gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Limmud’da dünyaca ünlü bir isim: DAVİD HARRİS
Limmud’da dünyaca ünlü bir isim: DAVİD HARRİS

Bu yılki Limmud Festivali’nin açılışını, Yahudi dünyasının ünlü ismi, AJC Başkanı David Harris yaptı

2009 Limmud’un açılışını, dünyanın en etkin Yahudi kuruluşlarından Amerikan Yahudi Komitesi (AJC) Başkanı David Harris yaptı.14 Kasım Cumartesi gerçekleşen açılış gecesindeki Harris’in konuşmasına ilgi büyüktü. Ulus Oditoryumu’nu tamamıyla dolduran kalabalık bir seyirci topluluğuna seslenen Harris’in konuşmasının başlığı “Küresel Zorlukların Avukatlığı” idi.

Konuşmasına, 20.yüzyılın başında AJC’nin kuruluşunu kısaca anlatarak başlayan Harris, içinde bulunduğumuz dönemin hem ‘çok iyi’ hem de ‘çok kötü’ olduğunu dile getirdi. Harris, “Zorluklarla geçirilmiş binlerce yıllık bir tarihin ardından, hâlâ hayattayız. Bizler sadece ‘kurtulanlar’ değiliz, biz ‘gururluyuz’. Bunun için, kutlamalıyız,” dedi. Geleceğe ümitle bakmamız gerektiğini vurgulayan Harris, “Şu anda bir okuldayız; okul geleceğe yatırım demektir. Eğer bir toplum geleceğe yatırım yapıyorsa, geleceğe ümitle bakıyordur,” yorumunu yaptı.

Eylül ayında Birleşmiş Milletler toplantısında Türkiye Dışişleri Bakanı ile bir araya geldiğini belirten Harris, Davutoğlu ile İsrail’i konuştuklarını belirtti: “Sayın Bakan bana sordu; ‘Peki İsrail gerçekten barış istiyor mu?’ Benim kendisine yanıtım, ‘Sayın bakan yeryüzünde Yahudiler’den daha fazla barış isteyen bir toplum, İsrail’den daha fazla barış isteyen başka bir ülke yoktur,’ oldu.”

İran’ın, dünyanın karşılaştığı en büyük meydan okumalardan biri olduğunu belirten Amerikalı konuşmacı, daha sonra ise antisemitizm sorununa değindi. Harris, antisemitizmin her zaman Yahudilerle başladığını ancak tarihin ortaya koyduğu gibi, Yahudilerle son bulmadığı, demokratik ideallere zarar verdiğini hatırlattı.

David Harris kimdir?

1990 yılından beri Amerikan Yahudi Komitesi’nin üst düzey yöneticisi konumunda olan David Harris, Yahudiliğin dünya çapındaki lider savunucularından biridir. Dünyanın dört bir yanında, antisemitizmle mücadele, Yahudi cemaatlerinin durumlarının gözlenmesi, İsrail’in konumunun iyileştirilmesi, dinler arası anlayışın arttırılması gibi konularda uğraş veren Harris, bir milyon Rus Yahudisinin İsrail’e göçünde ve Etiyopyalı Yahudilerin operasyonla kurtarılmasında rol oynadı. Bulgaristan, Fransa, Almanya, Letonya, Polonya ve Ukrayna tarafından onurlandırılan Harris, dünyanın en prestijli forumlarına da konuşmacı olarak katıldı. Etkili bir yazar ve yorumcu olan David Harris’in, 35 milyon kişi tarafından dinlenen bir radyo programı ve uluslararası konulara bakışını anlattığı bir blogu var.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Bu yılki Limmud Festivali’nin açılışını, Yahudi dünyasının ünlü ismi, AJC Başkanı David Harris yaptı

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008