gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Los Desterrados’tan Ladino Ezgilerine farklı bir yorum
Los Desterrados’tan Ladino Ezgilerine farklı bir yorum

2000 yılında İngiliz gitarist, udi Daniel Jonas tarafından kurulan Los Desterrados’un (“Sürgündekiler”) soul, caz,  flamenko ve halk müziği etkilerini taşıyan ve aralarında çok bilinen Sefarad şarkıları da bulunan  ikinci albümleri “Miradores”.

Londralı altılı bir önceki albümü Tu’da olduğu gibi Miradores’te de Sefarad kültürünün kaybolmaya yüz tutmuş parçalarını köklerine sadık kalarak yorumluyor. Öte yandan bu parçalara yepyeni bir kimlik kazandıran topluluk farklı kültürlere de hitap etmeyi başarıyor.

Los Desterrados’un bir önceki albümü Tu’yu dünyanın önde gelen müzik dergilerinden Songlines “zengin dokulu, titreşimli ve ritmik olarak katmanlı”, The Wire ise “2006’nın En İyi 20 Dünya Müziği albümünden biri” olarak değerlendirmişti. Miradores de Tu’yu aratmayan içeriğiyle çokkültürlü sesini,  flamenko ve çingene müziği ekseninde sunuyor. Miradores özellikle Ojos de Brujo ve Gypsy Kings sevenlerin kaçırmaması gereken bir albüm.

Tıpkı Tu’daki gibi Miradores’te de ülkemizin çok sevilen ve sık sık seslendirilen parçalarına yer veriliyor. Bu anlamda Ben Seni Severim(Si veriyash a la rana), Güller ve Dudaklar (Pasharo d’ermozura), Gül pembe (Por la tu puerta yo pasi) albümün öne çıkan parçaları arasında yer alıyor.

Bir önceki albümde romantik bir repertuar seçen Los Desterrados, Miradores’te daha neşeli ve hareketli Sefarad parçalarını Latin ve Balkan ezgi ve ritmlerinin ateşiyle körüklüyor. Miradores İspanyolca, Türkçe ve Ladino dilindeki vokalleri ve ud, darbuka, tef, kajun, mandolin gibi geleneksel enstrümanlarla yapılmış modern düzenlemeleriyle 2009’un en iyi dünya müziği albümlerinden biri.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008