gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
'X,Y,Z kökenli'

Bu sene Hanuka dolayısıyla nedenini anlayamadığım bir uyanış var. Bu kutlamalar, bayram arifesinde cemaat bireyleri arasında başladı. Düşünemediğim kadar e- posta geldi. Ardından geniş toplumdan dostlar telefon ederek, Hanuka Bayramı’nı kutladılar. Hem de önce internetten içeriğini öğrenip bilinçli bir şekilde aradılar. Keza eşim de cep telefonundan sayısız mesaj aldı. Hayırlara vesile olsun. İnşallah diğer bayramlarımızda da benzer coşkuyu yaşarız.

Gerçi tesadüf eseri, ben de aynı günde birkaç kez hanukiyanın yakılmasına tanık oldum. Birinci gün Cuma’ya denk geldi. Mumlar Şabat’tan önce yakılması gerektiğinden hanukiyayı, bir erkek ve on kadın, Şalom’da aydınlattık. Eşim oğlumla evde yaktı. İçim burkuldu aslında. Zira, bir oğlum zaten şehir dışındaydı ve hanukiyanın etrafında bütün aile fertlerinin bulunması benim için çok önemlidir. O mumların eve farklı bir ışık yaydıklarına inanırım.

Pazar günü gittiğim bir dost düğününde hanuka mumlarını damada yaktırdılar. Hoş bir güzellikti. Akşam evde kendi hanukiyamızı yaktık.Her akşam farklı renkte mumları hanukiyaya yerleştirmek, biri tam yerleşmediyse, altını ısıtıp oturtmak çok keyifli bir ritüeldir. Gece, düğün yemeği öncesinde mekanın ortasına yerleştirilen hanukiyayı Hahambaşı Rav İsak Haleva yaktı ve bütün salon bir ağızdan duasını söyledi. Doğrusu bugüne kadar ne bir günde üç kez mum yaktım, ne de bu denli neşeli Hanuka kutlaması yaşadım. Makabi’lerin bile kulağı çınlamıştır...

***

Çocuklarımın arkadaşlarının başarılarıyla her zaman gurur duyarım. Geçtiğimiz haftalarda gazetelerde yayınlanan bir haber köşe yazarlarına da konu oldu. Leo Halepli, 28 yaşında, dört lisan bilen, çok yönlü bir genç. Oğlumla ilkokulda sınıf arkadaşıydılar. Annesini de tanıdığım için zaman zaman haberlerini alıyordum. Leo ile ilgili haber Türkiye’yi AB’ye taşıyacak ekipte yer alacak olmasıydı.Benim tepkim gazetelerde veriliş şeklineydi. “Cumhuriyet tarihinde devlet kadrolarında alacağı kritik görevle bir ilk olacak. Ermeni kökenli Türk vatandaşı Leo Halepli, merakla beklenen son engeli aştı...” İyi  bir haber de olsa, kötü bir haber de olsa ‘x, y, z kökenli’ olmaktan bir türlü kurtulamıyoruz.

Leo Halepli, AB Genel Sekreterliği’nin yazılı ve sözlü sınavlarını başarıyla geçti. Ve Türkiye’yi diplomatik anlamda da AB koridorlarında temsil edecek kadrolarda yerini almış oldu.

Leo’nun aile işini sürdürmek gibi bir seçeneği de vardı. Ne istediğini bilmek, kendine güvenmek başlı başına bir başarı. Yolun açık olsun Leo.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008