gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
ABD’den İsrail’e göç rekor düzeyde

2009 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nden İsrail’e göç, 2008 yılına oranla yüzde 19 artış gösterdi. 2009 yılında, Kuzey Amerika kıtasından ABD dahil toplam 3,767 kişi göç etti. 2008 yılında İsrail’e gidenleri sayısı ise 3,124 idi.

Jewish Agency for Israel kuruluşu, 2009’da Kuzey Amerika’da ulaşılan rakamların, son 36 yılın en yüksek sayısı olduğunu belirtti.

Geride bıraktığımız yıl içinde Kuzey Amerika’dan göç eden göçmenler çeşitli programlara katılarak İsrail’e ayakbastılar. 300 kadar kişi kibbutz’a katılırken, yaklaşık 90 kişi de Ulpan Etzion’a katıldı. Göçmenlerin 200 kadarı ise İsrail’de yüksek öğretime başladı.

Önümüzdeki hafta 200’ü Kuzey Amerika’dan olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden toplam 410 Yahudi’nin İsrail’e göç etmesi bekleniyor.

ABD’de Holokost İnkârcısı Öğretmen

ABD’nin Nevada Eyaletinde öğrencilerinin önünde Holokost’u inkâr eden öğretmenin görevinden alınmayacağı açıklandı.

Beden Eğitimi öğretmeni olan Lori Sublette, sınıf içinde öğretmenlik yapmak yerine evden çalışacak. Bu durum soruşturma bitene kadar devam edecek. Sublette, maaş almaya ve haklarını korumaya devam ediyor. Nevada Eyaleti yasalarına göre profesyonellik dışı davranışlar öğretmenleri işten çıkarmak için yeterli sebep sayılmıyor. Öğretmenlerin işine son verilmesi için aynı hatayı birden fazla tekrar etmeleri gerekiyor.

Kasım ayında Sublette, okula bağlı olan ancak okul dışı aktiviteleri sırasında öğrencilerine Nazilerin milyonlarca Yahudi’yi öldürebilecek bir teknolojiye sahip olmadığını söyledi. Öğrenciler Sublette’nin bu sözlerini ailelerine aktardılar. Öğrenciler ayrıca Sublette’nin tarih kitaplarında Holokost’un değiştirildiğini ve çarpıtıldığını söylediğini iddia ettiler.

Basında çıkan haberlere göre Sublette sadece bir ebeveynden özür dilediğini, sadece kendi fikrini belirttiğini ve Holokost’u inkâr etmediğini sözlerine ekledi.

Nevada yetkilileri sekiz yıl öğretmenlik yapan Sublette’nin sicilinde uygun olmayan davranışlardan uyarı alıp almadığını araştırıyorlar, ancak söz konusu bilgiler özel olduğu için bu konuda herhangi bir yorumda bulunmuyorlar.

Facebook'ta Paylaş
Yazar İzi Darsa Boston Güncesi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008