gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
LİMMUD için ne dediler?
LİMMUD için ne dediler?

YOMİ KASTRO:  Katılımcı olarak, Limmud’u bu sene her zamankinden daha profesyonel buldum. Sunum yaptığım odada cihazdan kalem kağıda hatta lazer point’ime kadar her şey hazırdı. Bu güne kadar sunum yaptığım hiçbir yerde bu denli iyi bir hazırlıkla karşılaşmadım. Ziyaretçi olarak ise bu sene daha zor bir Limmud. Çünkü konuşmacılar çok iyi seçilmiş ve aynı zamanda paralel oturumların sayısı çok artmış. Karar vermekte güçlük çekiyorum. Limmud’u hazırlayanlardan ricamız, bu zorluğu azaltsınlar, paralel oturumlar belki daha uzun bir süreye yayılarak yapılsın ama paralellik azaltılsın belki bu sayede hepsinden daha iyi yararlanırız. Ama her şeye rağmen çok başarılı bir girişim.

JAK KAYA: Çok ilginç bir oluşum. O kadar güzel çeşitlendirilmiş ki,  her sene İzmir’den özel olarak geliyorum. İzmir’den 12 kişi katıldık diye biliyorum ama belki fazlası da vardır. Konuşmacılarımız da var. İzmir’in kendi çapında büyük katılımı var diyebilirim.

DANİ BENREYTAN: Çok başarılı bir organizasyon. Devam etmesini diliyorum. Çok farklı konularda sunumlar yapılıyor. İnsanlararası iletişim açısından da çok önemli. Farklı bir perspektif açtı. Alanımın dışında birçok konuda bilgi edinebileceğim bir ortam olduğu için de benim için önemli bir gün.

MİŞEL BENREY: Çok güzel bir etkinlik, organizasyon fevkalade başarılı. Yalnız odalarda çok büyük gruplar var. İnsan boğuluyor. Kalabalık olacağı öngörülen konuşmacıları daha geniş mekânlara taşımak mümkün mü? Yemek güzeldi, karnımız da doydu. Allah nice senelere nasip eylesin.

SİLVYO OVADYA: Kültürel açıdan bu gün büyük bir festival. Toplumda çok kişiye hitap etmesi, yaygınlaşması çok faydalı. Belki cemaatin kültürel alanlarında çalışanlar bu konulara daha yakın olabilirler, ancak özellikle getirilen yabancı politik konuşmacılar, genç nesillerin öğrenmeleri açısından önemli. Yaş ortalaması oldukça yüksek arzumuz, genç neslin Limmud’a daha fazla katılması.

RİVA KASTORYANO: Ben çok etkilendim. Tesadüfen öğrendim, hafta sonu da İstanbul’da bulunacaktım hemen kaydımı yaptırdım. Katıldığıma çok çok memnunum. Heyecan verici bir atmosfer. Yurt dışından Türkiye’de yaşananlara kötümser bakıyordum. Ne kadar daha burada yaşanabilinecek, bunun kavgası nasıl verilecek diye… Burada bir cemaatin varlığını gözlerimle gördüm ve ilişkiler çok güzel. Büyük bir aileymiş gibi... Bunu görünce ‘kolay kolay kaybolmaz gibi’ düşünmeye başladım. Dün akşamdan beri hem dinliyorum, hem insanların birbirlerine olan yakınlıklarını, selamlaşmalarını, sevgilerini heyecanla izliyorum. 38 senedir yurt dışında yaşayan bir insan olarak bunu görmek, benim bile bunun bir parçası olmam heyecanlandırıyor. Entelektüel açıdan büyük ilgi olduğunu salonların doluluğundan görüyorum. Herkes ilgiyle izliyor, programların altını çiziyor bütün bunlar çok güzel gelişmeler.

RİNA ESKENAZİ:  15 kişinin katıldığı bir konuşma yaptım. Çok keyifli geçti, çok memnun oldum. Ancak burada bir sorun var; dinlemek istediğim konuşmacıların saatleri çakışıyor. Belki iki güne yaymak lazım.

İZAK KOLMAN: Çok güzel bir gün geçirdik. O kadar çok seçenek vardı ki, tercihleri yapmakta çok zorlandık. Nereye gidelim konusunda zorluk yaşadık. Günün sonunda kültürel anlamda çok güzel bir gün geçirdiğimi ifade edebilirim.

CİNA ALKAŞ:  Her sene çok yorulduğumu zannediyorum. Ama günün sonunda hiç yorulmadığımı görüyorum. Acayip bir enerji var burada, o enerjiyle inanılmaz ve hoş bir zaman geçiriyorum. Heyecanlı ve zor bir gün olacağını düşünüyorum ama onun yerine keyifli, neşeli ve mutlu olarak ayrılıyorum buradan. Çok ama çok mutluyum bu kadar kalabalığı bir arada görmekten kıvanç duyuyorum. Ayrıca beraber çalıştığım ekibin de gerçekten çok başarılı olduğunu söylemem gerek.  1186 kişi katıldı.

RIFAT HASAN:   Muhteşem…  Bir rüya… Bundan daha güzel bir girişim olamaz. Muazzam fikir alışverişi olan bir ortam. Allah her sene yapmaya nasip etsin… Arkadaşlarımı da kutluyorum.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008