gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hahambaşı Rav Haleva: “Soyadı Küçük, ama büyük işler yaptı”
Hahambaşı Rav Haleva: “Soyadı Küçük, ama büyük işler yaptı”

Görevde olduğu dört yıl süresince kurumunu ileriye taşıyan Hayim Küçük’ün onuruna İhtiyarlara Yardım Derneği üyeleri tarafından bir gece düzenlendi. Küçük, görevini Janet Mayer’e devretti

4 yıldır İhtiyarlara Yardım Derneği’nde başkanlık görevini sürdüren Hayim Küçük, 16 Şubat Salı akşamı kurumda gerçekleştirilen gecede görevini resmen Janet Mayer’e devretti.

Başta Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, Aşkenaz Cemaati Başkanı Binyamin Poluman, Onursal Başkan Bensiyon Pinto, Kurumlar Başkanı Mois Kohen eşleriyle birlikte davetli oldukları devir teslim töreni yemeğinde cemaatimizin çeşitli kurumlarının başkanları, derneğin yönetim kurulu üyeleri ve davetliler hazır bulundular.

 Davet, geçmiş dönem başkanlarının resimlerinin yer aldığı panoya yerleştirilen Hayim Küçük’ün fotoğrafının  açılmasıyla başladı. Kokteyl sonrasında ana salona alınan konuklara derneğin catering mutfağında hazırlanan yemekler ikram edildi.

Yeni yönetim kurulunda görev alan Sabetay Debaruh, Hayim Dalsarfati, Tuna Zavaro, Moiz Zavaro, Viki Özromano, İda Kohen, Nedim Cömert, Jeri Debehar ve Yönetim Kurulu Başkanı Janet Mayer sahneye davet edildiler.  Hayim Küçük başarılar dileyerek Mayer’e derneğin simgesel anahtarını ve tokmağını verdi.

Mayer kısa bir konuşma yaparak, uzun süredir  üyesi olduğu derneğin daha ileriye gitmesi  ve pansiyonerlere daha iyi hizmet vermek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını vurguladı.

Ekrana yansıtılan slaytlarla derneğin kısa geçmişi, pansiyonerlerin günlük yaşamları, Başkan Küçük’ün döneminde hayata geçirilen projeler gözler önüne serildi.

Geçmiş dönem Başkanı Küçük yaptığı veda konuşmasında, dört yıl süresince kendisine destek verenlerin bunu sürdürmeleri dileğini belirttikten sonra, “ Dört yıl süresince birçok projeyi hayata geçirdik.  En büyük icraatımız bayram objelerini kaldırmak oldu. Bunu gerçekleştirmek toplumumuzda büyük takdir gördü ve bağışların artmasını sağladı. (…) Bu devir teslim gecemizde birçok isme teşekkür edeceğiz, plaketler vereceğiz. Ama en önemlisi bence pansiyonerlerimizin kalplerine yazdıklarımızdır. Onlar için geldik. Onlar için vardık ve onları unutmayacağız. Çünkü bir gün onların yaşına geleceğiz. Ve bir gün onların kalbinden, gözlerinden bakmaya başlayacağız. ( …) Dönem sloganımız “ Sonsuza Kadar Sevgi” idi. Şarkı sözü gibi geldiyse de, kısa bir süre sonra bunun aslında hayatın kendisi olduğunu anladık. Çünkü her şey sevgi ile başlamalı, sevgi ile sürmeli ve bu sevgi hiç bitmemeli” dedi. Küçük, konuşmasını bir bilgenin şu sözleriyle sonlandırdı. “ İçinde sevgi barındıran için, bütün dünya tek bir ailedir”.

Geçmiş dönem Hanımlar Kolu Başkanı Vivi Darsa ise derneğin ikinci baharını yaşayan bir aile topluluğunu, sıcacık yuvasında barındıran bir çatı olduğunu belirterek konuşmasına başladı. “ Roş- Aşana Bayramı ve Kipur orucunda  ‘Tanrım yaşlandığımda beni yalnız bırakma’ diye bir dua vardır. Biz gönüllüler bunun için varız. Sevgiye, desteğe muhtaç olan pansiyonerlerimize yardım elini uzatıyor, onlara şefkat dağıtıyoruz” dedi.

Gecede Başkan Küçük görevi süresince birlikte çalıştığı masa arkadaşlarına, komisyon başkanlarına, dernek personeline plaketlerle teşekkürler ederken en büyük desteği veren eşi Megi Küçük ve çocuklarını da unutmadı.

Kurumlar Başkanı Mois  Kohen, Küçük’ün çalışmalarından övgüyle söz ettiği konuşmasında, “Kurumlarda çalışanlar görevlerinin dışında, zorda olan, muhtaç ve ihtiyacı olanlara inanılmaz özveri ve fedakarlıkla elinden geldiğince yardıma acilen süratle koşmak zorundadır. Sevginin insana verdiği destek ve sevinç; saygının yarattığı huzur ve inancın hissettirdiği güven. İşte insanoğlunun yaşamını güzelleştiren üç anlamlı duygu. Bunlar tüm kurumlarda çalışanların içten hissettikleri ortak duygulardır” dedi.

İYD başkanlarının her daim birbirlerine destek verdikleri, cemaatin ender kurumlarından biri olduğunun altını çizen Onursal Başkan Bensiyon Pinto, derneğin daha ileriye gideceğine inandığını söyledi.

Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, 1962 yılında çocuk yaşlarda ilk kez ziyaret ettiği İYD ile kurumun bu günü arasında büyük bir fark olduğunu belirterek başladığı konuşmasında insan ömrünün uzamasına paralel olarak derneğin görevinin daha bir anlam kazandığını söyledi. Küçük’ün İYD’ye kazandırdığı ivmeden söz etti.

Hahambaşı Rav Haleva  Hayim Küçük’ün çalışmalarını öne çıkarttığı konuşmasında, başkan olmanın zor bir görev olduğunu ve  özel bir yetenek gerektirdiğini vurguladı. Cemaatin içinde var olan yardımlaşmanın, cemaati daha güçlü kıldığının altını çizen Hahambaşı Rav Haleva, Or- Ahayim Hastanesi’nde Hanımlar Komisyonu Başkanı olan Megi Küçük ve Hayim Küçük’ün çocuklarına önemli örnek oluşturduklarını söyledi ve yeni Başkan Mayer’e başarılar diledi.

Hahambaşı Rav Haleva ve Cemaat Başkanı Ovadya cemaat idaresi adına Hayim Küçük’e bir teşekkür plaketi sundular.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008