gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Dini liderlerin ekonomik krize bakışı
Dini liderlerin ekonomik krize bakışı
Active Academy tarafından düzenlenen Yedinci Uluslararası Finans Zirvesi bu yıl ikinci gününde üç dinin liderlerine ev sahipliği yaptı

Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva, İstanbul Rum Patriği Bartholomeos, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı’nın konuşmacı olduğu “Kriz ve Değer Yargıları” başlıklı oturumda liderlerin ortak görüşü, yeni ahlak ve adaletli gelir dağılımı oldu. Öte yandan, liderler krize artan tüketim tutkusu, kazanma hırsı ve zengin-yoksul arasındaki adaletsizlikle ahlaki çöküşün sebep olduğu konusunu ele aldı. 

Oturumda söz alan Rav İsak Haleva, “Anlayabilen anladı, anlayamayan da anlamak zorunda kaldı ki, şirketlerini şişirilmiş bilançolarla kârlı gösterip, milyon dolarları ceplerine indiren ultra CEO’lar artık devrini tamamlamalı ve ekonomin çöp tenekesine atılmalıydı” dedi.

Haleva açıklamasına “O halde soruyorum; bu krizden yeni ve evrensel bir ahlak anlayışının oluşturulması için yeterli dersleri çıkarabiliyor muyuz? Böyle bir ahlak anlayışının elbirliğiyle oluşturulmasının zamanı geldi de geçti mi? Bunu biz yapabilecek miyiz yoksa bunu başkalarından mı bekliyoruz?” diyerek devam etti.

Hahambaşı konuşmasını Yahudi kaynaklarından “Eğer ben bana el vermezsem bana kim el verir ve eğer şimdi değilse ne zaman?” alıntısıyla tamamladı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008