gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Mısır, Gazze sınırına duvarörüyor
Mısır, Gazze sınırına duvarörüyor

Kaçakçılık tünellerini kapatmayı düşünen Mısır, Gazze sınırını çevreleyen yer altı ve üstü duvarının inşasına hızla devam ediyor. Gazze’deki kaynaklar bu duvarın Hamas’ı devirme planının bir parçası olabileceğinden korkuyor

Hamas yetkilileri Mısır’ın Gazze sınırı boyunca inşa ettiği yer altı-üstü duvarından duydukları endişeyi saklamıyor. Mısır’ın inşa edeceği duvarın 18 metre derinliğinde ve 10 km uzunluğunda olması Gazze’nin önemli kaynaklarından biri olan kaçakçılık tünellerini tehdit ediyor.

Hamas bu duvarın tamamlanmasıyla FÖY, Mısır ve İsrail’in üçlü kuşatmasının tamamlanacağından korkuyor. İnşaatın tamamlanması ile Hamas’a bağlı grupların, özellikle İsrail donanması sahilleri sıkı gözlem altında tutarken, silah kaçırması çok zorlaşacak.

Gazzeliler bu duvara karşı Arap kamuoyu baskısını ve Arap arabuluculuk yaklaşımlarını denemiş olsa da Mısır yönetiminin tavrı değişmedi.  Mısır mahkemelerinde inşaatın durdurulması umuduyla açılan çeşitli davalar sonuçsuz kalmıştı.

Gazze Şeridi’ndeki kaynaklar bu duvarı kapsamlı yeni bir Filistin-İsrail diplomatik sürecinin ilk aşaması, İsrail’in askeri tehdidinin bir parçası olarak görüyorlar.  Mısır veya Filistin açısından bakıldığında Hamas’ın devrilmesi için Filistin-İsrail ve Mısır’ın ortak işbirliği gerekiyor. Duvar inşaatla, böylesine bir işbirliği ilk kez bu kadar net görülüyor.

Mısır yönetimi kaçakçılarla mücadele etmek ve hareket kabiliyetlerini sınırlamak amacıyla Refah’ta hareketliliğini arttırıyor. Mısır ordusu son dönemde bölgedeki varlığını giderek daha fazla hissettiriyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Kaçakçılık tünellerini kapatmayı düşünen Mısır, Gazze sınırını çevreleyen yer altı ve üstü duvarının inşasına hızla devam ediyor. Gazze’deki kaynaklar bu duvarın Hamas’ı devirme planının bir parçası olabileceğinden korkuyor

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008