gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Beyaz Saray'da Hanuka partisi

Her yıl Beyaz Saray’da yapılan Hanuka partisi bu yıl ABD Başkanı Barack Obama tarafından da tekrar ediliyor. Ancak davetli listesi 800 kişiden 400 kişiye düşürüldü.
İlk defa Bill Clinton tarafından tarafından düzenlenen Beyaz Saray’daki Hanuka partisi George W. Bush zamanında da büyüdü. Geçen sene davetlilerin sayısı 800 kişi iken bu yıl bu sayı yarı yarıya azaldı.
Obama ilk mumu Cuma günü yakmaya hazırlanırken Çarşamba akşamı ise Hanuka partisini vermeye hazırlanıyor. Yaşanan ekonomi kriz yüzünden gönderilen davetiye sayısının geçen seneye oranla yarıya düşürüldüğü belirtildi.
Bush’un Yahudiler ile bağlantısından sorumlu kurmayı Tevi Troy, Obama’nın bu kararını sert bir şekilde eleştirerek Obama’nın Yahudilere karşı olan tutumunu sertleştirdiğini ve ABD-İsrail ilişkilerini gerdiğini söyledi. Troy davetlilerin sayısının düşürülmesinin büyük çerçevede bakıldığında bunun çok önemli olmadığını ancak uzun vadeli politik geleceğinin Yahudilere karşı olan bir tutumunun sonucu olduğunu söyledi.
Ulusal Yahudi Demokrat Konseyi lideri Ira Forman, Troy’un görüşüne katılmayarak yaşanan ekonomik krizin ortasında davetli sayısının tartışılyor olmasını doğru bulmadığının altını çizdi.

CHELSEA CLINTON BİR YAHUDİ İLE EVLENİYOR
Geçtiğimiz haftalarda ABD eski Başkanı Bill Clinton ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary’nın kızları Chelsea Clinton, bir Yahudi olan Marc Mezvinsky ile evlenme kararı alarak nişanlandı.
Mezvinsky ailesi de ABD’de politikaında rol almış kişiler. Marc’ın babası olan Ed Mezvinsky, Iowa eyaletini Washington’da Temsilciler Meclisi’nde temsil etmekteydi. Ancak daha sonraları dolandırıcılık suçu yüzünden yıllarca hapis cezası çekti. Marc’ın annesi ise Pennsylvania eyaletini Temsilciler Meclisi’nde ise sadece bir dönem temsil etti. Marc’ın amcası Norton Mezvinsky ise akademik dünyada İsrail karşıtı görüşleri ile tanınıyor
Iowa’da büyüyen Ed Mezvinsky Temsilciler Meclisi’ne ilk adaylığını koyduğunda seçimi kaybetmesinin ardından 1972 yılında ilk defa ABD Kongresi’ne seçildi. İki dönem Temsilciler Meclisi’nde bulunan Mezvinsky 1980 yılında Pennsylvania’ya taşınmasının ardından Iowa’dan seçilme şansını kaybetti. Mezvinsky’nin ABD Kongresi’nde bulunduğu süre içinde Yahudi kimliğinden gurur duyduğu ve birçok Yahudi temsilcinin aksine Yahudilik ile ilgili olan meseleleri tartışmaktan kaçınmadığı belirtildi. İlerleyen yıllarda dolandırıcılık suçu yüzünden 80 ay ceza evinde kalan Mezvinsky, 2008 yılında tahliye oldu. Toplam on bir çocuğu olan Mezvinsky birçok çocuğunu ülke dışından evlat edindi. Mezvinsky çifti ise 2007 yılında boşandı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar İzi Darsa Boston Güncesi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008