gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Dario Moreno Ödülü Ajda Pekkan ve Enrico Macias’ın
Dario Moreno Ödülü Ajda Pekkan ve Enrico Macias’ın

40 yıl aradan sonra ikinci kez verilen Dario Moreno Ödülü’ne Ajda Pekkan ve Enrico Macias layık görüldü

1968 yılında aramızdan ayrılan, Türkiye’nin yurt dışında müziği ile adını duyuran İzmir doğumlu Dario Moreno, ölümünden yıllar sonra adına verilen bir ödülle yine gündeme geldi.
Moreno’nun dostu, yakın arkadaşı Erkan Özerman tarafından hayata geçirilen ve ilki 40 yıl önce verilen ödüllere o yıllarda Fransa ayağında Jacques Brel Türkiye ayağında ise Esin Afşar layık görülmüşlerdi. 
5 Kasım Cumartesi akşamı Fransız Kültür Merkezi’nde Özerman’ın organize ettiği ödül töreninde Kültür ve Turizm Bakanı ve Türkiye ayağında jüri üyesi olan Ertuğrul Günay bir konuşma yaptı.  Günay, Fransız ve Türk tarafların, kendi gönüllerindeki büyük sanatçılara bu ödülü verdiğini ifade ederek “Moreno bir Akdenizli, bir Türk, bir Fransız, bir dünya insanıydı. Dario Moreno, bizim topraklarımızda doğmuş, ismini bütün Akdeniz’de duyurmuş değerli bir sanatçıydı. Türkiye’nin güzelliklerini dünyaya tanıtmak adına çok önemli görevler yaptı” dedi. Günay ayrıca her iki ülkenin jürilerinin de çok olumlu kararlar verdiklerine dikkat çekerek, “Moreno bir Akdenizliydi, Pekkan ve Macias da öyle. Bu ödül yıllar sonra bir kez daha onları aynı sahnede buluşturdu” dedi.
40 yıl  önce ödüle layık görülen Esin Afşar’ın  “Dario Moreno hayatı süresince her gittiği yerde ve ortamda Türk olduğunu gururla ifade ederdi. Uluslararası etkinliklerde kendisi için Fransız Bayrağı konulduğunda bunun derhal Türk Bayrağı ile değiştirilmesini isterdi” sözleri dikkat çekti.
Pekkan ise, müziğin ülkeler arasında bir köprü vazifesi gördüğünü dile getirdi ve bu ödüle layık görülmüş olmaktan onur duyduğunu söyledi. 
 Enrico Macias Fransa’ya gittiği ilk yıllarda büyük destek gördüğü, kariyerini borçlu olduğu Moreno’yu övdüğü konuşması sırasında bir anısını paylaştı. Dario Moreno  Paris’te sahne  aldığı yıllarda hiçbir zaman genç bir erkeğe kadrosunda yer vermezmiş. Moreno’nun menajeri  çok genç olan Macias’ı, paraya ihtiyacı var olduğu gerekçesiyle işe almış. O da, yaklaşık aynı yollardan geçtiği ve bir Akdenizli olması sebebiyle Macias’a görev vermiş. Birkaç zaman sonra Moreno sahnede çok alkış alan bu genç ile tanışmak istemiş.  Tanıştıktan sonra da kendisine ‘bana senin için paraya ihtiyacın var demişlerdi. Ancak parmağında pırlanta taşlı bir yüzük görüyorum’ demiş.  Macias ise “tek varlığım kayınpederimin hediyesi olan bu yüzük” şeklinde yanıtlamış…
Macias, kendisine sanat yolunu açan Moreno’yu hala sevgi ve saygıyla anıyor…

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008