gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hahambaşı Rav Haleva’dan özel röportaj
Hahambaşı Rav Haleva’dan özel röportaj

Bu hafta başında Sabah gazetesine bir röportaj veren Hahambaşı Rav İsak Haleva, şu sıralar toplum bireylerinin herhangi bir tehdit hissetmediklerini söyledi

Geçtiğimiz haftalarda yapılan seçimle yeniden Hahambaşı seçilen Rav İsak Haleva’nın Sabah gazetesinin 10 Mayıs tarihli sayısında bir söyleşisi yayımlandı. Yeniden hahambaşı seçildiği vurgulanan haberde Rav Haleva “Bir din adamı olarak görevim, her zaman olduğu gibi dindaşlarımın Yüce Tanrı’nın hoşnutluğunu kazanmalarına yardımcı olmak, onlara yol göstermektir” sözlerine yer verildi.

Çağdaş Çetindemir’e verdiği röportajda Hahambaşı Rav Haleva kendisine yöneltilen ‘Türkiye’de geçmişte farklı dine mensup bireylerin uğradığı saldırılar, sizi endişelendiriyor mu? Tehdit hissediyor musunuz?’ sorusunu “Nerede olursa olsun farklı dinde, farklı etnisitede olanlara karşı yapılan her türlü saldırı herkesi endişelendirir. Şu sıralarda üzerimizde bu konuda bir tehdit hissettiğimizi söyleyemem. Yakın geçmişte, dış siyasal olayların ülkemize yansımasından kaynaklanan nedenlerle toplumumuzda kaygı yaşayanların varlığı bana kadar ulaşmıştı” şeklinde yanıtladı.

Hahambaşı Rav Haleva ayrıca karışık evlilikler hakkındaki görüşlerini şöyle belirtti: “Bildiğim kadarıyla hiçbir ilahi din karışık evliliklere cevaz vermez ve bunu hoş görmez. Bu yalnızca Museviliğe özgü bir durum değildir. Ayrıca ortak inanç kültüründen geliyor olmanın eşler arasında anlaşmayı kolaylaştırıcı bir etkisi olabileceğini de unutmamak gerekir. Farklı dinlere mensup çiftlerin bu nedenle karşılaştıkları sorunları aşıp aşamadıkları, aşabiliyorlarsa nasıl aştıkları eşlerin dünyaya ve yaşama bakış açılarıyla doğrudan ilgilidir ki, bu her çiftin kendi özel durumuna ve ilişkisine girer”.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Bu hafta başında Sabah gazetesine bir röportaj veren Hahambaşı Rav İsak Haleva, şu sıralar toplum bireylerinin herhangi bir tehdit hissetmediklerini söyledi

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008