gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
VAYHİ İSİMLER VE BERAHALAR...

Toplanın.  Toplanın ve bir araya gelip dinleyin. Konuşan babanız İsrael’i dinleyin Yaakov’un çocukları” (49/1-2)

 

Talmud Uktsin faslının sonunda sadece bir kavramın gerçek anlamda bir beraha yani kutsama olduğunu söyler. Bu da sadece barıştır. Bu berahayı kendilerine vermek için Yaakov iki kez ne yapmaları gerektiğini bu pasukta söylemiştir. “Toplanın”, “Bir arada olun.” Ayrılıklar, farklılıklar, anlaşmazlıklar bu berahaya yani barışa her zaman zarar verebilir.

İlginç bir şekilde Yaakov çocuklarını kutsamak üzere iken iki ismini de kullanır. Yaakov ve İsrael. Yaakov ona doğumda verilen isimdir. Çünkü o Esav’ı kendisine zarar vermek isteyen Esav’ı topuğundan yakalamış, doğmayı başarmıştır. Bu isim onun genetik ve potansiyelini gösteren ismidir. İsrael ismi ise melekle olan güreşinden sonra kendisine Tanrı tarafından verilen adıdır. Bu isim Yaakov’un başarılarını,  yeteneklerini insan ve insanüstü olan gücünü gösterir.

İlginç olan bir diğer şey ise Yaakov’un berahasını her çocuğun karakterine göre vermesidir. Çocuklarını çok iyi tanıyan Yaakov bu şekilde onlara gerekli olan berahayı bunu kullanarak vermek istemiştir. Hepsinin potansiyel gücünü ve yeteneklerini bilen Yaakov bunu en iyi şekilde kullanmaları ile ilgili beraha vermiş onlara sağlık ve zenginlik gibi berahaları vermemiştir. Dr. Twersky bir insanın potansiyeli ile ilgili beraha vermenin ona yapılacak en büyük iyiliklerden biri olduğunu ifade eder.

Burada anne baba olarak bizlere çok önemli bir mesaj vardır. Her anne baba çocuğunun çok iyi yerlere gelmesini ister ve bunun için de bazen çocuğunu zorlar. Bu durum anne ve babaların çocuklarının potansiyelini bilememelerinden ileri gelebilir. Aslolan çocuklarımızı çok iyi tanımak onların potansiyellerinin ulaşabileceği en iyi noktaya gelmeleri için en büyük desteği vermektir.

Yaakov en kısa tanımıyla duasına herşeyin özünü taşımıştır. Yaakov ismi ile bir kişinin potansiyelinin en üstüne ulaşması için beraha vermiş, İsrael ismi ile de birlik – beraberlik, kardeşlik, başarı ve çalışma yeteneği konusundaki kutsamalara imza atmıştır.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Rav İzak ALALUF Bu Hafta Peraşa
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008