gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Komşu İran düğmeye bastı
Komşu İran düğmeye bastı

Gerçekleştirdiği nükleer çalışmalara tüm dünyanın karşı çıktığı İran, bütün tepkilere kulağını tıkayarak yüzde yirmi oranında uranyum zenginleştirme üretimini başlattı

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ellerindeki yüzde 3,5 oranında zenginleştirilen uranyumu Natanz’daki tesislerde yüzde 20’ye çıkaracaklarını, bu işlemi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu bilgisi dahilinde yapacaklarını bildirdi.

Salihi, “Zenginleştirme işleminin başlaması, uranyum takasında müzakere kapılarının kapandığı anlamına gelmiyor. Taraflar akıllıca davranır ve zamana oynamazlarsa biz uzlaşmaya hazırız” yorumunu yaptı.

YÜZDE 3,5 YETERLİ

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirme talimatını ülkedeki hastaların tedavisinde kullanılacak tıbbi araştırmalar için verdiğini açıklamıştı. Ancak sivil amaçlı nükleer enerjide kullanılacak uranyumun yüzde 3 civarında zenginleştirilmesi yeterli. Nükleer silah üretiminde kullanılabilmesi için ise uranyumun yüzde 80 ile 90 arasında zenginleştirilmesi gerekiyor.

BATI ENDİŞELİ

Batı dünyası ise İran’ın zenginleştirdiği uranyumu nükleer silah yapımında kullanmasından endişeli. Tahran’ın son hamlesi bu endişeleri arttırmış durumda. ABD, Fransa ve İtalya’nın da desteğini alarak, tek seçeneklerinin İran’a yeni yaptırımlar uygulanması olduğunu söylüyor.

İran: Niyetimiz barışçıl

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, yarınların dünyasının nükleer silahlardan arındırılması gerektiğini ve kendilerinin bu yönde çalıştıklarını söyledi. Mihmanperest, açıklamasında, “Ülkesinin nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl hedefler doğrultusunda süreceğini” vurguladı.  Mihmanperest, “Nükleer silahların yok edilmesi konusunu ciddi olarak takip ediyoruz; yarının dünyasının nükleer silahlardan arındırılmış olması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayınız: ,

http://www.salom.com.tr/news/detail/14530-IRANDAN-BATIYA-YENI-TEHDIT-Onumuzdeki-yil-10-yeni-nukleer-tesis.aspx

http://www.salom.com.tr/news/detail/14569-Alman-Siemens-Irandan-cekiliyor.aspx

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Gerçekleştirdiği nükleer çalışmalara tüm dünyanın karşı çıktığı İran, bütün tepkilere kulağını tıkayarak yüzde yirmi oranında uranyum zenginleştirme üretimini başlattı

"/>
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008