gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
.
.

Afrika

SUDAN: Son 24 yılın ilk çok partili seçimlerinde Sudanlılar cumhurbaşkanlığı, parlamento ve yerel meclisler için oy kullanıyorlar. Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in bazı rakipleri seçimlerin hazırlık sürecinde kayıtlarda hile yapıldığını savunarak seçimleri boykot ediyor. 800’ü aşkın yabancı gözlemcinin görev aldığı seçimlerin sonuçları 18 Nisan’da açıklanacak. ABD Dışişleri Bakanlığı, Sudan’da siyasi özgürlüklere getirilen kısıtlamaların endişe verici olduğunu belirterek kaldırılması çağrısı yaptı.

Amerika

BREZİLYA: Hafta boyunca süren sel felaketi ve toprak kayması nedeni ile 219 kişi hayatını kaybetti. Kurtarma çalışmaları devam ediyor.

KOLOMBİYA: AB, Peru ve Kolombiya ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerini tamamlayarak anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile AB, Peru ve Kolombiya arasında sanayi ve balıkçılık ürünlerinin ticareti tamamen serbestleşecek Anlaşmaya ayrıca tarım ürünleri, yatırım ve hizmetler konuları da dahil edildi.

Asya

SOLOMONADALARI: 990’dan fazla adası olan Büyük Okyanus’taki Solomon Adaları’nda 7,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından merkez üssünün 100 km içindeki kıyılarda yıkıcı olabilecek tsunamilerin olabileceği açıklandı.

Avrupa

POLONYA: İçinde Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve eşi Maria Kaczynski’nin yanısıra Genelkurmay Başkanı Franciszek Gagor, Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrej Kremer, sürgündeki son Devlet Başkanı Ryszard Kaçzorovski, Ulusal Güvenlik Bölümü Başkanı, Devlet Başkan Yardımcıları, Parlamento Başkan Yardımcısı gibi üst düzey devlet görevlileri de yer aldığı 96 kişiyi taşıyan uçak Rusya’nın Belarus sınırına yakın düştü. Uçakta bulunan 95 kişiden kurtulan olmadı. İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir katliamı anma törenine katılmak için Rusya’ya giden heyet için ülkede bir haftalık yas ilan edildi.

YUNANİSTAN: Telekonferans ile bir toplantı yapan AB ekonomi ve maliye bakanları, Yunanistan ekonomisini kurtarmak için %5 faiz oranıyla 30 milyar Euro kredi taahhüdünde bulundu.

AB: 25 Avrupa ülkesinde serbest dolaşım sağlayan Schengen vizesi’nde kolaylık sağlayacak yeni düzenleme 5 Nisan’da yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeye göre vize başvuruları basitleşecek, iki hafta içinde teslim alınacak, reddedilen başvurulara itiraz hakkı gelecek.

KUZEY İRLANDA: Kuzey İrlanda’nın emniyet ve yargı yetkileri, Londra’dan Belfast’a resmen devredildi. Böylece Kuzey İrlanda’da ilk kez emniyet ve yargı politikalarından sorumlu bir adalet bakanı olacak.

İSPANYA: Bask Bölgesi’nin bağımsızlığı için mücade veren ETA artık sadece demokratik yollardan mücadele verileceğini ilan etti.

ARNAVUTLUK: Muhalefetteki Sosyalist Parti, kötü yönetim ve geçen yılki seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla hergün hükümet karşıtı protesto çağrısı yaptı.

Ortadoğu

İRAN: İran, 225 milletvekilinin imzaladığı bildiri ile ABD’yi nükleer saldırı tehditlerinden dolayı BM’ye resmen şikayet etmeye karar verdi. ABD’de gerçekleşen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde ABD Başkanı Barack Obama, uluslararası anlaşmalara uyan ülkelerin kimyasal ve biyolojik silahlarla yapacağı saldırılara dahi nükleer silahlarla yanıt vermeyeceğini açıkladı. Bu açıklama Rusya ve Çin gibi nükleer güçler yerine, Kuzey Kore ve İran gibi ülkeleri hedef alıyor.

YEMEN: Ülkede önceki ay sağlanan ateşkes anlaşması kapsamında 161 Şii direnişçi daha serbest bırakıldı.

Kırgızistan’da devrim

Lale (Sarı) devrimiyle 2005’te Devlet Başkanı Asker Akayev’i indiren muhalifler, istikrar vaadiyle iktidara gelip yolsuzlukları bir bir ortaya çıkan Kurmanbek Bakiyev’i de devirdi. Ülkenin kuzeyinde başlayıp başkent Bişkek’e sıçrayan 81 kişinin öldüğü, 400’ünün yaralandığı isyanda, muhalefet önce devlet televizyonunu daha sonrada sırasıyla meclis, başsavcılık, güvenlik ve istihbarat merkezleri ile devlet başkanlığını ele geçirdi. Muhalifler geçici hükümeti kurarken Devlet Başkanı Bakiyev ülke dışına kaçtı. Kurulan yeni hükümetin başına eski Dışişleri Bakanı Roza Otunbayeva’yı getirildi. Bakiyev taraftarı binlerce kişi Celalabad’da gösteri yapıyor.

Bu gelişmeler yaşanırken gözler büyük güçlere döndü. Rusya büyük mali destek verdiği Kırgızistan’daki isyanla bir alakası olmadığını vurgularken; Afganistan’a asker ve mühimmat sevkıyatı için Orta Asya’daki tek üssü Manas olan ABD ise geçici hükümetin bu konuda bir değişiklik yapılmayacağını açıklaması ile rahatladı.

Geçici hükümet, ülkedeki durumu istikrarsızlaştırma amacıyla kullanılmaması için Anayasa Mahkemesi’nin faaliyetini geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Geçici hükümet, ülkenin Türkiye Büyükelçisi Taşboo Cumagulov’u, Devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in kardeşi Almanya Büyükelçisi Marat Bakiyev’i ve ABD ve Rusya’daki büyükelçilerin görevlerine de son verdi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008