gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Kuba ve Rusya ilişkileri yeniden canlandırma peşinde
Kuba ve Rusya ilişkileri yeniden canlandırma peşinde

Afrika

SOMALİ: İki bombalı araçla düzenlenen suikast girişiminde iki kişi öldü, beş kişi yaralandı. Şeriat yanlısı El-Şabab Örgütü’nün üstlendiği olaydan Somali Savunma Bakanı Yusuf Muhammed Siyad sağ olarak kurtuldu.

• ÇAD: Çad Devlet Başkanı Idriss Deby Sudan’ı ziyaret etti. Uzun yıllardır sınırları olan Darfur bölgesinde savaşan Çad ve Sudan liderleri, 2004 Darfur görüşmelerinden beri ilk defa biraraya geldiler.

• LİBYA: İsviçre’nin Libyalı hükümet yetkilileri ve diplomatlara giriş izni vermemesi üzerine Libya, İngiltere dışındaki tüm Avrupa Birliği ülke vatandaşlarına vize vermeme kararı aldı.

Amerika

• KÜBA: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 200 kişilik bir heyetle gerçekleştirdiği Havana ziyareti ile Soğuk Savaş’ın iki eski ortağı Rusya ile Küba, ilişkilerini yeniden stratejik ortaklık düzeyine çıkarma peşinde.

• URUGUAY: 1973’te askeri darbeye liderlik eden eski Diktatör Juan Maria Bordaberry, anayasayı ihlalden 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ülkede on iki yıl süren ve binlerce muhalifin sürüldüğü, işkence gördüğü ve kaybolduğu diktatörlük dönemiyle ilgili geçen ekim ayında da eski Diktatör Gregorio Alvarez 25 yıl hapse mahkûm edilmişti.

• BREZİLYA: Ülkenin güneyini etkisi altına alan aşırı sıcaklar yüzünden 32 kişi hayatını kaybetti.

Asya

• HİNDİSTAN: Nükleer kapasiteye sahip uzun menzilli füze denediğini açıkladı. Ülkenin doğusunda güvenlik kuvvetlerine ait bir kampa saldıran Maocu gerillalar, on dört polisi öldürdü. İki gerilla ölü ele geçirildi.

• SRİ LANKA: Başkanlık seçimlerinde mağlup olan Gen Sarath Fonseka şimdiki Başkan Mahinda Rajapaksa tarafından tutuklandı.

• MOĞOLİSTAN: Başkan Tsakhia Elbegdorj çoğu dünya ülkelerinde kaldırılan ölüm cezasının kendi ülkesinde de kaldırılması yönünde hazırladığı yasa tasarısını meclise sundu.

• AFGANİSTAN: ABD öncülüğündeki 15 bin NATO askeri, Taliban’ın kontrolündeki Marcah’ta üslenen bin kökten dinci militanı arıyor. ‘Müşterek’ adlı bu operasyon NATO’nun Taliban’a karşı 2001’den bu yana gerçekleştirdiği en kapsamlı operasyon.

• ÇİN: Geleneksel ay takvimine göre ‘Boğa Yılı’nı bitirip ‘Kaplan Yılı’na girdi. Bahar Bayramı olarak da bilinen geleneksel yılbaşı dolayısıyla ülke çapında yedi gün resmi tatil ilan edildi.

Avrupa

• BULGARİSTAN: ABD’nin Sofya Büyükelçişi James Worlick’in ABD’nin Avrupa’da kurmayı planladığı füze kalkanı projesine Bulgaristan’ın da katılması yönünde gayriresmi görüşmelerin yapıldığını açıklaması üzerine Rusya Bulgaristan’dan konu ile ilgili bilgi istedi.

• UKRAYNA: Seçim komisyonu, Muhalefet Lideri Viktor Yanukoviç’i 7 Şubat’ta yapılan devlet başkanlığı seçiminin galibi ilan etti. Diğer aday olan Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko elinde Yanukoviç’in hile yaptığına ilişkin kanıt olduğunu iddia ederek, yargıya başvuracaklarını açıkladı.

• YUNANİSTAN: Başbakan Yorgo Papandreu, ülkesinin içinde bulunduğu mali kriz karşısında, AB’yi ürkek davranmakla suçladı. Yunanistan Maliye Bakanı Papakonstantinu piyasaları sakinleştirecek acil yardım paketi hazırlanması gerektiğini söyledi. AB ise Yunanistan’ın Amerikan bankalarından borç göstermeden kredi aldığı haberlerine açıklık getirmesini istedi.

• FRANSA: İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir bombayı etkisiz hale getirmek için 20 bin kişi Caen kentinden tahliye edildi.

• İNGİLTERE: Uluslararası Kalkınma Dairesi, 2005 depreminde yıkılan 18 okulun yeniden inşasında kullanılmak üzere Pakistan’a 2,5 milyon Dolar yardımda bulunacağını açıkladı.

Ortadoğu

• FÖY: Batı Şeria’daki Filistin Özerk Yönetimi yerel seçimlerin Gazze dahil 17 Temmuz’da yapılacağını açıkladı. Hamas, Gazze’nin güvenliğini tehlikeye atmakla suçladığı İngiliz gazeteci ve belgesel film yapımcısı Paul Martin’in 15 gün alıkonulacağını açıkladı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008