gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Ağa takılanlar

Güncel

'Ya da daha iyisi benim yerime Başbakan Erdoğan ödesin.'

Kaldığı Swissotel'in salonlarından birinde gerçekleşen basın toplantısı sırasında iki adet sigara içen Abbas'a espriyle karışık “Sigara yasağını ihlal ettiniz. Başbakan bu konuda çok hassas” anımsatması yapıldı. Filistin lideri önce “Çok üzgünüm ama cezası neyse öderim” dedi sonra da gülerek ekledi: “Ya da daha iyisi benim yerime Başbakan Erdoğan ödesin.” Arap dünyasında en popüler lider olan Başbakan Erdoğan'ın Filistin'de de çok sevildiğini belirten Abbas, “Erdoğan çok çalışıyor, mükemmel iş çıkarıyor ve en önemlisi tüm bunları tamamen şeffaf yapıyor” dedi.

Utku Çakırözer

http://aksam.com.tr/2010/01/08/yazar/15851/utku_cakirozer/_yardim_propagandaya_donusmemeli_.html

Ilımlı Arap ülkeleri denilen bu ülkeler, aslında düpedüz ‘işbirlikçi’

Mısır, Gazze halkının tek nefes borusu olan Refah sınırındaki tünellerle başa çıkamadığı için şimdi Amerikan konsorsiyumuyla sınıra demir bloklar yerleştirip kaçakçılığı önlemeye çalışıyor. Batı Şeria’daki utanç duvarı yetmezmiş gibi, şimdi de yeraltına demir duvar örülüyor. Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır gibi ülkelerin derdi Filistin filan değil. İran’ın ve bölgedeki Amerikan karşıtı yönetim ve örgütlerin ortadan kalkması. Ilımlı Arap ülkeleri denilen bu ülkeler, aslında düpedüz  ‘işbirlikçi’. Ilımlı denilmesi de Amerikan ve İsrail çizgisi ile sorunu olmamasından kaynaklanıyor. Obama yönetimi, Bush’a oranla İsrail’e mesafeli olmasına rağmen, İsrail’in tutumuna karşı yeni bir politika geliştirmiş değil. Elbirliğiyle Gazze’yi bir ‘toplama kampına’ dönüştürüyorlar.

Mete Çubukçu

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetay&ArticleID=972710&Date=02.07.2008&CategoryID=42

Yılmaz Erdoğan'ın Yahudi asıllı bir Kürt olabileceği iddia edildi

Seyh Sait'in torunu olan Belcim Erdoğan ile Yılmaz Erdoğan bebeklerine Rodin adını verince bu Kürtçe bir isim olarak yorumlandı. Rodin'in 'ışığın müjdecisi' anlamında 'aydınlatan ışık' manasına geldiğini belirten Erdoğan, Fransız heykeltıraş Auguste Rodin'den de esinlendiklerini itiraf etti. İnternetteki forum sitelerinde ise ünlü heykeltıraş Rodin'in Yahudi kökenli olduğu ve ismin İbranice olduğu vurgulandı. Hatta sitelerde Yılmaz Erdoğan’ın Yahudi asıllı bir Kürt olabileceği iddia edildi. Bu arada ünlü sanatçının hastanede baba olma sevincini paylaşırken parmağındaki yüzük dikkatlerden kaçmadı. Erdoğan, Yahudi dininin sembolü olarak görülen 'Davud'un Yıldızı' veya İbranice adıyla 'Davud'un Kalkanı' sembolünü taşıyan yüzüğüyle basının karşısına çıktı.

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/88119-bebeklere-isim-tartismasi-haberi.aspx

Bazı fikirleri çoğunluğun hoşuna gidecek cinsten değil

Öte yandan bazı fikirleri çoğunluğun hoşuna gidecek cinsten değildi. Hiçbir zaman saklamadığı Yahudi kökenleri üzerine soru yöneltildiğinde Ortadoğu’daki karışıklıkta İsrail’i desteklediğini açıkça söyleyebiliyordu. “İnsanlar İsrail’in diğer ülkelere tanklarıyla nasıl girebildiğini sorguladığında kendimi onları savunmak zorunda hissediyorum. Ne yapmalarını bekliyordunuz ki? Çocuklar bakkala giderken üzerlerine bomba yağdırmak isteyen insanlar tarafından öldürülüyor. İsrail’in cevabı da kendini savunmak oluyor.” Sex And The City kadınları pek haber bültenlerine takılmıyor anlaşılan...

Deniz Ülkütekin

http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&hn=103614

Türkiye’nin Ortadoğu’daki açılımı halen bir ayağı eksik olarak yürüyor

Öte yandan, Türkiye’nin İsrail ile olan ilişkileri büyük oranda yara aldı. Türkiye, İsrail-Suriye arasındaki arabuluculuk potansiyelini önemli ölçüde yitirdi. Öyle ki Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Ankara’yı uyararak, Türkiye’nin İsrail ile iyi ilişkiler içinde bulunmasının bölgede barış sürecine katkısı olacağının altını çiziyordu.

