gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
AB maliye bakanlarından ekonomik yaptırım kararı
AB maliye bakanlarından ekonomik yaptırım kararı

Afrika

SUDAN: Darfur bölgesinde, ticari bir konvoya ateş açılması üzerine hükümet güçleri ve isyancı militanlar arasında çıkan çatışmada 33’ü güvenlik görevlisi 160 kişi öldü.

SOMALİ: Başkanlık sarayına doğru ilerlemeye çalışan El Şebap militanlarıyla askerler çatıştı; 20 kişi öldü.

Amerika

ABD: 2008’de yaşanan mali krizin tekrarını önleyebilecek ve Wall Street’in daha sıkı denetlenmesine olanak sağlayacak tasarı planı Senato’dan geçti. Tasarı, bankacılık sektöründe 1930’lardaki Büyük Buhran’dan bu yana yapılan en kapsamlı reform.

HONDURAS: 28 Haziran’da Zelaya hükümetine karşı gerçekleştirilen darbe ile başlayan cunta yönetiminden beri öldürülen onlarca Ulusal Halk Direnisi Cephesi (FNRP) üyesisine bir yenisi daha eklendi. Daha önce de ölüm tehdidi alan Alexander Nunez (27) evinin yakınında öldürüldü.

ABD: Washington Kongre Mezarlığı’nda düzenlenen Cumhuriyetçi Senatör Sam Brownback ve beş yerli kabile temsilcisinin de hazır bulunduğu törenle ABD yönetimi kötü muamele ve şiddet eylemleri nedeniyle yerli kabilelerden resmen özür diledi.

Asya

HİNDİSTAN: Dubai- Mangalore seferini yapan Air İndia Havayolları’na ait bir uçak iniş sırasında pisti ıskalayarak düştü, tümü Hindistan vatandaşı 158 kişi hayatını kaybetti, sekiz kişi kurtuldu. 

FİLİPİNLER: Quezon Valisi Rafael Nantes’ı taşıyan helikopter kalkıştan iki dakika sonra Lucena kentindeki bir yerleşim alanına düştü. Helikopterdeki dört kişi ile bölgede yaşayan iki kişi hayatını kaybetti.

TAYLAND: 50’yi aşkın kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarının ardından ülkede yaşam normale dönüyor. Ülkede gece sokağa çıkma yasağı iki gün daha uzatılırken, okullar pazartesi günü eğitime başladı.

 

AFGANİSTAN: Yaklaşık bir ay önce kaçırılan beş BM çalışanı askeri bir operasyonla kurtarıldı.

Ortadoğu

IRAK: Telafer’de maç sırasında bomba yüklü bir aracın infilak etmesi ve bir intihar bombacısının üzerindeki bombayı patlatması ile en az 25 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İRAN: Nükleer takas anlaşmasını içeren mektup Uluslararası Atom Enerji’si kurumuna teslim edildi. Anlaşma ile ilgili tartışmalar sürerken İran Meclisi’nden, “Yaptırımlarda ısrarcı olunursa takas anlaşması rafa kalkar” mesajı geldi.

Avrupa

BELÇİKA: AB maliye bakanlarından oluşan Ekonomi Çalışma Grubu’nun Brüksel’deki ilk toplantısı sonrası bir konuşma yapan AB Başkanı Herman Van Rompuy, birliğin ekonomik kriterlerini ihlal eden ülkelere sert yaptırımlar uygulanmasına karar verildiğini açıkladı. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkesinde alınan sert ekonomik tedbirleri protesto eden vatandaşlarına hak verdiğini söyledi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008