gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Pakistan`dan sonra sira Tunus`ta
Bugüne dek diplomatik ilişkileri bulunmayan İsrail ve Pakistan tarihteki ilk toplantılarını 1 Eylül Perşembe günü İstanbul`da gerçekleştirdi. Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşit Mahmut Kasuri ve İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom`un bir araya geldikleri görüşmeye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına Devlet Bakanı Mehmet Ayd

İsrail’in çevresindeki ülkelerle ilişkilerini düzenleme sürecinde Pakistan’dan sonra sıra Tunus’ta. Bir sonraki durak Dubai olabilir

İsrail ve Pakistan Dışişleri Bakanları’nın ülkemizde süpriz bir şekilde bir araya gelmelerinden sadece 3 gün sonra İsrail, diplomatik ilişkiler içinde olmadığı bir diğer ülke Tunus ile yakınlaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Tunus’a giden 5 kişilik bir İsrail heyeti, yaklaşmakta olan Birleşmiş Milletler zirvesine hazırlık yapıyor.
Heyetin bir hafta daha Tunus’ta kalarak 16ᆦ Kasım tarihlerinde bu ülkede gerçekleştirilecek Enformasyon Toplumu Dünya Zirvesi’ne katılacak İsrail ekibi için gerekli hazırlığı yaptığı belirtiliyor.
İsrail Başbakanı Ariel Şaron, bu yılın başında Tunus Başkanı Zine El-Abidine Ben Ali’den bu zirveye katılma konusunda aldığı özel daveti kabul etmişti. Yetkililerin bildirdiğine göre Şaron bu zirveye katılamayacak, ancak aslen Tunus doğumlu İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, bu zirvede hazır bulunacak.
İsrail ile Tunus arasında zaten zayıf olan ilişkiler 2000 yılında ikinci Filistin intifadasının başlamasıyla Tunus tarafından dondurulmuştu. Silvan Şalom’un geçtiğimiz günlerde İsrail’in 10 Arap ülkesi ile ilişki kuracağını belirtmesinin ardından, uzmanlar Tunus’un bu ülkelerden biri olduğunu tahmin ediyorlar. Geçtiğimiz yıllarda diplomatik ilişkiler dondurulmuş olsa da ticari anlamda iki ülke arasındaki ilişkiler sürdürülmüştü.
Tunus’la ilgili bu gelişmeler olurken, İsrailli kaynaklar benzer bir yakınlaşmanın Dubai ile yaşandığı konusunda iddiaları yalanlamadı. Gelen bilgilere göre üç İsrailli diplomat bu ülke ile gelecekte yaşanabilecek yakınlaşmanın zeminini hazırlamak için bu ülkede çalışmalarını sürdürüyor.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008