gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yahudi kuruluşları sağlık reformuna tepkili

Birçok Yahudi kuruluşu, 7 Kasım’da Amerikan Temsilciler Meclisi’nden geçen sağlık reformu yasa tasarısı için tepkili. Yasa tasarısı kürtaj olmak isteyen kadınları sigorta kapsamına almamakta. Buna göre kürtaj masrafları hastaların cebinden ödenecek.
Yahudi kuruluşları Senato’ya gelecek olan yasa tasarısını ve tasarının son halini onaylayacak Kongre’ye sağlık reformu yasa tasarısının kürtaj olmak isteyen kadınları da dahil edilmesi için yoğun çalışmalar sürdürmekte.
Joint Action Committee’nin direktörü olan Marcia Balonick “Sağlık reformunu çok kuvvetli bir şekilde destekliyoruz ancak kadınların da haklarının çiğnenmesine de göz yumamayız” dedi. Joint Action Committee, üreme özgürlüğü, din ve devlet ayrılığını ve ABD-İsrail ilişkilerini desteklemekte.
ABD’deki yasalara göre devlet, tecavüz ve anne sağlığına zarar verilebilcek gebelik hariç hiçbir şekilde kürtaj için bir fon vermemekte.
National Council of Jewish Women Direktörü Sammie Moshenberg ise yasa tasarısının her ne kadar kürtaja devlet yardımı sağlamasa da halen bu yasa tasarısını desteklediklerini ve bu yasanın sağlık hizmetlerine çok büyük bir katkısı olacağını söyledi. Moshenberg “Bu sürecin en başından bu bu yana tartışılacak konular arasındaki sıralamada en aşağıda olduğuna inandık” dedi.

Yahudilere karşı nefret suçları artış gösterdi

FBI’ın son raporuna göre 2008 yılında ABD’de yaşayan Yahudilere karşı nefret suçları 1,013 rakamına ulaştı. Bu rakam 2007’ye göre daha yüksekken 2001 yılından bu yana en yüksek rakamı oluşturdu.
Geçen hafta yayınlanan rapora göre din yüzünden yapılan nefret suçlarının toplam sayının üçte ikisi Yahudilere karşı yapıldığı belirtildi.
ABD’de Yahudi karşıtlığuı tüm zamanların en düşük seviyeye gerilemesinin ve Yahudi karşıtlığı oranının yüzde 12’ye gerilemesinden dolayı nefret suçlarının Yahudilere karşı artması şaşkınlık yarattı.
Uzmanlar bu rakamın artmasının sebebi Yahudi kuruluşlarının her tür saldırıyı diğer cemaatlere oranla daha fazla ihbar etmesinden kaynaklandıklarını söylediler.

Facebook'ta Paylaş
Yazar İzi Darsa Boston Güncesi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008