gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Fortüne-İzak Pinhas: ‘Vermesini bilmek bir yaşam biçimidir’

Fortüne – İzak Pinhas Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı cemaatimiz kurumlarına yardımlarına devam ediyor.

İsrail’de yaşamlarını sürdüren Fortüne ve İzak Pinhas çiftinin bir ayakları Türkiye’de. Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’a gelen Pinhasları kaldıkları otelde ziyaret ettim.

Basının büyük ilgi gösterdiği Fortüne İzak Pinhas çiftinin Çorlu’da okul yaptırdıkları haberi cemaatimizde de büyük yankı uyandırmıştı.  Söyleşi yaptığımız çift, yardım etmeyi bir yaşam biçimi olarak gördüklerini vurgulamışlardı.

Çorlu doğumlu olan İzak Bey şehre ve Türkiye’ye bağlılığını inşası son aşamaya gelen 32 dershanelikle gösteriyor.  Derslik denildiğinde gözünüzde sıradan bir bina canlanıyor. Oysa derslik denilen, belki de Türkiye’nin kayda değer okulları arasında sayılabilecek kapsamda… 

İzak Bey geçtiğimiz yıllarda İsrail’de yaşadığı Petah Tikva şehrinin “En Yardımsever Kişisi” payesini almış. Dine bağlı olan İzak Pinhas, Yahudi dinin öngördüğü “kazancının yüzde onunu bağışla” mitzvasını, eşi Fortüne Hanımın da desteğiyle bir yaşam biçimine dönüştürmüş. Pinhaslar gerek İsrail’de, gerekse ülkemizde uzanabildiği her yere ve kişiye yardım elini uzatıyor.

İzak Bey “Büyük küçük yaptığımız yardımlar bizleri son derece mutlu ediyor. İnsanlara yardım etmeyi, bir zamanlar bana yardım eden kişilerden öğrendim. Hayatın en büyük anahtarlarından biri insanları sevmek. Biz de insanları seviyoruz. Yardım etmekle servetim hiç eksilmedi. Yaptıklarımız birilerine örnek teşkil edebilir.” diyor.

Pinhas çifti bilindiği gibi Or-Ahayim Hastanesi, İhtiyarlara Yardım Derneği gibi cemaat kurumlarına desteklerini sürdürürken, eğitime ne denli önem verdiklerini Ulus Özel Musevi Lisesi öğrencilerine burs vererek vurguluyorlar.

“Eğitim yılı sonunda UÖML’den gelen teşekkür sertifikası veya bayramlarda kurumlardan gelen tebrikler beni çok sevindiriyor” dedikten sonra resim eşliğinde kendisine gönderilen sertifikaları göstermeyi ihmal etmiyor. 

Uzun uzun sohbet ettiğimiz çifti şimdilerde önümüzdeki eğitim yılı hizmete girecek okullarının açılışını nasıl yapacaklarını düşünüyorlar.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008