gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Tayland'da hükümet bunalımı
Tayland'da hükümet bunalımı

Afrika

MADAGASKAR: 85 bin kişiyi etkileyen tropik Hubert Kasırgası’nda ölenlerin sayısı 38’e yükseldi. Ülkede binlerce hektarlık çeltik tarlası sular altında kaldı.

SOMALİ: Başkent Mogadişu’da hükümet güçleri ile isyancılar arasında şiddetlenen çatışmalar nedeniyle halk şehri terk ediyor. Çatışmalarda en az 100 kişinin öldüğü, 200 kişinin yaralı olduğu tahmin ediliyor.

Amerika

KOLOMBİYA: 102 senatör ile 166 milletvekilinin belirleneceği kongre seçimlerinin kısmi sonuçlarına göre Devlet Başkanı Alvaro Uribe yanlısı Sosyal Ulusal Birlik Partisi senato ve meclis seçimlerinde önde gidiyor.

MEKSİKA: Son bir haftada uyuşturucu çetelerinin çatışmalarında ölenlerin sayısı 50’yi buldu. Ölenlerin arasında üç ABD elçilik yetkilisi ve bölgeden tesadüfen geçen bir kadın da bulunuyor.

ABD: Rusya ve ABD, START Anlaşması’nın yerini alacak yeni bir nükleer silahsızlanma anlaşması üzerinde çalışmalarını hızlandırdılar.

Asya

TAYLAND: Başkent Bangkok’ta eski Başbakan Taksin yanlısı on binlerce kişi, askeri destekli hükümete seçim ilan etmesi için 24 saat süre tanıdı. İstifaya yanaşmayan Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva, uzun süredir devam eden siyasi bunalıma son verilmesi için seçime gidilmesi yönündeki ültimatomu reddetti.

GÜRCİSTAN: Imedi adlı televizyon kanalı Rusların başkent Tiflis’e girdiğini ve Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin öldüğünü haber olarak vermesi üzerine ülkede büyük panik yaşandı. Amaçlarının cumhurbaşkanının ölümünden sonra ne tür olaylar yaşanabileceğini göstermek olduğunu söyleyen kanal yetkilileri özür diledi.

SRİ LANKA: 25 yıldır süren iç savaşın sonunda hükümetin şiddetli operasyonlarla büyük darbe vurduğu Tamil gerillalarının temsilcisi Ulusal Tamil İttifakı bağımsızlık talebinden vazgeçtiklerini açıkladı.

Avrupa

AB: Yunanistan mali krizi nedeni ile toplanan AB Ekonomi ve Maliye bakanları herhangi bir kurtarma paketi üzerinde anlaşamadı.

SIRBİSTAN: Eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç’in emriyle öldürülen eski devlet başkanlarından İvan Stamboliç’in ailesine 250 bin Euro tazminat ödendi.

RUSYA: Başbakan Vladimir Putin’in Birleşik Rusya Partisi, oy oranındaki düşüşe rağmen yerel seçimleri önde tamamladı. Muhalefet partileri seçimlere usulsüzlük karıştığını iddia ediyorlar.

FRANSA: Yerel yönetim seçimlerinin ilk turunda Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin iktidardaki Halk Hareketi Birliği Partisi’nin başını çektiği sağ partiler ancak %26,7 oranında oy alırken ana muhalefetteki Sosyalist Parti oyların %30’unu alarak zaferi kazandı. Çevreciler %13,3 oyla ülkenin yeni siyasi gücü olarak ortaya çıkarken Le Pen taraftarı aşırı milliyetçiler %12 oy oranı ile hızlı bir dönüş yaptılar.

Ortadoğu

IRAK: Geçen hafta yapılan genel seçime ilişkin kısmi sonuçlara göre yarış Başbakan Nuri el Maliki ile başlıca rakibi olan eski Başbakan İyad Allavi arasında geçiyor. 325 üyeli parlamentoda 70 sandalye ile temsil edilen Bağdat’ta ise Maliki liderliğindeki koalisyon önde gidiyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008