gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Katolik Kilisesi Nobelli yazar Jose Saramago’ya karşı
Katolik Kilisesi Nobelli yazar Jose Saramago’ya karşı

Nobel ödülü sahibi yazarın yeni kitabında Tevrat’ı moral açıdan olumsuz içeriğe sahip bir elkitabı olarak nitelemesi Portekiz’de tepki ile karşılandı

Yeni kitabı “Cain”in tanıtımı sırasında bir konuşma yapan 1998 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Jose Saramago, Tevrat olmasaydı insanlığın daha iyi durumda olacağını iddia etti. Roma Katolik Kilisesi ileri gelenleri 86 yaşındaki yazarı reklam amaçlı bir gösteri yapmakla suçladılar.

Jose Saramago’nun yeni kitabı Adam ile Havva’nın büyük oğlu Cain’in kardeşi Abel’i öldürmesini alaycı bir şekilde konu alıyor. Geçtiğimiz pazar günü Portekiz’in kuzeyindeki Penafiel kentinde gerçekleşen kitap tanıtım gününde Saramago kitabının Hıristiyanları gücendirmeyeceğini ileri sürerek, “onlar nasılsa Tevrat’ı okumuyorlar” şeklinde konuştu. Yazar, “Tevrat moral açıdan olumsuz içeriğe sahip, kültürümüzü ve yaşam şeklimizi büyük ölçüde etkileyen bir elkitabıdır. Eğer Tevrat olmasaydı her şey farklı olurdu ve büyük olasılıkla daha iyi insanlar olurduk” iddiasında bulunmaktan kaçınmadı.

Ayrıca, “Aklımızda yer eden gaddar, kıskanç ve tahammül edilemeyecek bir Tanrı’dır” sözleri ile Tanrı’yı da yeren Saramago, “Katolikler nasılsa Tevrat’ı okumuyor. Bu nedenle kitabım Katolik Kilisesi’ne sorun çıkarmaz. Kitap Yahudileri gücendirebilir ama bu da gerçekten umurumda değil” dedi.

Portekiz Rahipler Konferansı’nın Sözcüsü Peder Manuel Marujao kitabı kötü bir reklam kampanyası olarak nitelendirerek; “Jose Saramago gibi bir yazar eleştirebilir fakat hakaret etme hakkına sahip değildir. Özellikle o yazar Nobel Edebiyat Ödülü sahibi ise…”

Lizbon Yahudi Cemaati Sözcüsü Rav Eliezer Martino, Yahudi dünyasının Saramago’nun yazdıklarından şok geçirmeyeceğini ileri sürerek; “Çünkü Saramago Tevrat’ı bilmiyor, Tevrat’ın içeriği hakkında çok yüzeysel bilgiye sahip” dedi.

Yazar Jose Saramago 1992 yılında “The Gospel According to Jesus Christ” adlı kitabıyla Portekiz’de bir skandala yol açmıştı. Kitap, İsa’nın Maria Magdalena karşısında bekâretini yitirmesini konu edinmekteydi. O dönemde Saramago Portekiz’i terk etmiş, Kanarya Adaları’nda Lanzarote’ye yerleşmişti.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Nobel ödülü sahibi yazarın yeni kitabında Tevrat’ı moral açıdan olumsuz içeriğe sahip bir elkitabı olarak nitelemesi Portekiz’de tepki ile karşılandı

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008