gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
‘Yeni- antisemit’ kime denir?

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın 26 Ocak 2010 tarih ve 22 numaralı  “27 Ocak Uluslararası Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü” konulu bildirisinde, “...Tarih boyunca insanlığa karşı işlenmiş en vahim ve emsalsiz bir suç olan Holokost’un (Yahudi Soykırımı) tel’in edilmesi, gelecekte soykırımların önlenmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınması ve yeni kuşakların eğitilmesine yönelik gayretlerin teşvik edilmesi her Birleşmiş Milletler üyesi ülkenin görevi olduğu kadar, bir insanlık borcudur.  Türkiye, karşılıklı anlayış, hoşgörü, özgürlük, güvenlik ve demokrasiye olan inancından hareketle, Yahudi düşmanlığı, ırkçılık, yabancı karşıtlığı ve ayrımcılığın önlenmesine yönelik tavrını kararlılıkla sürdürecektir,”deniyor. (http://www.mfa.gov.tr/no-22-26-ocak-2010-27-ocak-uluslararasi-yahudi-soykirimi-kurbanlarini-anma-gunu-hk.tr.mfa)

İncelediğimiz konu itibariyle vurgunun yeni kuşakların eğitilmesine yapılarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu niyet beyanının kuvveden fiile dönüştürülmesi büyük önem arz etmektedir.

Türk insanının kendisine yakıştırdığı imaja göre, Türk halkı, cömert, asil duyguları olan, mazlumdan yana, haksızlığa karşı mücadele eden ve başkalarına asla zulmetmemiş bir halk. Bu halk, çoğu zaman, içinde suni olarak propaganda ile büyütülmüş Yahudi aleyhtarı damarın farkında bile değil. Dolayısıyla, onu, önce bu konu ile yüzleşmeye davet etmek gerekir.

Hayatında belki de hiç Yahudi görmemiş olan Türk insanına Yahudi aleyhtarlığı aşılayan ‘Yeni antisemitizm’ erbabı veya ‘Yeni antisemitler’, eğitim görüp evrim geçirmiş olduklarından, artık daha bir incelmiş ve ihtisaslaşmışlardır.

Toplumumuzda da Bizans’tan (M.S. 325 İznik Konsili) tevarüs edilen klasik Yahudi aleyhtarlığı Yahudi halkını ve Musevi dinini hedef alırken ‘Yeni Yahudi aleyhtarlığı’nın hedefi Yahudilerin Devleti İsrail’dir.

‘Yeni antisemitler’ İsrail’e ilişkin tenkitlerini insan hakları başlığı altında topladıkları için ‘Yahudiseverlik’lerinin’ ortaya çıkarılması çok daha zor.

Nathan Sharansky, normal İsrail tenkitçiliği ile Yahudi aleyhtarlığı arasındaki farkın anlaşılabilmesi için 3-D adını verdiği bir test öneriyor.

Nathan Sharansky, Sovyetler Birliği’nin en güçlü ve müdahaleci Brejnev döneminde Rus Yahudilerinin İsrail’e hicret etme haklarını savunduğu için vatana ihanet suçlamasıyla on üç yıl angaryalı (zorla çalıştırmalı) hapse mahkûm edildi ve Sibirya’daki bir kampta yıllar boyu hapis yattı. Sharansky gibi hicret etmek isteyenlerin bu istekleri reddedildiği için, bu zorbalığa direnme hareketine Refusenik adı verildi.

Sharansky, Hz. Musa’nın Firavun’a yaptığı “Halkımı bırak! / Let my people go!” çağrısını insan hakları örgütleri sayesinde dünya kamuoyuna duyurmayı ve Yahudilerin Sovyet Rusya’dan göç etme haklarını koparmayı başarmış olan olağan dışı bir hürriyet savaşçısıdır.

İşte Sharansky’nin, bunu kendi kendilerine itiraf edemeyen kişilerin Yahudi aleyhtarı olup olmadıklarını anlamalarına, ayrıca, normal İsrail tenkitçiliği ile Yahudi aleyhtarlığı arasındaki farkın anlaşılabilmesine yarayan 3-D Demonization - Double standard - De-legitimization testi son derecede faydalı. (http://www.jcpa.org/phas/phas-sharansky-s05.htm)

1- Demonization / Şeytanlaştırma: Burada başvurulan yöntem olan biteni gerçek bağlam ve orantılarından tamamen çarpıtıp çıkararak İsraillilere Nazi gözü ile bakılıp Filistin mülteci kamplarını Auschwitz benzeri ölüm kamplarıyla özdeşleştirmektir.  Buysa meşru bir İsrail tenkidi değil düpedüz Yahudi aleyhtarlığıdır ve böyle yapanlar antisemittir.

2- Double Standards / Çifte Standart: İsrail’in tasarrufları mercek altına alınır, başka ülkelerdeki insan hakları ihlalleri (Çin, Uygur Özerk Bölgesi, Sudan, Suriye, İran, Sri Lanka, Gazze, v.s.) görmezden gelinip eleştirilmezse, bu meşru bir İsrail tenkidi değil düpedüz Yahudi aleyhtarlığıdır ve böyle yapanlar antisemittir.

3- Delegitimization / Gayrimeşrulaştırma: Dünyadaki hiçbir devletin varlığı sorgulanmadığı halde Yahudi halkının devleti olan İsrail’in yaşama temel hakkı inkâr edilirse, bu meşru bir İsrail tenkidi değil düpedüz Yahudi Aleyhtarlığıdır ve böyle yapanlar antisemittir.

Kişilerin,  Yahudi aleyhtarı olup olmadıklarının farkına varmaları için evvel emirde bu testi uygulamaları ve gerçekle yüzleşmeleri gerekiyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Denis OJALVO Muhavere ojalvodenis@gmail.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008