinin konteynerlerle ABD’ye taşındığını belirtti.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008