gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
HESED LE AVRAAM SİNAGOGU’NDA Lag Baomer kutlandı
HESED LE AVRAAM SİNAGOGU’NDA Lag Baomer kutlandı

Geleneksel Lag Baomer kutlaması bu sene 2 Mayıs Pazar sabahı Sirkeci Hesed Le Avraam Sinagogu’nda gerçekleşti.  Hahambaşı Rav Haleva ve Cemaat Başkanı Sami Herman konuşmalarında Lag Baomer’in öğretilerini vurguladılar.

Geleneksel Lag Baomer kutlamasına Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Sami Herman ,Onursal Başkan Bensiyon Pinto, Aşkenaz Cemaati Başkanı Bünyamin Poluman’ın yanı sıra dernek, kurum ve kuruluş başkanları ve toplum bireyleri de katıldı.

Sirkeci Sinagogu Vakfı Başkanı Yusuf  Reyna yaptığı konuşmada  “ Sirkeci Sinagogu Vakfı ve Sirkeci cemaati, bu günü kutlamakla görevli olup, yıllardan beri bu görevi özlemle içtenlikle  yerine getirmeye çalışıyor. Cemaatimizi mutlu eden olay, büyük bir topluluk halinde hahambaşımız ve değerli cemaat idarecileriyle bir araya gelerek birbirimize kenetlenmek ve tarihi bir geçmişi anmak” dedi.

Cemaat Başkanı Sami Herman, Lag Baomer’in öğretilerini kısaca irdelediği konuşmasında “ Lag Baomer’in öyküsü  bize saygıyı öğretiyor.  Rabi Akiva’nın  22 bin öğrencisinin ölümüne sebebiyet veren hastalığın çıkma sebebi birbirleri arasındaki saygısızlık olarak gösteriliyor. Buradan alınacak ders; ilişkilerimizde saygı ve sevgiyi ön planda tutmamız gerektiğidir.  O dönemde her türlü çalışma yasaklıydı. Rabi Şimon Bar Yohay ormanda saklanıyordu. Öğrencileri öğretilerinden yaralanmak için oraya gidiyorlardı. Yahudiler üzerinde baskı uygulanıyordu. Yeni ayı haber vermek için ateş yakılırdı. Baskı neticesinde ateş yakılması bile yasaklanmıştı. Rabi Bar Yohay ise ateş yakarak bir isyan başlattı. Dolayısıyla, Yahudi tarih ve geleneklerinin devamı sağlandı” şeklinde kısa bir bilgi aktarımında bulundu. Kısa bir süre önce başkanlığı devraldığını vurgulayan Başkan Herman, geçmiş dönem Başkanı Silvyo Ovadya’nın altı yıllık görev süresindeki  özverili çalışmalarından söz etti ve kendisine teşekkür etti. Yeni yönetim olarak üç prensip üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Başkan, tüm çalışmalarında saygı ve sevgiyi ön planda tutacaklarını, takım çalışmalarının bilincinde olduklarını, daha verimli çalışabilmeleri için tüm kurum ve derneklerin yanında olacaklarını, toplumdaki ihtiyaç sahipleriyle yakınlaşma içinde olacaklarını açıkladı.

Hahambaşı Rav İsak Haleva ise Lag Baomer’in öyküsünü bir kez daha hatırlattığı konuşmasında,   “Ribi Bar Yohay adındaki bilge, Ribi Akiva’nın öğrencisiydi. Ribi Akiva’nın öğretilerinden günlük yaşantımızda halen yararlanıyoruz. Bu gün Ribi Bar Yohay’ın ölüm yıldönümüdür. Günümüzde bunu bir bayram havası içinde anıyoruz. Ribi Şimon Bar Yohay’ın Yahudi dininin mistik yönlerine ağırlık veren ve bugün söylemlerinden ve yazılarından etkilenilen Zohar ve Kabala kitabı halen kullanılmaktadır. Bu yüce kişinin ölümünü neden kutlama şeklinde addediyoruz? Çünkü kendisi ölüm günümü bir kutlama günü olarak addedeceksiniz. Çünkü Tanrı’nın verdiği ruhum tekrar onu verenle bütünleşecek ve birleşecek.” dedi. Hahambaşı Rav Haleva, Ribi Bar Yohay’ı diğer din bilginlerinden ayıran an büyük özelliğinin hakla bütünleşmek olduğunu da anımsattı.  Lag Baomer’de neden ateş yakıldığına ise şöyle bir açıklama getirdi, “Ateşin hem tahrip gücü vardır hem de ısıtır. Yakılan ateşler bizlere aydınlatıcı ve yapıcı gücünden faydalanmamızı hatırlatır. “ 

 

Daha sonra dini simgesel mum yakılma törenine geçildi. Mumlar sırasıyla Hahambaşı Rav Haleva,  Rav Moşe Benveniste,  Başkan Sami Herman, Bensiyon Pinto ve Yusuf Reyna tarafından yakıldı.

Mumların yakılması töreninden sonra hep birlikte Rav Şimon Bar Yohay’ın duası söylendi, ardından da Ehal açılarak Anoten Dua’sı okundu. Bayram kutlaması süresince yapılan konuşmalar arasında Maftirim Korosu’nun seslendirdiği dini şarkılar güne ayrı bir anlam kattı.

Anoten duasının okunmasının ardından konuklar sinagog bahçesinde verilen Seuda ile ağırlandılar.

Törenden sonra Reyna, Cemaatler Başkanı Robert Abudara’ya verdiği destek için bir teşekkür plaketi sundu.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Geleneksel Lag Baomer kutlaması bu sene 2 Mayıs Pazar sabahı Sirkeci Hesed Le Avraam Sinagogu’nda gerçekleşti.  Hahambaşı Rav Haleva ve Cemaat Başkanı Sami Herman konuşmalarında Lag Baomer’in öğretilerini vurguladılar.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008