gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİNDE: Şimdi de dizi krizi
TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİNDE: Şimdi de dizi krizi

Türkiye-İsrail ilişkileri, Anadolu Kartalı hava tatbikatı krizinin ardından, TRT’de yayınlanan ‘Ayrılık’ dizisi nedeniyle de zor günler geçiriyor

Diziyle ilgili olarak Kudüs Türk Maslahatgüzarı Ceylan Özen’e rahatsızlığını bildiren İsrail yönetimi, Ankara Büyükelçisi Gabby Levy kanalıyla da diziye karşı tepkisini Dışişleri Bakanlığı’na iletti. Levy, Cuma günü geldiği Dışişleri Bakanlığı’nda dizide gerçekle bağdaşmayan görüntüler ve tahrik edici unsurlar bulunduğunu vurguladı. Görüşmenin ardından gazetecilere bir açıklama yapan Levy dizi nedeniyle İsrail hükümeti ve halkının duyduğu hayal kırıklığı ve endişeyi dile getirdiğini ifade etti.

İsrail notasının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da sert bir açıklama yaptı. Davutoğlu, “İsrail’in Gazze’deki saldırıları karşısında Türkiye olarak sessiz kalamayız. Gazze’deki trajedi devam ederken, bizim askeri bir görüntü vermemizi kimse bekleyemez. Gazze’deki trajedi duracak, barış çabaları hem Filistin hem Suriye- İsrail ayağında tekrar hayata geçirilecek ve en önemlisi barış psikolojisi bölgeye hakim olacak. Bizim istediğimiz bu,” dedi.

 

TURİSTLERİ ETKİLEDİ

‘Ayrılık’ dizisinin yayınlanması ve bunun İsrail kamuoyunda büyük ses getirmesinin ardından, İsrail’den Türkiye’ye yönelik rezervasyonların iptalleri başladı. Milliyet Gazetesi’nin haberine göre İsrail’den Türkiye’ye tur getiren bir şirketin yetkilisi, “Yakın tarihlerde iptaller yok, ancak yeni rezervasyonlar için yaptığımı görüşmeler ileri tarihlere ertelendi,” dedi. Haberde, 29 Ekim için, 500 kişilik bir grubun rezervasyonunu iptal ettiği belirtildi. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut da, Davos’dan sonra İsrail’den gelen turist sayısında %40 düşüş olduğunu, dizi krizinin de yeni rezervasyonları etkileyeceğini dile getirdi.

 

OLAY İRAN’A YARIYOR

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, konuyla ilgili yer verdiği makalelerinin birinde, bu durumun İran’a faydası olduğunu belirtti. Gazete, “İki ülke arasında giderek artan tansiyon, bölgesel istikrarı tehdit ediyor ve köktendincilere yönelik savaşı da kötü etkiliyor. Bu gerginlik aynı zamanda İran’ın nükleer programını durdurma çabalarına da zarar veriyor,” yorumunu yaptı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Türkiye-İsrail ilişkileri, Anadolu Kartalı hava tatbikatı krizinin ardından, TRT’de yayınlanan ‘Ayrılık’ dizisi nedeniyle de zor günler geçiriyor

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008