gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Küba'da seçimlere rekor katılım
Küba'da seçimlere rekor katılım

Afrika

SOMALİ: Başkent Mogadişu’da bir alışveriş merkezi yakınındaki camiye düzenlenen bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 30 kişi öldü, 70 kişi yaralandı. Camide düzenli olarak vaaz veren Şabab liderlerinden Fuad Muhammed Halaf’ın hükümet karşıtı gruplar tarafından hedef alınmış olabileceği düşünülüyor.

KENYA: Ülkenin batısında yaşanan şiddetli sağanağın ardından meydana gelen toprak kaymasında on kişi öldü, on kişi yaralandı.

Amerika

ABD: ABD’nin Louisiana eyaleti açıklarında BP’ye ait bir kuyudaki kazanın ardından bölgeye günde beş bin varil petrol sızıyor. Denizdeki petrol kirliliğini engellemek için ABD Başkanı Barack Obama, tüm devlet organlarını alarma geçirdi. Obama, olaydan BP şirketini sorumlu tuttu. BP felaketin daha da büyümemesi için 74 tonluk beton ve çelik bir yapıyı üç gün içinde okyanus tabanına yerleştirmeyi planlıyor.

MEKSİKA: Sınır güvenliğini sağamak için Meksika ile arasında bir duvar ören Arizona’da, göçmenlere karşı sert önlemler alan bir yasanın yürürlüğe girmesi, tüm ABD’de protestoların yükselmesine sebep oldu.

KÜBA: 16 yaşın üstündeki 1,5 milyondan fazla seçmen 2 Mayıs’taki yerel seçimlerin ikinci turunda oy kullandı. Seçim sonuçları beklenirken ilk turda yüzde 95,86 ile rekor düzeyde bir katılım olduğu açıklandı.

Asya

TAYLAND: Muhalefetin istifasını istediği Başbakan Abhisit Vejjajia, barış ve istikrar yeniden tesis edilirse 14 Kasım’da seçim yapmayı önerdi.

HİNDİSTAN: 174 kişinin ölümüyle sonuçlanan Mumbai saldırısı zanlılarından Pakistanlı Mohammad Ajmal Emir Kasab kendisine yöneltilen 86 suçun tümünden suçlu bulundu.

PAKİSTAN: Pakistan’ın kuzey batısındaki aşiretler bölgesindeki dört kız okulu kapalı oldukları saatlerde teröristler tarafından bombalı saldırıya uğradı. Bölgede son bir ayda on iki okul, iki sağlık kuruluşu teröristlerce saldırıya uğradı.

Avrupa

ARNAVUTLUK: Genel seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesi ile aralarında ana muhalefetteki Sosyalist Parti’den 22 milletvekilinin de bulunduğu 180 kişi beş gündür açlık grevinde. Başbakan Sali Berişa oy sandıklarının tekrar açılmayacağını yeniledi.

YUNANİSTAN: Almanya’da bakanlar kurulu, Avrupa Birliği’nin Yunanistan’a yapacağı 110 milyar Euro’luk krediye para biriminin istikrara kavuşması için onay verdi. 30 milyar Euro’luk bölümünü IMF’nin ödeyeceği yardımda en büyük pay Almanya’ya düşüyor.

ALMANYA: Aşırı sağcı Alman Ulusal Demokrat Partisi NPD’nin planladığı ve üç bin kişinin katılımının beklendiği Neo-nazi gösteriler 15 bin kişinin protesto eylemi ve polisin de aldığı önlemler sonucunda başlamadan sona erdi. Meydana gelen olaylarda 500 kişi tutuklandı.

KKTC: BM Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi ideri Dimitris Hristofyas arasındaki müzakere sürecinin 26 Mayıs’ta başlamasını önerdi.

Ortadoğu

İRAN: Nükleer Silahsızlanma Antlaşması’nın güçlendirilmesini hedefleyen bir konferans için 200 ülkeden temsilci BM’nin New York’taki merkezinde toplandı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon açılış konuşmasında İran’ı, tartışmalı nükleer programı konusunda Batı’nın kaygılarını gidermeye davet etti. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın nükleer silah sahibi ülkeleri eleştiren konuşmasının ardından Amerikan, Fransız ve İngiliz delegeler toplantıyı terk etti. Ahmedinecad konuşmasında nükleer silah sahibi ülkeleri, bu silahlara sahip olmayan ülkeleri tehdit etmekle suçladı.

IRAK: 7 Mart’ta yapılan genel seçimleri kıl payı kaybeden Başbakan Nuri el Maliki’nin talebi üzerine Bağdat eyaletinde kullanılan oylar yeniden sayılıyor. Hükümetin kurulmasındaki gecikmenin, şiddet olaylarının artmasına yol açacağından endişe ediliyor.

YEMEN: Başkent Sanaa’da İngiltere büyükelçisinin konvoyunun yakınlarında gerçekleşen intihar saldırısında bir kişi öldü, Büyükelçi Tim Torlot saldırıdan etkilenmedi. ABD ve İngiltere, El Kaide’nin tehditleri nedeniyle Ocak ayında Yemen elçiliklerini geçici olarak kapatmıştı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008