gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail ölen askerlerini anıyor
İsrail ölen askerlerini anıyor

İsrail’de 22,684 asker anısına tüm ülkede iki dakikalık siren çalması ile başlayan anma törenleri, 43 mezarlıkta devam etti. Başbakan Netanyahu “Kayıplarımızın acısına dayanmak çok zor” derken Gilad Şalit’in de serbest bırakılması çağrısını yineledi

İsrail’de, 1860 yılından bu yana hayatını kaybeden askerle terör saldırılarında ölen 22,684 kişiyi anma adına düzenlenen tören siren sesleri ile başladı. Başbakan Binyamin Netanyahu ve Yüksek Mahkeme Başkanı Dorit Beinish Kudüs’teki Herzl Dağı’nda yapılan törene katıldı.  Başbakan yaptığı konuşmada ölen silah arkadaşlarını andı. 19 yaşında bir operasyon esnasında ağır yaralanan David ve Zohar’a hastaneye kadar kendisinin eşlik ettiğini, ellerini tuttuğunu ve arkadaşlarının gözünün önünde can verdiklerini dile getirdi.

“Kayıplarımızın acısı dayanılmaz. Bugün bu ülkede kaybettiğimiz insanların hayallerini yaşayarak onları hayatta tutuyoruz. Biz barış arayan, barış için dua eden bir halkız. Bir elimiz bizimle barış yapma isteği olan komşularımıza uzanırken diğer elimiz de, bize zarar vermek isteyenlere karşı David’in kılıcını tutuyor.”

Netanyahu, ailesinin Entebe baskınında ölen kardeşi Yonatan’ın kaybı ile nasıl başa çıktıklarını da aktardı; “Annem Tzilay’ı, koltukta oturmuş ufka bakarken hatırlıyorum. Birden yüzünde bir gülümseme belirdi. ‘Anne ne düşünüyorsun?’ diye sordum. Yoni’yi düşünüyorum, benim Yonale’mi dedi ve ekledi ‘Aklımda sadece güzel hatıralar var.’”

Anma törenleri esnasında Netanyahu İran’a işaret ederek, terörü destekleyen bir ülke olduğunu vurguladı, Hamas’a Gilad Şalid’i iade çağrısında bulundu ve katillerin takipçisi olacağına yemin etti.

“Terörizm yeni bir kavram değil; Siyonizm günlerinden beri bizimle, 19 yüzyılda İsrail topraklarına Yahudilerin yeniden yerleşmeye başlamasından beri bizimle. Bugün terörizm radikal kesimleri tarafından desteklenmekte, İran tarafından desteklenmektedirler. Bu gruplar İsrail’i yok etme çağrısını günlük rutinlerinin bir parçası haline getirmişlerdir.” 

“İsrail’in eli, barış yapmak isteyen herkese uzanıyor, fakat çocuklarımızı öldürüp bize zarar vermek isteyenleri de takip etmeye devam edeceğiz.”

Ehud Barak: ‘Bu devlet gümüş tepside sunulmadı’

Kabine üyeleri ülkedeki değişik anma törenlerine katıldı. Tel Aviv’de törene katılan Savunma Bakanı Ehud Barak, devletin gümüş tepside sunulmadığını, bağımsızlığa ise ancak bağımsızlık için savaşacak milletlerin sahip olduğunu vurguladı.

“Özgür insanlar olma mücadelemiz, bizim neslimizin kaderidir. İsrail güçlü ve kararlıdır. Barışı isteyen herkese elimizi uzatmaya hazırız.”

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İsrail’de 22,684 asker anısına tüm ülkede iki dakikalık siren çalması ile başlayan anma törenleri, 43 mezarlıkta devam etti. Başbakan Netanyahu “Kayıplarımızın acısına dayanmak çok zor” derken Gilad Şalit’in de serbest bırakılması çağrısını yineledi

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008