gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Holokost inkârı Macaristan’da ‘suç’

Macaristan Millet Meclisi, Holokost inkârının suç olarak kabul edilmesi yönünde adım attı. Suçun cezasının üç yıl hapis olması öngörülüyor. Hükümetteki Sosyalist Parti tarafından önerilen kanun, 197 lehte, bir aleyhte ve 142 çekimser oy ile meclisten geçti. Başkan László Sólyom, kanun tasarısını imzalar ise önerge kanuna dönüşecek ve 30 gün içerisinde geçerli olacak. Ana muhalefetteki Fidesz daha önce Kominist ve Faşist rejimler tarafından uygulanan insanlık suçlarının cezalandırılması için önerge sunmuş fakat reddedilmişti.

Yahudi Cemaati Federasyonu Başkanı, Péter Feldmájer ve birkaç Holokost kurtulanı da oylamada hazır bulundu. Daha önce benzer girişimlerde bulunulmuş, fakat mahkemeler tarafından anayasanın özgür ifade maddeleri ile çakıştığı gerekçesi ile reddedilmişti.

İkinci Dünya Savaşı’nda 550,000 Macar Yahudi’si ve 50,000 çingenenin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Bugün, 100,000 kişilik nüfusu ile Macar Yahudi Cemaati Orta Avrupa’nın en büyük cemaatleri arasında.

Macaristan, Nisan ayında seçimlere gitmeyi planlıyor. Eski Başbakan Viktor Orban’ın yönetimindeki Fidesz Partisi’nin tekrar başa geçeceği tahmin ediliyor. Seçim öncesi araştırmalar aşırı sağcı Jobbik Partisi’nin de %6-7 civarında oy kazanacağını ortaya koyuyor.  Başbakan Gordon Bajnai, Nisan seçimlerine katılmayacak.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008