gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Silvyo Ovadya’dan altı yılın özeti
Silvyo Ovadya’dan altı yılın özeti

Görev süresini tamamlayan Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya 23 Mart Salı akşamı Ulus Amram Oditoryumu’nda “6 Yılın Ardından” başlıklı bir gece düzenleyerek cemaat bireylerine veda etti

Tüm cemaat bireylerine açık olarak yapılan sunuma,  kurum ve kuruluşlar, sinagog vakıf başkanlarının yanı sıra Onursal Başkan Bensiyon Pinto, Hahambaşılık Bet- Din üyeleri ve müşavirler eşleriyle birlikte katıldı. Hahambaşı Rav İsak Haleva  yurt dışında olduğundan gecede bulunamadı.

Başkan Ovadya, görevi süresince yapılan çalışmaları ekrana yansıtılan görüntülerle zenginleştirerek aktardığı sunumu yaklaşık iki buçuk saat sürdü.

Gece, kokteyl sonrasında Başkan Yardımcısı Moris Levi’nin konuşmasıyla başladı.   Ovadya programın akışı içerisinde Matan Baseter – Barınyurt, Or- Ahayim Hastanesi,  İhtiyarlara Yardım, Yetimleri Koruma ve Barındırma, Öğrencilere Yardım dernekleri ile Golden Age’in başkanlarına, sinagog vakıfları başkanlarına ile Göztepe Kültür Derneği, Yıldırımspor Kulübü, Dostluk Yurdu Derneği başkanlarına plaketlerle teşekkür etti.

2003 yılında Neve Şalom ve Şişli Beth İsrael Sinagoglarına yönelik terör saldırısından hemen sonra 14 Haziran 2004’te başkanlık görevine getirilen Silvyo Ovadya ilk olarak sinagogların güçlendirildiğini ve güvenliklerinin arttırıldığını belirterek konuşmasına başladı.

Ulus Özel Musevi Lisesi’nin göreve geldiklerinde yaklaşık  300 olan öğrenci sayısının 650’lere çıkarıldığını, 2007’de Kadıköy Yakası’nda ikamet eden cemaat bireylerinin yoğun taleplerini karşılamak üzere Minix Anaokulu’nun hizmete girdiğini açıkladı.  Okulda yaşanan gelişmeleri  Koordinatör Röne Kaspi aktardı.  Ovadya, teşekkür plaketini UÖMO Vakfı Başkanı Şapat Aviyente’ye sundu.  Aviyente ise bir sertifikayla kendisine teşekkür etti.

Hegkom’un  Bar- Mitzva ve Bat-Mitzva Kulüplerinden ve toplu yapılan Bat-Mitzva kutlamalarının yanı sıra  Evlilik Kursları’ndan da bahseden Ovadya, Tora’nın beş kitabının Türkçeye çevrilmesinde büyük emeği geçen Ester Asa’ya bir plaketle teşekkür etti.

2007 yılında Osmanlı  Sefarad Kültürü Araştırma Merkezi’nin kurulduğundan bahseden başkan, ayrıntılı bilgi vermek üzere sözü kurum müdürü Karen Gerşon Şarhon’a bıraktı. Şarhon, çıkartılan kitaplardan, El Amaneser’den, Centropa projesinden ve Maftirim albümünden söz etti.

Başkan Ovadya, cemaatin geniş topluma tanıtılması amaçlı yapılan Yahudi Kültürü Avrupa Günü’nden, Limmud ve March Of The Living’den  söz ederken  çalışmaları sürdüren ekibin başında bulunan Cina Alkaş’a bir plaket sundu.

2008 yılında dünyada yaşanan ekonomik krizin cemaatimize yansımalarından bahseden Ovadya, Hahambaşılık bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kisba’nın  Başkanı Erol Angel’e  plaket verdi. Başkan ayrıca kendisine mali konularda destek veren Jak Gökay’a da bir plaketle teşekkür etti.

Ovadya, cemaat binalarının restorasyon gibi çalışmalarına destek veren Yüksek Mimar Rubi Asa ve Mimar Kemal Tokatlılar’a da birer plaket sundu.

Cemaatin hayırseverlerin katkılarıyla ayakta durduğunu vurgulayan Başkan Ovadya, Rafael Torel, Albert Levi , Jak Amram  ve Pinhas Vakfı kurucuları Fortüne İzak Pinhas’dan övgüyle bahsetti.

Gençlik Dernekleri  Masası  Başkanı Tuna Alkan  genel çerçevede derneklerin etkinliklerini aktaran konuşmasında gençlere yönelik gerçekleştirilen   Lag  Baomer kutlaması, Karmiel Dans Topluluğu’nun yanı sıra İzmirli gençlerle beraber yapılan faaliyetlerden söz etti.

 Başkan Ovadya ,Türkiye Maccabiat Komisyonu  Onursal Başkanı Mordo Ennekave’ye  ve günümüzde de faaliyetlerini sürdürerek Türk Musevi Cemaatini Maccabiat’ta  sportif alanda başarıyla temsil etmesine olanak tanıyan Jojo Pinto’ya teşekkür etti.

Ovadya,  Hahambaşılık bünyesinde oluşturulan iş ve işçi bulma biriminin, başvuranların niteliklerini arttırıcı kursları hatırlattı.

