gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Caddebostan Sinagogu’nun Kaşer mutfağı yenilendi
Caddebostan Sinagogu’nun Kaşer mutfağı yenilendi

Geçtiğimiz pazartesi akşamı, bir hayırseverin Caddebostan Sinagogu kompleksine bağışladığı Kaşer mutfağın açılışı ve hizmete girmesini onuruna bir yemek düzenlendi.

Kadıköy Cemaati Yönetim Kurulu, Hanımlar Komisyonu, sinagog ileri gelenleri ve çalışanlarının katıldığı anlamlı gecede cemaat üyeleri hayırsevere şükranlarını dile getirdiler.

Kadiköy Cemaati Başkanı Mordo Kumrulukuş, yaptığı teşekkür konuşmasında, bundan iki yıl önce Caddebostan Sinagogu’nda yapılan bir duaya katılan bağışseverin sinagog kompleksinin çok küçük olduğunu fark ettiğini ve tüm güvenlik tedbirleri alındıktan sonra, ısıtmasından, beyaz eşyasından, mutfak araç gereçlerinden, müziğine kadar, dört dörtlük yeni bir seuda mutfağı yaptırdığını ve bunu sinagoga hibe ettiğini belirtti.

Aynı gece, bu değerli kişinin annesinin mevlut duasının ardından verilen yemekte, bizzat kendisi, ailesine, akrabalarına, değerli dostlarına, sinagog yönetimine ve çalışanlarına ev sahipliği yaptı.

Anne ve babasının anısına ithaf ettiği mutfağın açılışını, Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Rav Yeuda Adoni gerçekleştirdiler.

Hahambaşı Rav İsak Haleva, açılış öncesi konuklara yaptığı konuşmada, Tanrının kullarına verdiği bereketi, kullarının çevresindekiler ile paylaşması gerektığini ifade etti. “Ancak Tanrı o insana verme şansını verdiyse, o zaman o kişi varlığını başkaları ile paylaşır” dedi. Ayrıca, Hahambaşı, her şeyi cemaat idaresinden beklenmemesi ve fertlerin de cemaate katkıda bulunmaları gerektiğini belirtti.

Rav Yeuda Adoni ise,  hayır işlerinde cömert davranmamız gerektiğini; nezaket, merhamet ve hayırsever olmanın bu cömertlik niteliğini oluşturduğunu ve bu niteliğin de aileden intikal ettiğini belirtti. Ayrıca, bu kutsal mabedin, sevgiyi ve yakın dostluğu bulableceğimiz en önemli yer olduğunu da sözlerine ekledi.

Mevlut duasının ardından kısa bir konuşma yapan hayırsever, Yahudi dini gereğince mitzva yapmanın anlamına, verdiği iç huzura değinirken, kişiler bağış yaptıkları takdirde mal varlıklarından eksilmeyeceği tam tersi artacağını ve cemaate destek vermenin önemine değindi.

Hayırsever konuşmasını, yönetim kuruluna, değerli din adamlarına, sinagog çalışanlarına, mutfakta emeği geçen herkese ve son olarak da eşine teşekkür  ederek  sonlandırdı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Dora NİYEGO
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008