gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Mahmud Abbas, FÖY başkanlığına aday olmayacak
Mahmud Abbas, FÖY başkanlığına aday olmayacak

Geçtiğimiz günlerde, Filistin Yönetimi başkanlığı için yeni seçimlerin 2010 yılının Ocak ayında yapılacağını açıklayan Abbas, yeni seçimlerde aday olmayacağını belirtti

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Ocak 2010’da yapılması planlanılan seçimlerde yeniden aday olmayacağını açıkladı. Televizyonda yapılan bir söyleşide Abbas, İsrail ile yaşadığı barış sürecinin adaylıktan çekilme kararında etkili olduğunu açıkladı. Abbas konuşmasında İsrail ile barışın mümkün olduğunun tekrar altını çizdi.

Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Musa ise, Abbas’tan kararını tekrar değerlendirmesini istedi ve kendisini destekleme sözü verdi. Geçmişte Abbas birkaç kez istifa etme girişiminde bulunmuştu, fakat bu defa konuşmasında emekliliğinin ‘sahte’ olmadığını özellikle vurguladı.

İsrail Hükümeti konuyu Filistin içişleri meselesi olarak değerlendirdi ve resmi bir açıklama yapmaktan kaçındı. İsrail Dışişleri Bakanı Vekili Dani Ayalon, Filistin yönetimi ile İsrail ve ABD’nin yakından ilgilendiğini, sorumlu bir yönetimin önemli olduğunu açıkladı. İsmi açıklanmayan bir yetkili Netanyahu’nun Abbas’ı barış ortağı olarak gördüğünü de belirtti. Gazetelerde yer alan bir diğer haber Şimon Peres’in Abbas’ı arayarak emekliliğini engellemeye çalıştığı yönünde idi.

Öte yandan Obama yönetimi, başkanlığı bırakmasına rağmen Mahmud Abbas ile çalışmaya devam etmeyi umut ettiğini açıkladı. ABD Hükümet Sözcüsü Ian Kelly, Abbas’a saygı duyduklarını ve bölge için önemli rol oynadığına inandıklarını belirtti. Abbas, Clinton ile yaptığı görüşmelerde de karşılaştığı zorlukları ve politik yaşamına son vermeyi düşündüğünü dile getirmişti. Filistin lideri, iki devlet çözümüne ulaşmak için elinden geleni yapacağını da sözlerine eklemişti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Geçtiğimiz günlerde, Filistin Yönetimi başkanlığı için yeni seçimlerin 2010 yılının Ocak ayında yapılacağını açıklayan Abbas, yeni seçimlerde aday olmayacağını belirtti

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008