gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
2 Mayıs’ta sandık başına

Önümüzdeki pazar günü gerçekleştirilecek Türkiye Hahambaşısı seçimleri öncesinde toplum bireylerinin görüşlerini aldık

Silvyo Ovadya  (55):  Tabi ki oy kullanacağım. İki adayın olması demokrasi adına büyük bir kazanç. Bir tanesi çok iyi tanıdığımız şimdiki hahambaşımız Rav İsak Haleva diğeri ise yurt dışında mukim bir Türk vatandaşı.  Yeterince tanınmadığı için oy toplayacağını düşünmüyorum. Dini konuların yanı sıra politik birçok faktör olduğunu için oyum Hahambaşı Rav İsak Haleva’nındır.

İra Behar (36): Bu pazar günü değil miydi? Evet oy kullanacağım. Yurtdışından gelen bir aday daha varmış onu tanımıyorum. Rav İsak Haleva’yı tanıyorum.

 Riva Pinto (49):  Seçim olacağından haberim yoktu. Şimdi sizden öğrendim. Pazar günü oy kullanmaya gideceğim. Hahambaşı Rav İsak Haleva’yı destekliyorum.

Hayati Gümüşgerdan (68): Oy kullanacağım ama tek aday varsa  bir anlamı olmayacak… Kullanacaksam da  Rav Haleva’ya vereceğim.

Yaşar Danielzade: Oy kullanacağım. Seçim kurulunu anlamak mümkün değil. Türkiye’de yaşamayan birisini nasıl adaylığa kabul ederler anlamış değilim.

Sami Konfino (50): Seçim hakkında ayrıntılı bilgim var. Yurt dışından bir aday daha varmış.  Ancak vakit olursa oy kullanmaya gideceğim. 

Viktor Barzilay (19): Seçimlerden haberim bile yoktu. Ailem oy kullanacaktır.

Mihael Konfidan (65): Oy kullanacağım. İki adayın olduğunu biliyorum. İlki mevcut hahambaşımız, diğerinin ise yurtdışında yaşayan bir kişi olduğunu biliyorum…

Myriam Levi /İzmir(51): Oy kullanacağım. Daha önceki seçimlerden farklı olarak halka yayılması kişilerin bilgilendirilmesi güzel. Birden fazla aday olması, demokratik ortamda yapılması kişilere kendilerini iyi hissettiriyor. 

Anri Niyego (60):Oy kullanacağım. Hahambaşılık seçimlerinden önce cemaatlerin yavaş yavaş profesyonel kadrolaşmaları gerektiğini düşünüyorum. Cemaatleri idare edecek kişilerde köklü değişiklikler gerekiyor. Bunlar olmaz ise hahambaşılık seçimi al takke ve külah olacak. Adaylardan birini tanıyorum diğerini hiç tanımıyorum. Türk Musevi Cemaati’nin internet sitesinde adaylar hakkında bilgi verilseydi çok iyi olurdu.

Ester Asa (50): Şehir dışında olacağımdan oy kullanamayacağım. Adayları tanıyorum. Yurt dışından aday olan kişiyi burada yaşadığı yıllarda sadece görüşten tanırdım. Seçimin olmaması gerektiğini düşünüyorum. Seçenekler yok ise seçim yapılması doğru değil. İkinci seçenek de zaten yanlış bir seçenek. Yurt dışında yaşayan, buradaki halkı tanımayan bir kişinin gelip de hahambaşı olması, bizi temsil etmesi kadar yanlış bir düşünce olamaz. Hahambaşı adından da anlaşılacağı gibi hahamların başı olacak kişiyi halkın değil,  Bet- Din üyeleri tarafından seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir cemaat başkanı seçmezken, hahambaşıyı da halk seçmemeli…

Av. Cem Karako (29): Sandık başında görevliyim. Hahambaşı seçimlerinin daha kurumsal bir şekilde yapılmasını gerektiğini düşünüyorum. İzinler Valilikten geliyor. Hukuki bir sisteme bağlı değil her seferinde farklı bir uygulama oluyor. Bu doğru değil. 

Hayim Hason (56): Oy kullanacağım. Adayları tanıyorum. Biri uzun süredir yurt dışında yaşayan bir dindaşımız. Bet-Dinimizde aday olabilecek ravlarımız var. Eskiden ömür boyu için seçilirdi, bazı sakıncaları görüldü ve şimdi yedi yıl için seçiliyor.

Selim Hubeş: Başı sonu belli bir seçim… Oy kullanmayacağım. Şimdiki Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın dışında aday olan kişiyi tanımıyoruz bile. Tanısaydık oturur konuşurduk.  Anladığım kadarıyla diğer din adamlarımızın çekinceleri olduğundan adaylığını koymuyor. Pazar günü pek de insanın oy kullanmaya gideceğini zannetmiyorum, hele ki hava da güzel olursa…

Hayim Pinto (43): İkinci adayın hahamlık diplomasını 15 gün önce aldığı söyleniyor. Doğru ise nasıl aday olabilir? Bize nasıl hizmet verebilir?

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Önümüzdeki pazar günü gerçekleştirilecek Türkiye Hahambaşısı seçimleri öncesinde toplum bireylerinin görüşlerini aldık

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008