gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Londra Belediye Başkani Yahudi`ye hakaretten sorguda
Londra Belediye Başkani Yahudi`ye hakaretten sorguda
İngiltere`nin yerel yönetiminden bir yetkilinin verdiği habere göre, Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone, Yahudi bir gazeteciyi Nazi kamplarında gardiyanlık yapan birine benzettiği gerekçesi ile sorgulanacak
İngiltere’nin Standartlar Kurulu, "Livingstone diğerlerine saygılı davranmayı başaramadı ve kendi yönetimini itibarsız bir konuma getirdi" açıklamasını yaptı.
Standartlar Kurulu sözcüsü, duruşmayı yönetecek olan İngiltere Yargı Heyeti’nin Ken Livingstone’a 5 yıla kadar yönetimde bulunma yasağı koyabileceğini, kınayabileceğini veya özür dilemesini isteyebileceğini söyledi.
Londra Belediye Başkanı Livingstone soruşturmayla ilgili olarak, "Standartlar Kurulu GLA’nın (Greater London Authority) ‘davranış kurallarına’ uymadığım konusundaki iddiayı reddetti. Mahkeme şimdi gazeteciye saygılı davransam da bu konuyu dikkate alacaktır" dedi.
Mahkeme, Livingstone’un soruşturma tarihiyle ilgili resmi bir açıklama yapmasa da, soruşturmaların iddia raporlarının alınmasından sonra 15 hafta sürdüğü biliniyor.
Belediye başkanı, Holokost’tan sağ kurtulanların, hükümetin ve Başbakan Tony Blair’in kendisini ikaz etmesine rağmen yaptığı yorum için özür dilemeyi reddetti.
Londra Belediye Başkanı Livingstone, muhabir Oliver Finegold’u "Alman savaş canisi" ne benzemekle suçlarken, Yahudi cemaatini gücendirmeyi amaçlamadığını belirtti.
Şubat ayında gay ve lezbiyenler kurumunun kabulü üzerine yorumda bulunması için belediye başkanına yanaşan muhabir Oliver Finegold, Livingstone’un bu hakaretine ‘Yahudiyim’ yanıtını verdi.
Bunun üzerine Livingstone muhabire, "Toplama kamplarındaki gardiyanlar gibisin. Bu işi para aldığın için yapıyorsun, değil mi?" dedi.
Belediye Başkanı’nın yorumlarını kaydeden Oliver Finegold, Londra Toplantısı’ndan evvel ilgililere dinletti.
Belediye Başkanı Ken Livingstone,  Evening Standard gazetesine yaptığı açıklamada Yahudi grupların ve diğerlerinin bu kadar tepki göstermesinden dolayı derinden etkilendiğini belirterek, "Özür dilenecek bir şey yapmadım. Kelimelerim böyle bir kırgınlığa yol açmamalı" sözleriyle kendini savundu.
Bazı yerel gazeteler tarafından  ‘Kırmızı Ken’ olarak adlandırılan ve  sol kesimden bir siyasetçi olan Livingstone, Associated Newspapers, Mail ve Standard gazeteleri dahil İngiliz basının büyük bir bölümüyle uzlaşmaz bir ilişki içerisine girmişti.
Mail gazetesinin  Nazi taraftarı olan yazarı, cinayet ve göçle ilgili kapsamlı yazılar yazmakla itham edilmişti.
Bu olay Livingstone’un Yahudi toplumuyla ilk yüzleşmesi değil. Geçen ay Livingstone, Hamas ve Likud Partisi için ‘ikisi de aynı sikke’ şeklinde bir açıklama yapmıştı.
Livingstone, ertesi gün radyoda yaptığı bir röportajda ise ‘İngilizler de Filistinliler kadar çile çekseydi, biz de intihar saldırganı üretirdik’ iddiasında bulunmuştu.
Livingstone, 2000 yılında İşçi Partisi’nin belediye başkanı adayına rakip olup adaylığını koyduğu için Blair’in İşçi Partisi’nden kovulmuştu.
İşçi Partisi, geçen yıl Livingstone’a karşı mücadele edemeyeceğini anlayınca onu yeniden bünyesine kabul etti. Böylelikle Livingstone seçimleri yeni bir 4 senelik dönem için kolayca kazandı.
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008