gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
"Barışa EVET şiddete HAYIR"

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Yitshak Rabin’in suikastının 14. yıldönümünde İsrail halkına seslendi. Obama mesajında, “ABD ve benim yönetimim her zaman İsrail halkının yanında olacak” dedi

Obama’nın barış mesajları verdiği video ilk defa 7 Kasım 2009 Tel Aviv’deki Rabin Meydanı’nda (Kikar Rabin) Rabin onuruna düzenlenen gecede yayınlandı.

Video, Amerika ile İsrail’in yakın ilişkilerde olduğunun altını çizerken bütün partilere Ortadoğu’da kalıcı ve güçlü barış sağlanmasında yer almalarının ne kadar önemli olduğunu ve bunun Yitshak Rabin gibi devlet adamlarının güç ve cesaretlerini de onurlandıracağına inandığını belirtti.

Obama video mesajında şunları söyledi:  “İyi aksamlar (İbranice). Dalia, Yuval, tüm Rabin ailesi, Yitshak Rabin Merkezi ve onu seven herkese, bizi kardeşimiz Yitshak Rabin’i anma gününde bir araya getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bir kere daha bu trajedinin gerçekleştiği meydanı bir umut meydanına dönüştürdünüz. Bir kez daha mumlarınızın ışığı karanlığı bastıracak. Rabin’in ölümünün yasını tutacağımıza onun hayatından ilham almalıyız.

Yitshak hayatını İsrail’i savunmaya adamış cesur bir askerdi ve şunları söylemişti: Tek bir savaşta savaşmaktan keyif alırım; o da barış için yapılan savaştır.

Rabin ayrıca çok iyi bir koca ve babaydı da. Çocuklarına ve torunlarına daha iyi bir gelecek öngörüyordu. O gece de bu umutlu ‘barışa evet, şiddete hayır’ demişti. Dünyayı olduğu gibi görüyordu fakat nasıl olması gerektiğini de biliyordu. Bu düşüncelerle hepimizin ruhuna girdi. İsraillilerin, Filistinlilerin, Arap dünyasının ve hepimizin Ortadoğu’da barış için ne gerektiğini tekrar tekrar düşünmemize ön ayak oldu. Empati yeteneği ile çıkar çatışmalarında sadece kendi tarafını değil karşı tarafı da anladı. Hepimizi diğerlerinin amaçlarının bizimkilere benzediğini anlamaya zorladı. Adalet ve ilerleme, tüm insanlar için onurlu yasam ve en basit istek: barış ve güven içinde yasamayı istemek. Hepimizin kaderinin aynı olduğunu görecek kadar bilge miyiz?

Artık özel konuşmalarda birbirimize söylediklerimizi açıkça halkın önünde söylemek lazım. Filistinliler böyle umutsuz ve tehlikede hissettikçe İsrail gerçekten güvenli olamayacak. Filistin halkının devlet kurma hayali gerçekleştiğinde İsrail güvenliğini sağlayacak.

Tüm güvensizlikleri ve şüpheleri geride bırakarak, sıradan insanların günlük yaşamlarını düzeltmeye çalışanlara yardım edecek cesaretimiz var mı? Yitshak gibi bir barış askeri olabilir miyiz? Zor ama gerekli yolda yürüyüp sadece şiddetle cevap vermeye bilenlere rağmen devam edebilir miyiz?

Cevap evet olmalı. Evet, ilerleyeceğiz; evet, bu zorlukları yeneceğiz.

Buradan barış yanlılarına sesleniyorum. Sizin Amerika Birleşik Devletleri’nde ve benim yönetiminde her zaman bir ortağınız, yandaşınız olacak. Biz de bu yüzden agresif şekilde çalışıyoruz; yan yana barış içinde yaşayan iki devlet hayali için. Amerika’nın İsrail ile olan bağları hiç bir zaman kopamaz. Israil güvenliği söz konusu olduğunda hiç bir zaman başımızı çevirmeyeceğiz ve hiç bir zaman amacımızdan uzaklaşmayacağız: İsrail, Filistin ve Arap dünyası arasında uzun soluklu barış.

Yitshak Rabin, Mount Herzl’de diğer kahramanlarla birlikte yatıyor. Bu gece bize sevdiği şiirlerden biriyle mesaj veriyor Rabin. Düşen askerin hayatta kalanlara yakarışı: “Size ölülerimizi bırakıyoruz, onlara hak ettikleri anlamları verin.”

O korkunç kasım akşamı da Yitshak bize ölüsünü bıraktı. Şimdi onu, hayatını ve ölümünün anlamını devam ettirmek bize kalmış. Tanrı sizi ve tüm barış yanlılarını korusun.

Şalom.”

Facebook'ta Paylaş
Yazar Lara Abut
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Yitshak Rabin’in suikastının 14. yıldönümünde İsrail halkına seslendi. Obama mesajında, “ABD ve benim yönetimim her zaman İsrail halkının yanında olacak” dedi

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008