gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Barınyıldızlar onurlandırıldı
Barınyıldızlar onurlandırıldı

2 Mayıs Pazar sabahı Matan-Baseter Barınyurt’ta on yıl ve daha uzun süredir gönüllü olarak çalışan 70 kadar Barınyıldızlar teşekkür plaketleriyle onurlandırıldılar

Törene  Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Sami Herman, Onursal Başkan Bensiyon Pinto, Neve Şalom Başkanı Jojo Nassi ve eşi, Kurumlar Başkan Yardımcısı Çetin Erbeş ve eşi,Matan Baseter-Barınyurt geçmiş dönem başkanları, Barınyıldızlar ve eşleri katıldılar.

Konuklar gitar müziği eşliğinde karşılandılar.  Matan Baseter ve Barınyurt’un tarihçesi ekrana yansıtılmasının ardından Barınyıldız Başkanı Eti Tastasa bir konuşma yaptı. Tasatasa “bugün farklı bir gün. Başrolde bizler ‘’Barınyıldızlar’ varız” diye başladı.

“Bu gönüllü ordumuz yıldızlar gibi hep birlikte olduklarında etraflarına ışık saçıyor. Işıkları yalnız bu kuruma değil cemaatin birçok alanına,  hatta Do&Co projemizle birlikte adlarına layık bir şekilde gökyüzüne de ulaşıyor” şeklinde devam etti.

Matan Baseter-Barınyurt Başkanı Selim Nahmias’a ise Rabbi Nahman’ın ‘’Sözle iyilik, güven yaratır; düşünceyle  iyilik, derinlik yaratır; vermekle iyilik, sevgi yaratır.’  sözünden yola çıktıklarını belirterek,  “bizler de gerek pansiyonerlerimize, gerekse Matan Baseterli ailelerimize, umut ve yaşam veren bir gönüllü ordusu olduğumuzu söyleyebiliriz. En büyük silahımız yüreklerimiz, cephanemiz ise, onlara olan sevgimiz” dedi.

  Nahmias konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Başka bir insanın mutluluğu ve güvenliği bizim için kendi mutluluğumuz ve güvenliğimiz kadar önemli hale geldiğinde sevgi vardır.

Sevgi; bulutların önüne geçen güneştir. Sevgi; değer vermesini bilmek, yaşama hakkı kabul etmektir. Sevgi; eşitliğin duyumsanmasıdır. Sevgi bilinçtir. Sevgi; engel tanımamaktır. Sevgi; insan olmaktır. Bünyemizde olan kişilerin mutluluğu için çalışan bizlerin amacı, onların yaşamlarına bir mutluluk damlası katabilmek ve hayata daha olumlu bakmalarını sağlayabilmektir. Umut yaşam, yaşam sevgi, sevgi ise dayanışmadır. Başarı; çalışmanın, azmin ve inancın bir sonucudur. Bu başarıyı yakalamak da, fedakârlık ve özveriden kaynaklanır. Bir kuruma aidiyetin bedeli de; herhangi bir gereksinim durumunda, hizmete hazır olmaktır. Yardımseverlik; ihtiyacı olanlara karşılıksız yardım etme, bu işi zevkle yapma eylemidir. İnsanlar birbirlerine yardımdan el çektikleri gün, insanlık yok olur, karşılıklı dayanışma olmazsa toplumlar olmaz” dedi.

Barınyıldızlara teşekkür plaketlerini Hahambaşı Rav Haleva, Cemaat Başkanı Sami Herman, Onursal Başkan Bensiyon Pinto, Neve Şalom Başkanı Jojo Nasi,Matan Baseter-Barınyurt Başkanı Selim Nahmias, eski başkanları tarafından sunulurken duygulu anlar yaşandı.

Aramızdan ayrılan  Barınyıldızlar adına aileleri, eski emeği geçen, dağıtım için çalışan, on yılı aşmış tüm gönüllüler plaketlerini aldıktan sonra  Barınyurt’un hazırladığı kahvaltıyla tören son buldu.

MATAN BASETER–BARINYURT’UN TARİHÇESİ

Matan Baseter Bikur Holim; Neve Şalom Vakfı’na bağlı bir sosyal yardım kurumudur.

1930’lu yıllarda; cemaatimizin yardıma muhtaç ailelerine yardım eli uzatmak; onların ekonomik sorunlarını olanaklar dahilinde çözümlemek amacıyla kurulan Matan Baseter, bugüne kadar geçen zaman sürecinde yoksula, ihtiyaçlıya, hastaya ve kimsesize her alanda yardım etmektedir.

1950 yılında kurum yeniden yapılandı ve bu reorganizasyon sırasında rahmetli Ester Tani başkanlığında özerk olarak çalışan bir gönüllü hanım grubu da bu kuruma katılarak çalışmaları güçlendirdi.

Gönüllülerin kuruma katılımları sayesinde, yapılan faaliyetler daha geniş boyutlara ulaştı ve bugün sayıları yaklaşık 70 kişiye ulaşan Barınyıldız (Barınyurt’ta çalışan gönüllü hanımlar) ordusunun nüvesini oluşturdu.

Matan Baseter’in anlamı; gizli yapılan yardımdır.

Bugün yapılan yardımlar çok geniş boyutlara ulaşmıştır. Kuruma üye olan ihtiyaçlı ailelerin sayısı 200’ü bulmaktadır.  

  Açıldığı  1991 yılında  16 kişiyi barındıran Barınyurt; bugün 80 kişiyi bünyesinde toplamıştır. Özverili ve sevgi dolu Barınyıldızlar pansiyonerlerin, sağlık, yemek, moral gezileri, bayram kutlamaları ve her türlü gereksinimlerini deneyimli personel kadrosu ile birlikte el ele, gönül gönüle yapmaktadırlar.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
2 Mayıs Pazar sabahı Matan-Baseter Barınyurt’ta on yıl ve daha uzun süredir gönüllü olarak çalışan 70 kadar Barınyıldızlar teşekkür plaketleriyle onurlandırıldılar

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008