gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Spor, eğlence, ulaşım ‘bisiklette’ bir arada
Spor, eğlence, ulaşım ‘bisiklette’ bir arada

Her yaşta severek yapılabilecek bir spor dalı bisiklet. Hiç yorulmadan özellikle bacak, karın ve ayak kaslarını rahatça çalıştıracak bir spor. Eğlence, ulaşım ve yarışma amacıyla bisiklet sürmenin giderek yaygınlaşması bisiklet sporunu daha da geliştirdi. Ama bu yaygınlaşmada, bisikletin yeni gelişmelerle daha rahat ve kolay kullanılır bir araç haline gelmesinin de etkisi de oldu.

 Püf Noktalar

• Eğer bisikletinizi arazide daha çok kullanıyorsanız daha küçük kadro boyları tercih etmelisiniz. Çünkü kadro boyu küçük olan bisikletlerin kontrolü daha kolaydır. Zaten bu yüzden dağ bisikletlerinin  kadro boyları diğer bisikletlere göre daha küçüktür.

• En çok yaşanan sıkıntılardan birisi de bisikletin selesi. Aslında daha ince yapılı seleleri kullanmak daha rahattır. Sadece bir müddet alışmanız gerekir. Geniş seleler bacak hareketlerinizi kısıtlayacağından pek önerilmiyor. Zaten hangi bisikleti beğenirseniz beğenin üzerindeki seleler değiştirilebiliyor.

• Genelde göze hitap eden kalın ve dişli lastikler ilgi çekiyor. Unutulmamalı ki, lastik ebadı ne kadar geniş olursa bisikletinizin hızı o kadar daha yavaş olacaktır. Sadece arazi bisikletlerinin lastikleri kalın olmalıdır. Şehir kullanımı için olan bisikletlerin lastikleri yarı dişli lastikler olmalıdır.

• Bisiklet alırken marka bisikletler almaya dikkat etmelisiniz. Çünkü markalı bisikletler yılların verdiği tecrübe ile binicisinin isteklerine göre modeller yapar.

• Satın alırken ilk bilinmesi gereken şey ucuz bir bisikletin bisiklet keyfini yaşatmayacağı gibi satın aldıktan sonra artan maliyeti de beraberinde getireceği. İkinci önemli nokta kendi amaç ve ölçülerinize göre bisiklet almanız. Marka yerine kendi hedeflerinize göre bisiklet toplatmak ekonomik ve verimli. Tabii bilenlerden fikir almakta fayda var.

• Giyim: Henüz pek yaygın olmayan bir eğilim. Oysa bisiklet vücudun aktif olduğu bir spor dalı olarak, kendine özgü nitelikleri olan giyimi de gerektiriyor. Bisikletçinin kaskı ve eldiveni bir zorunluluk. Eğer turlarda daha güvenli ve keyifli bisiklete binmek istiyorsanız kilitli ayakkabı ve tayt / forma da gerekiyor.

• Kullanım teknikleri: Bisikletin ayar ve ölçülerini kendi vücudunuza göre hazırladıktan sonra kullanım tekniklerine göz atabilirsiniz. Bisikleti yokuş çıkarken, iniş yaparken, arazi sürüşü yaparken nasıl kullanacağınızı kısaca araştırmak, güvenli ve keyifli kullanım sağlar.

• Temizlik: Bisikletinizi deterjanlı su veya özel bisiklet temizlik ürünleri ile çok sık veya gereksiz olmamak şartıyla yıkayabilirsiniz. Bisikletinizin uzun ömürlü ve daha performanslı çalışması için bu gereklidir. Yıkama sonrası bisikletinizin zincirini uygun bir ölçüde yağlamayı unutmayınız.

• Bisiklet lastiklerine genelde çok hava basılır. Hatta birçok araba lastiğinden daha çok hava basılır. Bisikletlerinizin lastik havasını rastgele vurmayınız. Lastik üzerinde kaç hava basılması gerektiği yazılır. Genelde dağ bisikletlerinde 30-90 psi yol bisikletlerinde ise 70-140 psi hava vurulur.

Toplu taşıma araçlarıyla tümüyle entegre hale getirilmiş bisiklet yolları, bisikletlere özel geliştirilmiş park alanları, bisiklet ve araç kullanıcılarına yönelik sunulan kapsamlı eğitimler ve bisiklet kullanımını özendirici büyük organizasyonların varlığı bisiklet dostu ülkelerde bisikletin çok daha popüler bir ulaşım aracı olmasına ortam hazırlamaktadır.

Bisiklet alırken dikkat edeceğiniz en önemli noktalar

• Bisikletin boyunuza uygun bir ölçüde olması

• Bisikletin ağırlığının taşıyabileceğiniz bir ağırlıkta olması

• Bisikletin kullanım amacının sizin beklentilerinize uygunluğu

• Fren ve vites mekanizmasının kullanışlılığı

• Kadro ağırlığının ve tasarımının uygunluğu

• Amortisörlü ise amortisörünün kalitesi

• Yedek parça sorununun olup olmadığı

• Garanti süresi

• Yapıldığı ülke

Facebook'ta Paylaş
Yazar Renata Sibel YOLAK
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008