gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Haftanın İzi
Haftanın İzi

Afrika

Nijerya: “Devlet başkanına bir şans veriyoruz”

Devlet Başkanı Umaru Yar’Adua’nın koşulsuz af önerisini kabul eden yüzlerce gerilla, liderleri Ateke Tom ve Farah Dagogo ile birlikte silah bıraktı. Bölgedeki ana gerilla örgütü Nijer Deltası Kurtuluş Hareketi adına yapılan açıklamada ise, örgütün yeni komutanlarla mücadelesini sürdüreceği kaydedildi.

Sudan: El Beşir yeniden aday

İktidardaki Ulusal Kongre Partisi, Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir’i gelecek yıl yapılacak devlet başkanlığı seçiminde yeniden aday gösterdi. Ülkede iki rakip kabile arasında çıkan çatışmada 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.  BM verilerine göre bu yıl benzer çatışmalarda 1200 kişi öldü.

Amerika

Arjantin: El Turco için tutuklama talebi

Arjantin’in “El Turco” lakaplı eski Devlet Başkanı Carlos Menem’in, “1994’te Yahudi Kültür Merkezi’ne düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturmayı engellemek” suçlamasıyla tutuklanması istendi. Başkent Buenos Aires’te gerçekleşen saldırıda 85 kişi ölmüş, 300 kişi yaralanmıştı. Savcı ayrıca Carlos Menem’in kardeşi ile eski istihbarat başkanının da tutuklanmasını talep etti.

Venezüela: Nükleer Chavez tehlikesi

Bolivya ziyareti sırasında demeç veren Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez, nükleer enerji üretmek için Rusya’dan, uranyum bulma konusunda da İran’dan yardım aldıklarını açıkladı.

Meksika: Son yedi ayda 311 cinayet

Ciudad Juarez’de uyuşturucu kartelleri arasında çıkan çatışmada sadece hafta sonunda 36 kişi öldürüldü.

Kurbanlar arasında, barda eğlenen beş genç ile aracında kırmızı ışıkta bekleyen bir kadının da bulunduğu bildirildi.

Honduras: Anlaşma sinyalleri

Ülkede 28 Haziran’da yapılan darbenin ardından başa gelen geçici hükümet ile devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya’nın gelecek hafta doğrudan olmasa da bir diyalog başlatmak için anlaşmaya vardığı bildirildi.

Asya

Gine: Gösterilerde kan döküldü

Cunta Lideri Musa Dadis Camara’nın devlet başkanlığına aday olması üzerine başlayan protestolar şiddet kullanılarak bastırılıyor. Şimdiye kadar resmi rakamlara göre 157 kişi hayatını kaybetti, 1250 kişi yaralandı.

Afganistan: Yılın en kanlı baskını

 Ülkenin güneyindeki operasyonlarla baskı altında kalan Taliban militanları, NATO güçlerini hedefleyen saldırısında sekiz Amerikan ve iki Afgan askerini öldürdü, çok sayıda polis memurunu kaçırdı.

Kuzey Kore: Nükleer denemeler

Kuzey Kore füze denemeleri sebebi ile 10-20 Ekim tarihlerinde doğu sahilleri açığını denizcilere yasak bölge ilan etti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ABD’nin, nükleerden arınmış bir Kore yarımadası için çalışmalarını sürdüreceğini açıkladı.

Pakistan: Taliban’a karşı savaş

Pakistan ordusu, Güney Veziristan’daki Taliban militanlarına karşı düzenlenen operasyonda bir Pakistan askeri ile yedi teröristin öldüğünü açıkladı.

Avrupa

Romanya: Hükümet düştü

Emil Boc liderliğindeki hükümet, ekonomide başarısız olduğu iddiası ile gerçekleştirilen güven oylamasında gerekli oyu alamayarak, düştü. 1989’da komünist rejimin yıkılışından bu yana ülkede ilk kez bir hükümet güven oylaması sonucu düşüyor.

Çek Cumhuriyeti: Lizbon Anlaşması

Lizbon Anlaşması olarak da anılan yeni AB Anayasasını durdurulamayan hızlı bir trene benzeten Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, imzalamak zorunda kalabileceğini açıkladı.

Ortadoğu

İran: İran Devrim Muhafızları’na yönelik intihar saldırısı

Pakistan sınırındaki Belucistan bölgesinin önde gelen yerel liderleriyle ordu yetkililerinin düzenlediği toplantıyı hedef alan saldırıda aralarında yedisi üst düzey komutan ve sivillerin de bulunduğu toplam 35 kişi öldü. Saldırıyı Sünni militan grup Cundullah üstlendi.

 Yemen: İsyan bastırıldı

Yemen’de hükümet kuvvetleri ile Şii Zeydi mezhebi üyeleri arasında, askeri kışlalarla güvenlik kontrol noktalarına girilmesi nedeni ile çıkan çatışmalarda 100’den fazla isyancının öldüğü, 280’den fazlasının yaralandı belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri: Nükleer program

Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zeyid El Nahyan, ABD’nin yardımıyla ülkede sivil bir nükleer program geliştirilmesiyle ilgili kanunu imzaladı. Kanunun Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun yönetmeliğine uygun olduğu belirtildi.

Haftanın sözü
"Venezüela ve Libya, aynı kaderi paylaşıyor, ortak düşmana karşı aynı mücadeleyi veriyor… Kazanan biz olacağız!"  
Muammer Kaddafi
Libya Lideri
Venezüela'nın Porlamar adasında buluşan Venezüela Lideri Hugo Chavez ile Libya Lideri Muammer Kaddafi anti-emperyalist mücadelelerinin altını çizdiler ve terörizmi yeniden tanımlamak gerektiğini belirttiler. İki lider, imzaladıkları terörle mücadele bildirgesi ile terörün yeniden tanımlanacağı uluslararası bir konferans çağrısında bulundular.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008