gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Safir Yaşam Atölyesi’nde içinizdeki safiri, o çok değerli ‘cevheri’ keşfedin....
Safir Yaşam Atölyesi’nde içinizdeki safiri, o çok değerli ‘cevheri’ keşfedin....

Safir Yaşam Atölyesi’nde yaşayarak öğrenmeyi, atölyenin yaratıcısı Elyan Aysoy ile konuştuk...

Safir Yaşam Atölyesi nasıl ortaya çıktı? Amacı nedir?

Safir Yaşam Atölyesi, Gestalt Psikoterapi Eğitimi ile başlayan yolculuğumun spritüel öğretilerle bütünleşmesi neticesinde beden, zihin ve ruhun uyum içinde çalışmasına yönelik 15 seneye yayılan çalışma ve deneyimlerimi çevremle paylaşma tutkumdan doğdu.

Bütünsel /holistik terapide sağlık, kişinin bedensel ve ruhsal durumunu bir bütün olarak ele alır. Bu prensibe göre beden, zihin ve ruh birbirleri ile etkileşim halindedir. Kişinin kendi kendini iyileştirme potansiyeli olduğu bilinir. Aslında tüm kadim bilgeliklerde de holistik bir yaşam biçiminin kuralları verilmiştir. Tevrat’ta “Yaradan hastalıktan önce şifasını vermiştir” denir.

Hızlı bir değişim sürecine giren dünyamızda kendimize yabancılaştıkça uzaklaşıyoruz.  Sorun ve rahatsızlıklarımızın kaynağını araştırmak yerine gerek fiziksel, gerek duygusal ve ruhsal semptomların verdiği mesajları dinlemeyerek üstünü kapamaya çalışıyoruz. Çoğu zaman bunu yaptığımızın farkında bile değiliz. Sonucunda “aniden sendromu” ile karşılaşırız.  Bize aniden gibi görünen sağlıksız ilişkiler ve mutsuzluklar,  genç yaşta hastalıklar, stres kaynaklı depresyonlar, yıllar önce farkında olmadan ekilen sağlıksız tohumların neticesi olabiliyor. 

Safir Yaşam Atölesi’ndeki  terapi, eğitim, atölye ve etkinliklerin amacı: kişisel gelişim ve interaktif öğrenmedir.

 Adınız neden Safir?

Safir hem çok değerli hem de ruhsal şifa özelliklerini taşıyan bir taştır. Her birimizin içinde bir  “safir”, çok değerli bir cevher vardır. Çalışmalarımdan ve danışanlarımdan tüm insanların muazzam zenginlikler barındırdıklarını, önyargısız olmanın önemini ve içimizdeki müthiş potansiyellerin ortaya çıkması için yalnızca uygun ortamı beklediklerini öğrendim.

Safir, bu cevheri hem kendi içimizde ortaya çıkararak hayat amacımızı gerçekleştirmek, hem de çevremizdeki insanların içindeki olumlu özellikleri, cevherleri görmenin simgesidir.

 Nasıl çalışıyorsunuz?

Kendimizle ahenk çevremizle ahenk demektir prensibinden yola çıkarak, hem kendi içinde hem de aile ve çevresiyle ilgili ihtiyaçlarının giderilmesi için danışanlarımıza yol boyunca ışık tutmak için uzmanlıklarını bir araya getiren bir ekiple çalışıyoruz. Ekibimizin amacı bir yandan Psikolojik Danışmanlık ve Eğitimler, diğer yandan da “Yaşayarak Öğrenme” felsefesi ile örtüşen atölye çalışmaları ile danışanların farklı ihtiyaçlarına özel destek verebilmektir.

Şehir hayatı ve iş hayatının doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan yanlış beslenme, hareketsizlik ve sınırlı nefes alma alışkanlıklarının bizi nasıl etkilediğini, duygularımıza nasıl yansıdığını keşfederek dönüştürdüğümüzde yaşam kalitemiz artar ve kaynağı kendi içimizde olan “gerçek mutluluğu” tadarız. Yıllar içinde oluşturduğumuz olumsuz enerji blokajlarından kurtulunca yaşamımızda bizi tutan engelleri de ortadan kaldırmış oluruz.

 Hizmetleriniz nelerdir?

Hizmetlerimiz, bireysel terapiler, grup çalışmaları ve eğitimler olarak üç bölüme ayrılır.

BİREYSEL TERAPİLER:

- Gestalt  Psikolojik Danışmanlık

- Öğrenci Koçluğu

- Kuantum Biofeedback Terapisi 

- Refleksoloji

- Shiatsu ve Yoga Masajları

GRUP ÇALIŞMALARI:

-  Dışavurumcu Sanat Terapi Grupları: Her birimizin içinde, hayallerimizi, duygu ve düşüncelerimizi, kelimelerden daha kuvvetli bir şekilde ifade eden sessiz bir lisan vardır. Bu lisanı öğrenmek ve paylaşmak isteyenlerle yaptığımız bir çalışmadır.

