gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Bu hafta ağımıza takılanlar
Bu hafta ağımıza takılanlar

Facebook Grup Önerileri

ŞALOM GAZETESİ DOSTLARI

http://www.facebook.com/group.php?gid=13375460262&ref=ts

LADİNO DİLİNİ, KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATALIM

http://www.facebook.com/group.php?gid=14921875242&ref=ts

AUSCHWITZ MEMORİAL / MUZEUM AUSCHWITZ

http://www.facebook.com/auschwitzmemorial?ref=ts

Haftanın yankıları

BİR ALLAH’IN KULU ÇIKIP IRK TEMELİNDE ALINAN BİR VERGİNİN IRKÇI BİR UYGULAMA OLDUĞUNU BELİRTMEK İHTİYACINI HİSSETMEZ

Devletin böyle bir vergi uygulayabilmesinin ne anlama geldiğini bir kenara bırakalım. İlginç olan, bu vergi karşısında aydınların, liberallerin tavrı. İstisnasız denebilecek kadar yaygın bir şekilde, Yaşar Nabi Nayır, Zekeriya Sertel, Ferit Melen ve daha nice ‘aydın’ Yahudilerin “artık bu vatana borçlarını ödemesi gerektiğini” savunur. Üşenmeden, “Yahudiler yüzyıllardır sülük gibi bu memleketin kanını emiyor, şimdi birazını geri ödemelerinde ne yanlış var” diye yazılar yazarlar. Yani verginin aslen Yahudilerden alındığının farkındadırlar ve bunu doğru bulurlar! Bir Allah’ın kulu çıkıp ırk temelinde alınan bir verginin ırkçı bir uygulama olduğunu belirtmek ihtiyacını hissetmez.

Roni Margulies

http://taraf.com.tr/makale/10738.html

O GÜNLERDE HEP TESADÜF GİBİ GELMİŞTİR BANA ÜÇÜMÜZÜN DE YAHUDİ KÖKENLİ OLMASI

Kendimizi biraz kahraman gibi görüyorduk. Hiç değilse ben o havalardaydım galiba. Demek, Türk gazetecisi olarak benim de hayatım tehlikede, ancak bende artı bir cesaret var filan diye düşünürdüm. Çok sonraları anladım, hayatımın pek de tehlikede olmadığını o sıralar. O günlerde hep tesadüf gibi gelmiştir bana üçümüzünde Yahudi kökenli olması. Çok sonraları başka türlü düşünmeye başladım. Aslında biz birer yemdik kanımca! Belki birileri kuliste şöyle hayaller kurmuştur: “Buyrun. Bunlar da üç Türk gazeteci. Bir de farklı kökenli Türklerden birinin canını acıtın da bakalım dünyada neler oluyor?” Tabii hiçbir şey kesin değil, ama bir laboratuarda böyle bir sorunun ortaya atılmış olabileceğini düşünebiliriz pekala. Ne var ki Ermenilerin en sert kanadı dahi bu laboratuar deneyimine katılmaya heves etmedi.

Vivet Kanetti

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2010/04/05/asalaya_yem_olarak_kullanildik

RADİKALLERİN SESİ HEP DAHA YÜKSEK ÇIKAR

Vicdanıyla düşünen ve gerçek barış isteyen, umudu hiç elden bırakmayan İsraillilerle Filistinlilerin durumunu her çok zor bulmuşumdur ama bugünlerde daha da zordalar. Vicdanlı ve umutlu insanlar ne derse desin, savundukları fikirleri mantık silsilesine oturmak istemeyen radikallerin sesi hep daha yüksek çıkar. Birazcık genişletilebilse, barışa giden tünele dönüşme ihtimali olan minicik bir iğne deliğini derhal kapatacak eylemlere girişme konusunda da üstün yeteneklere sahip radikaller, bugünlerde her zamankinden daha hızlı çalışıyorlar.

Ayşe Karabat

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazarYazisi&ArticleID=989350&Yazar=AYŞE

 “SAYIN BAŞKAN ŞİMDİ GİTMEM LAZIM. TELEVİZYONDA EN SEVDİĞİM ‘BİR İNTİHAR BOMBACISIYLA EVLENMEK İSTER MİSİNİZ?’ ADLI PROGRAM BAŞLIYOR”

“Fakat... Barış anlaşması için sadece Yeruşalayim’de inşaatın durdurulması yeterlidir demiştiniz”. “Doğrudur sayın Başkan. Bana yeter. Ancak şu güçlü El Fetih liderleri var ya, onların gözü Akdeniz’den Ürdün’e kadar uzanan bir Filistin devletinde. Sonra şu Hamas’ın ne kadar mantıksız olduğunu biliyorsunuz. Bundan az herhangi bir şeyi kabul edersem benim kellemi isterler. Hamas’tan laf açılmışken, lütfen benim kabul ettiğim herhangi bir şeyi onlar tarafından kabul edilmiş gibi görmeyin. Onlar savaşmaya devam edebilirler. Umarım bu bir sorun yaratmaz?”

Bir iki dakika konuştuktan sonra Abbas “Sayın Başkan şimdi gitmem lazım. Televizyonda en sevdiğim ‘Bir intihar bombacısıyla evlenmek ister misiniz?’ adlı program başlıyor” der.

Barry Rubin

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2010/03/30/israilli_yazar_obamayi_tiye_aldi

http://www.skyturk.net/onun-fikralari-cikti/

Facebook'ta Paylaş
Yazar İzak BARON
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
 Hem Yahudiler, hem Türkler tarafından 500. Yıl Kutlamaları’nda bu ‘misafir’ sözü çok kullanıldı. Misafirin özelliği bir süre sonra gidecek olmasıdır. Bu sözü kullananlar böyle demek istemiş değillerdir kuşkusuz, ama ‘misafir’ sözü azınlıkların Türkiye’deki konumunu iyi yansıtır.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008