Cemaati geniş topluma tanıtılması amacıyla kültürel faaliyetlerin yanında sivil toplum kuruluşlarında da görev almanın önemine değinen Başkan Ovadya, İZEV Vakfı Başkanı Berti Erbeş ile İşitme Engelliler Derneği Başkanı Viki Özromano’ya topluma bulundukları katkılar nedeniyle birer plaket sundu.  Başkan Ovadya ayrıca, toplum bireylerini sivil toplum kuruluşlarında daha fazla görev almaya davet etti.

 6 yıllık dönem zarfında dış ilişkilere de önem verdiklerini belirten Ovadya,  Daniel Navaro’nun başkanlığındaki bu komisyonda Lina Filiba, Adil Ancel, İvo Molinas ve Jojo Nassi’nin görev aldıklarını açıkladı. ABD Yahudi Cemaati ve Avrupa Yahudi Cemaatleri ile ilişkilerden de söz etti.  Adil Ancel, bu çalışmalardan kısaca söz etti.  Ovadya sözlerini, cemaat bazında yurtdışına yapılan seyahatlerden ve ülkemize gelen konuklardan bahsederek sürdürdü.

Hahambaşılık bünyesinde oluşturulan Denet Gıda’nın çalışmalarını da aktaran başkan, bu görevi başarıyla sürdüren Jinet Galin’den de övgüyle söz etti. 

Caddebostan Sinagogu’nun gelişmelerinden söz eden Ovadya, ayrıntılı bilgi vermesi için sözü Mordo Kumrulukuş’a bıraktı ve bir plaket takdim etti.

Ovadya , İstanbul dışında bulunan, Adana, İzmir gibi  cemaatlerden söz ederek sunumunu sürdürdü ve kendilerine birer plaket verdi.

 Cemaat mezarlıklarının da yer aldığı sunumda Neve Şalom Vakfı Başkanı Jojo Nassi açıklayıcı bilgi aktarımında bulundu.

 Başkan;  Hasköy, Balat, Yeniköy, Büyükada, Bakırköy, Kuzguncuk, İtalyan, Sirkeci ve Çorapçıhan sinagogları başkanlarını sahneye davet ederek teşekkür plaketi sunarken kendilerine destek veren Robert Abudara’ya da teşekkür etti.

Sözlerini Onursal Başkan Bensiyon Pinto’dan bahsederek sürdüren Ovadya,“Geniş Toplumda Yahudi Olmak - Anlatmasam Olmazdı” kitabının  olumlu yankılarını anımsattı.  Pinto’nun cemaat idaresine her daim yakın olduğunu ve birçok konuda kendilerine destek verdiğini vurguladı. Ovadya Pinto’ya bir teşekkür plaketi sundu.

Ovadya, hukuki konularda her zaman fikirlerinden yararlandıkları avukatlar, Nedim Karako, Şemi Levi, geçmiş dönem Cemaat Başkanlarından Rıfat Saban, Yuda Reyna,  Ester Zonana, Şemi Levi’ye teşekkür etti.

Duyarlılık Komisyonu adına söz alan Deniz Saporta, basında yer alan haberler konusunda bilgi verirken, basınla ilişkilerden bahsetti.

Şalom’un gazeteciliğinin yanı sıra önemli bir başvuru kaynağı olduğunu belirten Başkan Ovadya, Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas’a bir plaket sundu. Molinas kısa bir konuşma yaparak, görev süresi tamamlansa da Ovadya’nın  projelerini sürdüreceğine inandığını söyledi.

Başkan Ovadya, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’ne yaptığı katkılardan ötürü Naim Güleryüz’e bir plaketle teşekkür etti.

 Cemaat Başkanı Ovadya, onlarca yılını Türk Dışişlerine ve ülkesine hizmet vererek Yahudi toplumuna  da büyük katkıları olan Jak Kamhi’ye de bir plaket vererek teşekkürlerini sundu.

Kamhi  yaptığı konuşmada, sunum süresinçe gördüklerinden çok etkilendiğini belirterek başladığı konuşmasında “ Özellikle gençlerimizin cemaate olan bağlılıkları ve aşkla yaptıkları işleri gördüm. Bu bizim için bir umuttur. Onlardan çok şey bekliyoruz. Benim bazı mütevazı hizmetlerim olmuşsa, başta rahmetli Hahambaşı Rav Asseo, Hahambaşı Rav Haleva ve cemaat başkanlarına borçluyum. Cemaatime hizmet verebilmişsem ne mutlu bana ” dedi.

Konuşmasını yapmak üzere Başkan Vekili Sami Herman davet edildi.  Herman, 6 yıl süreyle Silvyo Ovadya ile çalışmalarını aktardığı konuşmasında anılarına da yer verdi.

Cemaaat Başkanı olarak son kez cemaat bireylerine hitap eden Silvyo Ovadya, bu süreç zarfından kendisine destek veren ailesine, iş ortaklarına ve yeğenlerine teşekkür etti.

Gece konukların Başkan Silvyo Ovadya’yı ayakta alkışlamalarıyla son buldu.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Görev süresini tamamlayan Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya 23 Mart Salı akşamı Ulus Amram Oditoryumu’nda “6 Yılın Ardından” başlıklı bir gece düzenleyerek cemaat bireylerine veda etti

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008