Ben yaratıcı değilim diyenlerin kendilerini nasıl şaşırttıklarını görmek isteyenler için; Farkındalık ve Yaratıcılık Atölyesi; içgüdülerini takip ederek, kendilerini olduğu gibi yansıtmanın özgürlüğünü yaşamak isteyenler için Dans Terapisi; kendisine ve çevreye farklı bir perspektiften bakarak “bir fark yaratmak isteyenler” için Yaratıcı Felsefe Atölyesi; hayatını yöneten gizli mit ve hikâyelerini keşfetmek  ve onları düşlerden gerçekliğe dönüştürmeyi öğrenmek için Aile Dizimi çalışması; besinlerin enerjilerinin beden enerjileri ile uyumlu hale gelmesinin ne kadar önemli olduğu öğrenmek için uygulamalı  Makrobiotik Beslenme ve Bilinçli Pişirim Teknikleri Atölyesi; birçok hastalığın tedavisi için gerekli olan sağlıklı hücre yapısı ve kandaki oksijen miktarının artması için Transformal Nefes Terapisi; enerjinizi korumak, denge ve odaklanmak için Yoga ve  Tai’chi; eğlenerek toksin atmak ve forma girmek için Afrika ve Latin Dansları, Safir Yaşam Atölyesi’nde sunduğumuz çok keyifli ve dinamik çalışmalardır.

EĞİTİMLER:

Çalıştığımız konularda eğitim alarak paylaşmak isteyenler için düzenlediğimiz uzun süreli eğitim programlarıdır.

 Ekim 2010-Haziran 2011 tarihleri arasında Tel-Aviv, Lesley Üniversitesi öğretim üyelerinin vereceği Gestalt ve Dışavurumcu Sanat terapisi eğitim programı başlayacaktır.5 farklı modül olarak,  iki ayda bir yapılacak olan bu eğitim, insanlara hizmet sektöründeki çalışan danışman, psikolog, rehber, eğitimci, hemşire ve koçlara yöneliktir.

Gestalt ve Dışavurumcu Sanat Terapisi Eğitimi ve programını tanıtmak, konu ile ilgilenenlerle bireysel görüşmeler yapmak  ve sorularını cevaplamak amacıyla,

 Lesley Üniversitesi Drama Terapi Mastır Bölümü’nün eski başkanlarından, New York Üniversitesi, Brandeis Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi’nin hocalarından biri olan Avi Hadari, MA 28 Mayıs Cuma veya  29 Mayıs Cumartesi günü saat 10:00 – 17:00 arasında Safir Yaşam Atölyesi’nde, “Tek günlük Atölye çalışması” yapacak.

 Spritüel çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

4000 senelik kadim bir bilgelik olan Kabala’yı öğrenmek yaşamımın önemli bir parçası oldu.

Kabala bilgeliğini öğrenmek hayatın amacını anlamama, fiziksel dünyada madde ile olan ilişkime ‘mana’ getirmeme yardımcı oluyor. Kabala bilgeliği hayatımızı geliştirmek için evrenin güçlerinden nasıl faydalanabileceğimizi anlamamıza yardımcı olur. Kabala kelimesi, bazılarınızın bildiği gibi ‘almak’ anlamına gelir. Fakat buradaki almak “paylaşmak için almak”tır.

Kabala evrenin kanunlarını, fiziksel ve ruhsal olanı anlamamıza yardımcı olan evrensel bir sistemdir.Bu sistemi öğrenme arzusu ve çabası ile kişi hayatını zenginleştirebilir, potansiyelini arttırabilir ve hayatından kaosu ortadan kaldırabilir. Kabala bilgeliğini öğrenmeye başladığımda öğretmenimden duyduğum temel bir benzetme vardı. Şöyle anlatmıştı:

Beysbol oyunu için sokaktan 18 kişi seçin. Hepsi Babe Ruth, Joe D.Maggio gibi tarihte beysbol oynamış en güçlü ve en yetenekli, en enerjik oyuncularla aynı yeteneklerde, aynı enerjide olsun. Ve bu insanları beysbol sahasına sokun. Beysbol oynamak için gereken tüm fiziksel donanıma sahip olsunlar. Sopalarından toplarına, sahalarına kadar ihtiyaç duyacakları her şeyleri olsun. Onca enerjileri, becerileri, yetenekleri ve ekipmanları olan bu insanların sahip olmadıkları tek şey: “oyunun kurallarını bilmektir.” Bu insanlar sahada ne yaparlar? Bunu bir saniye düşünün. Yetenekli olmadıkları ya da güçlü olmadıklarından değil, oyunun kurallarını bilmediklerinden başarılı olamazlar. Bu 18 yetenekli insana oyunun kurallarını öğrettiğinizi düşünün. Potansiyelleri birden tomurcuklanır, yetenekleri anında ortaya çıkar ve başarılı olurlar.

Yaşam oyunun da kuralları vardır. Maalesef hiçbirimiz ne ailemizde, ne ana okul öğretmenimizden, ne lise ve üniversitede bu kuralları öğrenemedik. Eğitimimizde hayatın aslının ne olduğunu anlamamızı sağlamıyorlar.Ne yazık ki hepimiz hayat oyunun kurallarını bilmediğimizden sürekli takılıyoruz.Aynı zamanda bu takılmalar sayesinde de büyüyoruz ve gelişiyoruz.

Telefon: 0 212 269 06 97 - 98

www.safirdanismanlik.com.tr

E-Posta: info@safirdanismanlik.com.tr

Adres: 5. Gazeteciler Hare Sok.

Taş Evler No: 26 Akatlar/İstanbul

(Mayadrom’un Arkası)

 Roza Kutiel

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Safir Yaşam Atölyesi’nde yaşayarak öğrenmeyi, atölyenin yaratıcısı Elyan Aysoy ile konuştuk...

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008