Türkiye, İsrail ile ilişkilerinin bozulması sonrasında, Ankara, Hamas’ın elindeki esir asker Gilad Şalit’in serbest bırakılması için arabuluculuk pozisyonunu da yitirdi. Ayrıca Türkiye, Filistin sorunu konusunda masa dışına itildi. Kessel, Türkiye’nin İsrail tarafından Ürdün ve Mısır kategorisinde değerlendirildiğini söylerken, artık daha radikal olarak Katar ile eşdeğer göründüğünü söylüyordu. Ayrıca Türkiye yıllardan beri yürüttüğü denge politikasını bir kenara itip, ‘eksen kayması’ suçlamaları ile karşı karşıya kalıyordu. Gazze saldırısı, İsrail ve dünya tarihine büyük bir ‘kara leke’ olarak geçti. Türkiye’nin savaş sırasında gösterdiği tutum, haklı olmakla birlikte, diplomatik maharetten yoksundu. Olumlu ve olumsuz birçok etkisi olan bu durumun etkileri sürüyor. Türkiye’nin Ortadoğu’daki açılımı halen bir ayağı eksik olarak yürüyor.

Emre Çalışkan

http://www.t24.com.tr/content/authors.aspx?article=1440&author=54,

Birileri Gazze'den bu tür atışların yapılmadığını söyleyip duruyorlar

Türkiye'de en üst düzeyde birileri Gazze'den bu tür atışların yapılmadığını söyleyip duruyorlar; ama gerçekler tabii böyle değil... Bunlar bizlere inanmıyorlarsa ilgili kaynaklara bakabilirler. Nitekim güvenilir bir kaynak olan The Financial Times'a göre, 'Dökme Kurşun'un sona ermesinden bu yana Gazze'den İsrail'e 280 roket ve havan mermisi düşmüş bulunuyor. Bu köşede birkaç kere yazdığımız gibi İsrail söz konusu roketler ve havanları bugün için durdurabilecek bir çareye sahip değil. Roket ve havan ateşi karşısında geçen mart ayında bu köşede söylediğimiz gibi misillemelerine devam edecek.

Fikret Ertan

http://zaman.com.tr/yazar.do?yazino=938349&title=demir-kubbe-ve-onemi

Herkesin meşrebine göre seçerek nefret ettiği bir ‘Yahudi’ imgesi

Bu süreçte toplumun zihin haritalarına ‘Siyonist’ten ‘emperyalist burjuva Yahudi’ye, ‘bizi arkamızdan vuran Yahudi’den ‘Allah'ın lanetlediği İslam düşmanı Yahudi’ye, ‘ülkeyi yöneten İttihatçı Yahudi’den ‘Kemalist rejimin işbirlikçisi Yahudi’ye kadar, herkesin meşrebine göre seçerek nefret ettiği bir ‘Yahudi’ imgesi yerleştirilmişti.

Yunus Emre Kocabaşoğlu

http://bianet.org/biamag/azinliklar/119363-kirilma-noktasi-1-sol-liberal-islami-ittifak

Haftanın anısı

İmanlı bir Yahudi : Simon Nayman

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=169619

Eskilerden

Yumurta Hırsızı

Dün saat 11 kararlarında Galata’da Doğruyol’da bakkal Sabatay’ın dükkânına bir şahıs gelir. Bakkal bu sırada bir iş için dışarıya çıktığı için kızını dükkânda bırakır. İşte bu sıralarda Beyoğlu’nda Pangaltı’da Bayır Sokağı’nda kunduracılık ettiğini beyan eden Hayık dükkâna gelerek çocukta üç okka soğan ister. Acemi bakkal soğanı tartmakla meşgul iken Hayık da yanındaki sepette bulunan yumurtaları birer birer cebine nakletmeye başlar. Yumurtaların böyle nakl-i mekân ettiğini çocuk görür ise de korkmuş olmalıdır ki ses çıkaramaz.

Mamafih bakkalın karşısında nöbet bekleyen Voyvoda polis memurlarından Hasan Basri Efendi merkumun halini görerek tarassuta başlar. Hayık aşırdığı yumurtaları kafi görmüş olmalı ki ehemmiyetsiz bir şeyi vesile ile soğanları almadan dükkandan çıkar. Fakat bakkal bırakır mı? Feryadı koparır zaten herifin dükkândan çıkmasına intizar eden Hasan Basri Efendi de Hayık’ın yakasına yapışır. Voyvoda Karakol’una götürerek üzerinin taharrisinde on beş adet yumurta, Adapazarı tereyağından iki paket ile otuzu mütecaviz anahtar ve bir o kadar da resimli kartpostallar zuhur eder. Merkum isticvab olunur. Nihayet itiraf-ı cürüm eder. Merkum ba-jurnal Beyoğlu Mutasarrıfıiyet-i aliyesine götürülmüştür.

Tercüman-ı Hakikat Gazetesi - 21 Aralık 1907

http://hasanrua.wordpress.com/2009/10/20/yuzyil-oncesinden-iki-gazete-haberi-kucuk-ayyas-ve-yumurta-hirsizi/

Haftanın tavsiyesi

Diyalog

İzmir Türk Musevileri e-Haber Bülteni – Revista Digital de los Judios Turkanos de Izmir

Elektronik üyelik için : members.diyalog@yahoo.com

Haftanın bilgisi

Yahudi penisilini

Herkesin kendi favori yiyeceği vardır ama genellikle hiçbir konuda fikir birliğine varamayan Yahudilerin hemen hepsi, tavuk çorbasının her şeyin çaresi olduğunu kabul eder. Tavuk çorbası Yahudi penilisinidir, muhtemelen de Yahudilerin neden Avraam’ın zamanından beri hayatta kaldığını açıklar. Geleneksel olarak her Şabat yemeğinde sunulan bu “ilacın” sırrı nedir?  En yeni bilimsel bulgular etkinliğini teyit etse de kimse daha sırrını çözememiştir.  İsterseniz plasebo deyin.

http://www.sevivon.com/aile/mutfak.asp

Facebook'ta Paylaş
Yazar İzak BARON
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008