gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Moskova’ya kar bombası

İsrail’de eski Başbakan Yitshak Rabin ölümünün 14. yılında anılırken, İran’da ABD büyükelçiliğine yapılan baskının 30. yılı kutlandı.

Barack Obama, Rabin’in ölümünün yıldönümünde İsrail’e yolladığı mesajda Filistinlilerle barışa bir şans verilmesini istedi.

Bu arada İsrail Deniz Kuvvetleri İsrail’e gelmekte olan silah dolu bir şilep yakaladı. Silahların İran’dan geliyor olma ihtimali oldukça yüksek. Ancak doğal olarak İran, İsrail’de teröristlere dağıtılacak olan bu silahlardan sorumlu olmadığını bildirecektir.  Bu açıklama gerçeği ne kadar yansıtıyor bilinmez. Hizbullah’ın ve Hamas’ın oldukça büyük bir silah desteği aldığı yadsınamaz. Filistinlilere silah sağlayan dış güçler, silah yerine, eğitim ve gıda vermeyi deneseler Filistinlilerin daha hızlı  refaha kavuşmasını sağlayabilirler. Ancak bunu gerçekten isterler mi?

Bu arada bir sonraki Başkanlık seçimlerinde Mahmud Abbas’ın aday olmayacağını açıklaması Filistin Özerk Yönetimi’nde sorunlar yaratabilir. En azından Hamas dışında kalan Filistinlileri birlikte tutmayı başaran Mahmud Abbas’ın tekrar aday olmaması yeni bir liderlik yarışı ve haliyle yeni bölünmelere sebep olabilir.

Filistinliler içerisinde yeni  bölünmeler daha çok sorun ve barış sürecinden iyice uzaklaşma anlamına gelecektir.

İran’da ABD Büyükelçiliği’ne yapılan saldırının 30. yılı kutlanırken ülke içi muhalefet gösterilere başladı. Ancak demokrasiden pek de nasibini almamış ve muhalefete tahammülü olmayan İran yönetimi gösterileri sert bir şekilde bastırdı. İran’da gösterilerle veya muhalefetle bir yere varılacağına inananlar büyük yanılgı içerisindeler. Tabii İran içerisindeki muhalefete destek veren dış güçler de umduklarını zor bulurlar. Mevcut sistemin demokratik yollarla değişmesi veya tutum değişikliğine gitmesi ancak 40 sene sonra gerçekleşebilir. 

Bu arada Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in açıklamaları ürkütücü. Kolombiya ile savaş olasılığından bahseden Chavez ordusunu tetikte olmaya çağırdı.

Ahmedinecad’ın arkadaşı  olan Chavez’in nasıl bir planı olduğu bilinmez. Olası bir Venezüella – Kolombiya çatışmasının bu iki ülke arasında sınırlı kalmaması olasılığı yüksek. Orta Amerika’ya sıçrayacak bir savaş sadece bölgeyi değil tüm dünyayı etkileyecektir.

Barışçıl Başkan Obama’nın böyle bir savaşı istemeyeceği kesin ancak Kolombiya’ya yapılacak bir saldırıya ABD’nin kayıtsız kalması da olanaksız.

Bu arada Orta Amerika’da yaşanacak savaş ABD’nin dış politikasını ve önceliklerini  tekrar gözden geçirmesine sebep olabilir. Orta Amerika’da olacak bir savaşın bölgesel sonuçları kısıtlı olsa da küresel sonuçları  tahmin edilenden çok farklı olabilir.

***

ABD’liler yeni yeni domuz gribi aşısını piyasaya sürerken, Ruslar virüs çözümleyip aşıyı buldular bile. Bu hafta itibariyle Ruslar Rus aşısıyla aşılanmaya başlıyorlar. Bu arada Rusya’da domuz gribinin bir laboratuar virüsü olduğu görüşü hâkim.

Bu arada geçen hafta kar yağan Moskova’da  şimdi kardan eser yok. Moskova’da kar temizlemenin maliyetini hesaplayan Ruslar kar bombası  atarak kar yağmasını engelliyorlarmış. Kim bilir, belki de yakında insanlar mutlu olsun diye gökkuşağı da çıkarırlar...

Facebook'ta Paylaş
Yazar Alber Nasi Gündem albertnasi@yahoo.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008