gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
"İsrail ve ABD yerleşimler sorununu çözdü"

Netanyahu’nun temsilcileri geçtiğimiz hafta Washington’da yaptıkları görüşmeler sonunda yerleşim bölgeleri sorununun önünü açtı. Obama’nın bundan sonra süreci hızlandırmak adına atılacak adımlar ile ilgili önümüzdeki hafta bir konuşma yapması bekleniyor

İsrail Başbakanı Netanyahu, resmi bir ziyaret için İsrail’e gelen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’ya Batı Şeria’daki yerleşim bölgeleri konusunda İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki görüşmelerin tamamlandığını bildirdi. Netanyahu İspanyol meslektaşına durumu “Amerikalılarla yerleşim bölgeleri sorununu çözdük,” şeklinde ifade etti. İsrail Başbakanı “Bundan daha fazlasını söyleyemem. Eğer daha fazla detay duymak istiyorsanız, Washington’a sorun,” dedi.

Netanyahu’nun ne demek istediği ve çözümün detayları açık değil, ancak Netanyahu, Obama yönetimi ve İsrail arasında temel anlaşmazlık konusu olan yerleşim bölgeleri sorunun ilk kez çözüldüğünü söyledi.

Kudüs’teki kaynaklar, Netanyahu’nun temsilcileri Mike Herzog ve Yitzhak Molcho’nun geçen hafta Washington’daki görüşmeler sonunda anlaşmaya vardıklarını ve daha sonra İsrail Başbakanı’nın bu konuda demeç verdiğini belirttiler.

Zapatero Kudüs’e gelmeden iki gün önce Netanyahu’ya Beyaz Saray’a yaptığı ziyaretten bahsetti.  İspanyol başbakan, Obama’dan çok etkilendiğini, onun açıkça savunduğu değerlere sahip olan bir başkanın bir daha asla olmayacağını ve herkesin ona vizyonunu gerçekleştirmesi için yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Netanyahu Zapatero’ya herhangi bir ön şart olmadan Filistinlilerle görüşmelere başlamaya istekli olduğunu belirterek cevap verdi. “Filistinliler bizimle görüşmeye başlamalı artık,” dedi.

 Molcho ve Herzog ABD Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell ve ekibi ile görüştükten sonra geçen haftasonu İsrail’e döndüler. Görüşmelerin merkez noktası İsrail ve Filistin arasındaki görüşmeleri başlatmak için şartların ne olduğu, görüşmelerin nasıl yürütüleceği ve anlaşmaya varmak üzere izlenecek program oldu.

Molcho ve Herzog’un bu hafta görüşmelerin ikinci bölümü için Washington’a geri uçmaları bekleniyor.  Aynı zamanda Filistinli arabulucu Saeb Erekat başkanlığındaki Filistinli heyet de orada bulunacak.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Netanyahu’nun temsilcileri geçtiğimiz hafta Washington’da yaptıkları görüşmeler sonunda yerleşim bölgeleri sorununun önünü açtı. Obama’nın bundan sonra süreci hızlandırmak adına atılacak adımlar ile ilgili önümüzdeki hafta bir konuşma yapması bekleniyor

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008