gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Balat Ahrida’da neşeli Purim kutlaması
Balat Ahrida’da neşeli Purim kutlaması

Her yıl olduğu gibi Türk Musevi Cemaati bireyleri Purim Bayramı’nı Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın katılımıyla tarihi Balat Ahrida Sinagogu’nda kutladı. Şişli T.T gençlerinin Purim şarkılarını özgün bir şekilde seslendirmeleri güne damgasını  vurdu

Geçmiş yıllara oranla daha az katılımın gözlemlendiği kutlamada Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, Aşkenaz Cemaati Başkanı Binyamin Poluman, Onursal Başkan Bensiyon Pinto, Başkan Vekili Sami Herman, Başkan Yardımcısı Robert Abudara, Bet- Din Üyesi Rav Moşe Benveniste, az sayıda sinagog vakıfları başkanı ve dindaşlar hazır bulundular.

28 Şubat Pazar günü gerçekleştirilen kutlamada Purim duası,  Şişli Talmud Tora çocukları tarafından okunarak bir ilk gerçekleştirildi. Zemirotlar, İzel Nahmiyas,Yitshak Haleva,Eran Levi,Rafi Birmizrahi,Yener Biçaçi ve Mert Özerol  tarafından Şahrit,  Albi Abuaf  Peraşa ise  Sami Habib ve günün önemi olan Megilat Ester,  İsel Çiprut tarafından okundu. Gençler büyük takdir topladılar.

Sinagogun salonunda verilen seuda sonrasında başlayan bayram kutlaması, Şişli Talmud Tora çocuklarının söyledikleri şarkılar ve gösterileriyle renklenirken, Talmud Tora gençlerinden İzzet Barokas, Doğan Mizrahi, Rafi Feldman, Rudi Vanea, Sami Habib, İsel Çiprut, Eran Yaeş, Albi, Abuaf ve Lemi Barokas’ın klasik Purim şarkılarını özgün bir versiyonda seslendirerek güne damgasını vurdular.

Talmud Tora çoçuklarının sahneledikleri Mişloah Manot adlı piyeste, Doğan Mizrahi, Keli Kalaora, Yitshak Haleva, Haymi Mendeş, Alya Kalaora, Lara Safkan,Yishak Kalaora,Lemi Berker, Beri Yohay, Treysi Salti, Ferda Bebahar ve Moris Fermon evde geçen bir Purim arifesini canlandırdılar.

Tarihi Purim olayını anlatan diğer piyeste  Kral Ahaşveroş’u Berk Levi, Kraliçe Vaşti’yi Belisa Barakas,  Aman’ı Rafi Birmizrahi, Mordehay’ı Yoel Fermon,hizmetkarı Keli Kalaora, spikeri Mert Özerol canlandırırken   efektler ve koroda, İzel Nahmiyas,Yener Biçaçi,Marsel Krespi,İbrahim Cemel,İsel Çiprut,Sami Habib ve Rudi Vaena görev aldı.

Miniklerden İzak Andiç ,Moti Sendi Abravanel, Murat Horman,Yoel Haleva, Alvin Levi, Alitsa Edili, Seymi Salti, Selen Andiç, Pelin Avramoğlu, Serra Birmizrahi’nin Megilat Ester adlı şiiri okumaları sempati topladı.

Menahem Eskenazi yönetiminde Maftirim Korosu ise Yisman Ar Tsiyon, Hadeş kekedem, Azkir Hasde ve Empesar Kero Akontar eserlerini seslendirdiler. 

Sinagog Vakfı Başkanı Albert Süryano geçen bir yılın ardından, bir kez daha tarihi sinagogun kapılarını  bayram kutlaması için açtıklarını ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Süryano bu vesileyle güne hazırlanmak için özveriyle çalışan yönetim kurulu arkadaşlarına teşekkür etti.  Ayrıca, Şabat dualarına gösterilecek ilginin kendilerini sevindireceğini de dile getirdi.

Rav Moşe Benveniste,  Adar ayının Yahudiler  için bereketli bir dönem olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Pesah, Şavuot, Sukot ve Hanuka bayramlarının mucizelerini örneklerle gösterirken Purim’in mucizesinin doğal olarak nitelendirilmesine karşın çok özel olduğunu söyledi.

Sadece Purim öyküsüne gönderme yaparak Yahudilerin  her dönem “Aman” larla karşılaşabileceklerini, bunun ise dayanışma sayesinde aşılabileceğine dikkat çekti.

Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya konuşmasının başında Purim Bayramı için kapılarını açan Ahrida Sinagogu idaresini kutladı. Cemaat yönetiminin, Yahudi Cemaati’nin büyük topluma tanıtımı konusunda bilgi aktarımında bulunurken, T.T gençlik korosunun bu projede görev alarak farklı bir renk katabileceğini belirtti. Mart ayından itibaren Yahudi Kültür turlarının hızlandırılacağını söyleyen Başkan Ovadya, geçtiğimiz yıl içinde sadece Neve Şalom Sinagogu’nun beş bin kişi tarafından ziyaret edilmesinin, söz konusu turların büyük bir ilgi göreceğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Cibali-Ayvansaray bölgesinde Ahrida Cemaati’ne ait yerlerin yeniden canlandırılması yönünde çalışmaların yapılacağının müjdesini verdi. 2010 İstanbul Kültür Başkenti kapsamında Mayor Sinagogu’nun restorasyonunun  yapılacağını, yıkık durumda bulunan Selaniko Sinagogu’nun ise farklı bir amaçla olsa bile ele alınacağını açıkladı.

Hahambaşı Rav İsak Haleva Talmud Tora gençlerini ve Maftirim korosunu överek başladığı konuşmasında , bayramda yaşanan  mucizelere örnek olarak;  geçmiş yıllarda yine bir Purim gecesi, kendisinin  de bulunduğu  Selaniko Sinagogu’nda hahamın yahidlere çabuk olmalarını söylemesi  üzerine,  itiraz etmelerine karşın daha hızlı okumaları ve onların duadan çıktıktan hemen  sonra sinagog duvarının yıkıldığını  aktardı. Günlük hayatta normal olarak algılanan bazı olayların aslında birer mucize olduğunu, bunun da zaman zarfında anlaşıldığını vurguladı. Hahambaşı Rav Haleva, Talmud’dan alıntılarla Tanrı’nın mucizelerinden örnekler vererek konuşmasını sürdürdü.

Kutlama, Ortaköy Sinagogu’nun genç Hazanı İzzet Barokas’ın okuduğu Anoten duasıyla sona erdi.

Dileğimiz, her yıl Balat Ahrida Sinagogu’nda bizleri gülümseyerek karşılayan, mavlaç şekerleri ve kolonya ile uğurlarken evlerimize Purim neşesi gönderen sinagog yönetiminin daha uzun yıllar bu görevlerini daha kalabalık katılımlarla sürdürebilmeleri…

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Her yıl olduğu gibi Türk Musevi Cemaati bireyleri Purim Bayramı’nı Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın katılımıyla tarihi Balat Ahrida Sinagogu’nda kutladı. Şişli T.T gençlerinin Purim şarkılarını özgün bir şekilde seslendirmeleri güne damgasını  vurdu

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008