gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail - Filistin dolaylı görüşmeleri mayıs ortasında başlıyor
İsrail - Filistin dolaylı görüşmeleri mayıs ortasında başlıyor

ABD’nin girişimi ile İsrail ve Filistin arasındaki dolaylı barış görüşmelerinin Mayıs ortasında başlanması bekleniyor

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Barack Obama Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a bir davet mektubu göndererek, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Doğu Kudüs ile ilgili önemli girişimlerde bulunmayacağını tahmin ettiğini belirtti. Obama, kaleme aldığı mesajda ayrıca, Annapolis Deklarasyonu’nda anlaşıldığı şekilde Kudüs’ün de içinde olduğu tüm konuların barış görüşmelerinde konuşulacağını vurguladı. Davetin akabinde yetkililer Filistin liderinin yakın zamanda Obama ile görüşebileceğini kaydetti.

Filistinli lider Abbas’ın ise Obama’nın barış görüşmeleri davetine yanıt vermesi gerekiyor. Ramallah kaynaklı bilgilere göre, Abbas görüşmeleri reddeden taraf olmak istemediğinden daveti kabul edecek.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Netanyahu’nun bir taslak plan üzerinde anlaşmak istediği ve öngörülen sınırlar ile ‘Filistin devletini’ kabul etmeye de hazır olduğu belirtti.

Abbas ise geçici sınırları, kalıcı sınırların 1967 öncesini hedeflemesi durumunda kabul edeceklerini açıkladı. Filistinliler konu ile ilgili pozisyonlarının İsrail’in üst yönetimi tarafından da çok net bilindiğini vurguladı.

Hafta sonunda Abbas, ABD hükümetinden görüşmeler öncesi bazı noktaları netleştirmesini istedi. Netleşecek bilgilerin arasında Kudüs’ün doğusunda yapılmayacak ‘önemli’ girişimlerin kapsamının netleştirilmesi de var.

ABD’nin Filistin yönetiminde talep ettiği konu ise anti-İsrail söylem ve girişimlerden uzaklaşması.  

Filistinli arabulucu Saeb Erekat, davetin ardından Filistin yönetimi olarak Obama ile bir görüşme talep ettiklerini ve yakın zamanda Abbas-Obama görüşmesinin gerçekleşmesini beklediklerini vurguladı.

Beyaz Saray’da girişimlerde bulunan Avrupalı yetkililer ise, yakınlaşma görüşmelerinin sonuç vermesini beklemiyor; Amerika’nın çabalarını, konu üzerinde zafer ilan etme girişimi olarak değerlendiriyorlar.

Doğu Kudüs’te inşaatlar durdu

Barış görüşmelerinin yeniden gündeme gelmesi ile İsrail, Doğu Kudüs’teki inşaatlarını durdurma kararı aldı. Kudüs’te belediye meclisi üyeleri, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ofisinden inşaatın dondurulması yönünde talimat alındığını belirtti. Kudüs’teki bir belediye meclisi üyesi, belediyenin üst düzey yetkililerinin kendisine, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ofisinden inşaatların dondurulması yönünde şifahen talimat aldıklarını söylediklerini belirtti.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
ABD’nin girişimi ile İsrail ve Filistin arasındaki dolaylı barış görüşmelerinin Mayıs ortasında başlanması bekleniyor

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008