gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Şavout’u İtalyan Sinagogu’nda coşkuyla kutladık
Şavout’u İtalyan Sinagogu’nda coşkuyla kutladık

Tanrı’nın Musa Peygamber’e On Emir’i verdiği gün olarak kutladığımız “Şavuot Bayramı” bu yıl 16 Mayıs Pazar sabahı bir kez daha İtalyan Sinagogu’nda kutlandı

Kalabalık bir yahid topluluğunun katılımıyla gerçekleşen Şavout kutlamasında  Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Sami Herman, Aşkenaz Cemaati Başkanı Bünyamin Poluman, İtalya’nın İstanbul İkinci Konsolosu Emilio Giribone, İsrail’in İstanbul İkinci Konsolosu Tal Gat’ın yanı sıra kurum, dernek ve kuruluşlarının başkanları hazır bulundu.

İtalyan Cemaati Başkanı Nissim Behar yaptığı konuşmada sinagogun tarihçesine değindi.  Sözlerini İtalyanca sürdüren Behar, Türkiye’deki İtalyan Musevi Cemaati’nin İtalyan Krallığı’nın koruması altında olduğunu belirtti ve bugüne nasıl gelindiğini aktardı.

Hahambaşı Rav Haleva Yahudilerin kırk yıl süreyle yaşamak zorunda kaldıkları çölde sabit bir yerde kalamadıklarını, gittikleri her yerde birçok zorlukla karşılaştıklarını ve bu zorluklardan çıkartılacak derslerse değinerek: “Bundan çıkartabileceğimiz en önemli ders, hayatın sürprizlerle dolu olduğudur. Dolayısı ile yarından emin olamayız.  Her şeye rağmen  umutlarımızı asla kaybetmemeliyiz.  Bu da Tanrıya bağlılıkla olur” dedi.

 Hahambaşı Rav Haleva, konuşmasını “10 Emir’in  büyük bir çoğunluğu sosyal kavramlardır. Annene ve babana hürmet et, öldürme, çalma,” gibi kişilerin kendi kendilerine uygulaması gereken kurallardır. Ancak tarihteki sapık ideolojilerle bu kavramlar ihlal ediliyordu. On Emir’in Tanrı tarafından verilişiyle bu kavramlar,  ihlal edilemez hale geldi” şeklinde sürdürdü.

Cemaat Başkanı Sami Herman ise Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın azınlıkların haklarını açıklamasıyla ilgili bilgi verdi.  Herman ayrıca geçtiğimiz hafta İsrail’den gelen Kadima Partili Milletvekili Robert Titiaev ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın görüşmesi hakkında konuştu.

Tören sırasında, İzzet Bana yönetiminde Las Estreyikas d’Estambol Çocuk Korosu ve Şişli Talmud Tora gençleri şarkılarıyla güne renk kattılar.

Hazan Şimon Asayas’ın okuduğu Anoten duasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İtalyan Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya dua edildi.

Kutlama, konuklara bayramın geleneği olan sütlü tatlıların ve  sinagog yönetiminin hazırladığı hediyelerin sunumuyla sonlandı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008